Farebné mestá, o ktorých ste možno nepočuli

Patríte medzi milovníkov farieb? Pestrofarebné domčeky vám vyčarujú úsmev na tvári? Máte plnú galériu fotiek pred farebnými stenami, oknami alebo maľbami? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, máme tu niečo pre vás. Pripravili sme zoznam najfarebnejších miest na svete. A nie, nemyslíme socialistické paneláky na slovenských sídliskách, ktoré boli po zatepľovaní natreté každý inou farbou ideálne s rôznymi “dizajnovými” vzormi. Máme na mysli úprimné charizmatické miesta žijúce históriou a kultúrou.

Ružové, modré a žlté mesto v Indii

Stretli ste sa už s týmito pojmami? Takto sa ľudovo hovorí mestám Jaipur, Jodhpur a Jaisalmer. Sú to jedny z najväčších miest Indie. Jaipur, ružové mesto, je jednou z najčastejších zastávok turistov v Indii. Srdcom ružového mesta je Hawa Mahal vybudovaná z ružového a červeného púštneho kameňa. Ak budete pokračovať ďalej do púšte, dostanete sa do modrého mesta Jodhpur. Putovanie po tomto meste je oveľa pokojnejšie než po ružovom meste, no stále má vysokú populáciu. Modrá farba domov má pôvod v kaste s názvom Brahmins, ktorá sa farbením domov na modro chcela odlíšiť od ľudí v iných kastách. Neskôr, však túto tradíciu začali nasledovať aj členovia iných kást. Jaisalmer je zo spomínaných miest najmenšie a stretnete sa s ním pod oslovením žlté alebo zlaté mesto. Zlatú farbu má vďaka architektúre z púštneho kameňa.

Ružové mesto Jaipur
Hawa Mahal v ružovom meste Jaipur.

V Taliansku je farebné takmer každé druhé mesto, ktoré navštívite

Ostrov Procida, ktorý sa nachádza pri južnejšej časti talianskej čižmy je jedným z najfotogenickejších miest. Marina Corricela je jedna z najstarších dediniek na ostrove Procida a je to jedno z najromantickejších miest na svete. Farebné domy postavené hneď pri mori, úzke uličky a talianska pohostinnosť. Medzi ďalšie farebné talianske mestá patrí Burano, ostrov patriaci Benátkam. Popri kanáloch sa nachádzajú rybárske domy, z ktorých každý žiari inou farbou. Okrem tohto ostrova treba spomenúť aj samotné Benátky, ktoré sa určite radia medzi najfarebnejšie mestá na svete. Z Burana budete mať úplne iný dojem ako z jeho slávnejšieho suseda, Benátok.

Taliansky ostrov Procida
Pohľad na Marina Corricela na talianskom ostrove Procida.

Modré mesto nie je len v Indií, ale aj v Maroku

Mesto Chefchaouen sa v súčasnosti teší veľkej popularite vďaka indylických fotkám na Instagrame a Pintereste. Úzke ulice centra sú ohraničené historickými budovami natretými rôznymi odtieňmi modrej. V Maroku nemôžeme vynechať ani Marakéš, druhé najväčšie mesto. Na uliciach Marakéše natrafíte na obrovské množstvo farieb, či už na stenách, pouličných stánkoch predajcov korení alebo na ikonických mozaikovitých dlaždiciach.

Farebná Marakéš
Marakéš je mesto s jedným z najrozvinutejších trhov pouličných predajcov.

Londýn, mesto šedej. Alebo nie?

Pre Londýn je najcharakteristickejšia šedá farba. Mesto je v očiach ľudí typické svojou pochmúrnosťou, uponáhlanosťou a upršaným počasím. Avšak, aj v Londýne sa nájdu farebné zákutia. Len treba vedieť, kde hľadať. V Covent Garden sa nachádza námestie Neal’s Yard, ktoré sa pýši svojimi maľovanými murovanými budovami, oranžovými a modrými okenicami, nástennými maľbami a bujnou vegetáciou, ktorá ich obrastá. Ďalším farebným charizmatickým miestom v Londýne je štvrť Notting Hill.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený George N. Parisis (@gparisis),

Africké Kapské Mesto

Bo Kaap je jedna z najstarších obývaných častí v Kapskom Meste. Je to jednoznačne jedno z najfascinujúcejších miest v Kapskom meste. Domy sú postavené mixom viacerých architektonických štýlov skombinovaných s tým kapským. Podľa legendy sú domy natreté pestrými cukríkovými farbami ako vyjadrenie slobody ich majiteľov.

Bo Kaap v Kapskom Meste
Najstarší dom v Bo Kaap je v súčasnosti múzeom, v ktorom sa dozviete viac o histórií mestskej štvrti.

Kampung Pelangi v Indonézii

Kampung Pelangi je známe aj pod prezývkou dúhová dedina. V roku 2017 sa mestská rada rozhodla investovať 300 miliónov Indonézskych rupií (takmer 19 000 eur) do premaľovania všetkých 232 domov v dedinke minimálne tromi rôznymi farbami. Tento čin mal prilákať do dedinky viac cestovateľov a zvýšiť príjem z turistického ruchu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Semarang Life (@semaranglife),


Farebné mestá vedia cestovateľom vyčarovať úsmev na tvári a robia skvelý prvý dojem na turistu. Napíšte nám v komentári, aké farebné mestá ste navštívili a doplnili by ste nimi náš zoznam.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka Slovensko

Dva mesiace na storočnej plachetnici obklopený neobyčajnou krásou Antarktídy. Cestovateľské kino prinesie špeciálne dobrodružstvo

0
Dovolenka Grécko Letná dovolenka Zahraničie

Tichý kút Dionýzovho ostrova

0
Balkán Mestá Novinky Srbsko Tip na výlet

Belehrad, temperament Balkánu a štýl západu

Navigácia

Magazíny