Všetko, čo potrebujete vedieť o ceste do Veľkej Británie po brexite

Predseda vlády Spojeného kráľovstva Boris Johnson trvá na odchode z Európskej únie koncom októbra. Podpísaný zákon Benn Act ale posunie konečný termín na 31.1.2020. V prípade, že Veľká Británia odíde z EÚ bez spoločnej dohody, občania Európskej únie budú nútení pripraviť sa na zmeny. Tie sa týkajú pasov, víz, zdravotného poistenia aj prepravy tovaru cez hranice.

Budeme potrebovať biometrický pas alebo víza?

Pri ceste do Veľkej Británie bola doteraz postačujúca identifikačná karta (občiansky preukaz). To sa v prípade tvrdého brexitu zmení. „Británia avizuje, že po odchode z EÚ prestane akceptovať ako doklady totožnosti cestujúcich občianske preukazy a bude akceptovať už len biometrické pasy.” Povedal Peter Harach, vedúci colného oddelenia spoločnosti Gefco pre www.investujeme.sk. „Návštevníci Británie by si ich preto mali zadovážiť čo najskôr. Veľká Británia však ešte neuviedla presný dátum, od ktorého bude akceptovať len biometrické pasy.”

Informačné materiály vypracované Európskou komisiou uvádzajú že aj keby Veľká Británia odišla z Európskej únie bez spoločnej dohody, občania Európskej únie by mali mať možnosť cestovať do krajiny na dobu nepresahujúcu tri mesiace bez víz. Pri vstupe do krajiny bude možné použiť pas. Je však viac než pravdepodobné, že aj v prípade brexitu nastúpi niekoľkomesačné prechodné obdobie, kedy budú stále platiť občianske preukazy.

Zdravotná starostlivosť v Spojenom kráľovstve po brexite

V prípade vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej Únie bez dohody nebudú mať občania EÚ možnosť zabezpečiť si zdravotnú starostlivosť prostredníctvom európskeho preukazu zdravotného poistenia. Skontrolujte u svojej poisťovne, či sú nevyhnutné zdravotné výdaje v krajinách mimo Európskej únie uhrádzané. Ak nie, zvážte pri ceste do Británie vybavenie cestovného poistenia

Komunikačné služby v Spojenom kráľovstve

Za zmienku stojí aj fakt, že v prípade odchodu z Británie bez dohody nebude krajina viazaná európskymi pravidlami o komunikačných službách. Mobilní operátori si tak môžu pri využívaní hovorov, SMS správ alebo mobilných dát účtovať zvýšené poplatky. Pred cestou do Británie odporúčame overenie týchto informácií u vášho operátora.

Colné kontroly, preprava tovaru a batožiny

Špecifické zmeny týkajúce sa prepravy batožiny, tovaru, či dokonca zvierat zatiaľ nie sú vyhradené. Je možné, že tvrdý brexit so sebou prinesie nové clá, obmedzenia a dokonca aj zákazy. Platí to v obchodnej výmene, ale aj v bežnom cestovaní. Predpokladá sa, že limitovaný bude aj obnos finančnej hotovosti, s ktorou môžete do Anglicka vycestovať.

Prečítajte si, aké cestovné doklady potrebujete do ostatných krajín sveta.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka Exotika Srí Lanka Zahraničie Zaujímavosti

Čajové kráľovstvo na ostrove Srí Lanka

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Slovensko Turistika

Jesenná turistika krok za krokom: Cenné rady – časť III.

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Zaujímavosti

Free walking tour – čo to je a prečo sa na ňu oplatí ísť

Navigácia

Magazíny