Predĺžený víkend v Kodani pre milovníka histórie

V dnešných časoch lacných leteniek a nízkonákladových leteckých spoločností sa krátkodobé cestovanie do blízkych destinácii stáva pravidelnou aktivitou mnohých ľudí. Dánska Kodaň je mesto, ktoré vás nadchne svojim minimalizmom, ekologickosťou a pokrokovým zmýšľaním. Nájdete v nej však aj historické pamiatky a kultúru ako v každom kráľovstve. V nasledujúcich odstavcoch sa dozviete pár tipov na atrakcie, z ktorých si môžete vybrať počas pár dňovej návštevy Kodane.

Historické pamiatky prepojené s kráľovskou krvou

Palác Christiansborg s parlamentom

Toto miesto dýcha viac ako 800 ročnou históriou a malo by byť na zozname top priorít každého milovníka dejín. V súčasnosti je sídlom parlamentu, premiéra a súdu. Niektoré časti paláca sú stále využívané kráľovskou rodinou, ale väčšina z nich je sprístupnená verejnosti. Palác je situovaný na malom ostrovčeku Slotsholmen.

Palác Amalienborg s kráľovskou rodinou

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o kráľovskej rodine, nevynechajte Amalienborg. Tento palác je do dnešného dňa obývaný Dánskou kráľovskou rodinou. Palác pozostáva zo 4 budov, ktoré priečelím smerujú navzájom na seba a v strede vytvárajú námestie, po ktorom sa pravidelne prechádza Kráľovská stráž v ich ikonických čierno-modrých unifomrách s vysokými čiernymi čiapkami. Ak nechcete premeškať striedanie stráží, dostavte sa na nádvorie presne na poludnie. Kráľovská rodina sa presťahovala do tohto paláca po tom, ako v roku 1794 vyhorel ich pôvodný palác, Christiansborg.

Okrúhla veža Rundetårn, v ktorej naberal inšpiráciu aj Hans Christian Andersen

Táto 36 metrov vysoká veža bola vybudovaná ako observatórium v roku 1642. Po zaplatení vstupného sa dostanete na vrchol veže fascinujúcim špirálovým chodníčkom. Z veže budete mať výhľad na historické centrum Kodane. Novou atrakciou veže je priehľadná podlaha vo výške 25 metrov nad zemou. Z veže môžete pokračovať na krátku prechádzku starým mestom na nákupnú ulicu Strøget alebo námestie s farebnými domami – Gråbrødretorv.

Okrúhla veža Rundetårn v Kodani
Veža bola vybudovaná ako observatórium a je z nej výhľad na centrum Kodane.

Palác Rosenborg

Menej ako 10 minút od veže sa nachádza palác, v ktorom sú ukryté kultúrne poklady Dánska. Pôvodne bol postavený Christianom IV ako dom potešenia, ale od roku 1838 v ňom nájdete múzeum s korunovačnými klenotmi, kráľovským trónom, slávnymi tapisériami a miestnosťami zariadenými vo viacerých architektonických slohoch. Palác je obklopený zeleňou a ani keď si nekúpite vstup do múzea, odnesiete si z neho príjemný zážitok.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VisitCopenhagen (@visitcopenhagen),

Radničné námestie Rådhuspladsen

Dominantou tohto rušného námestia je budova Kodaňskej radnice. Bola vybudovaná medzi rokmi 1892 a 1905 a je kombináciou talianskej renesancie a stredovekej dánskej architektúry. Na námestí nájdete aj takzvanú Dračiu fontánu a sochu jedného z najznámejších rozprávkarov, Hansa Christiana Andersena. Námestie je vstupom do historického centra Kodane a v jeho blízkosti nájdete aj Hard Rock Cafe a svetoznámy zábavný park Tivoli.

Kam za oddychom v Kodani

Záhrada alebo skôr park Frederiksberg

Je považovaný za jedno z najromantickejších miest v Kodani. V parku nájdete jazerá, kanály, stromy a obrovské priestranstvá na piknik. Zaujímavou atrakciou v parku je suttetræet, ktorý je ľudovo nazývaný cmúľajúci strom. Je to viac ako 250 rokov starý strom, ktorý je ovešaný detskými cumlíkami na stuhách. Podľa legendy, by mali rodičia v troch rokoch potomkovi odobrať jeho cumlík a zavesiť ho na strom spolu s listom na počesť dieťaťa, ktoré ho žiada, aby sa o cumlík dobre staral.

Kodaňská botanická záhrada

V centre Kodane môžete navštíviť botanickú záhradu, ktorá pokrýva viac ako 10 hektárov územia. Je známa hlavne svojim masívnym komplexom skleníkov, ktorých vznik sa datuje už v roku 1874.

Cintorín významných osobností

Ak patríte k ľudom, ktorí vyhľadávajú aj alternatívnejšie miesta, môžete navštíviť cintorín Assistens Kirkegård, na ktorom sú pochované slávne a vznešené osobnosti Dánska. Na cintoríne nájdete tabule rozprávajúce príbehy zosnulých osobností.

Plážový park Amager

Park vybudovaný ľuďmi sa nachádza na ostrove Amager a ponúka 4,6 kilometrov pláží. Na južnej strane ostrovu je dlhá promenáda a viaceré športové ihriská. V parku sa stretnete s vyhľadávačmi slnečných lúčov, bežcami, skejtermi, kajakármi ale aj s rodinami s deťmi. Z parku dokonca uvidíte aj svetoznámy most Øresundsbroen, ktorý spája Dánsko a Švédsko.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VisitCopenhagen (@visitcopenhagen),

Malá morská panna

Viac ako 100 ročná bronzová socha je jednoznačne najznámejšou turistickou atrakciou Kodane. Je toto miesto ale zaslúžené? Socha sama o sebe je pekné umelecké dielo. Je vytvorená z bronzu a jej námet je inšpirovaný rozprávkou Hansa Christiana Andersena. Ale! Zabudnite na to, že socha bude majestátna a bude sa týčiť a vynikať nad morom. Socha nie je veľmi veľká a počas takmer každej hodiny dňa ju obklopuje hlúčik turistov, ktorí si ju prišli iba odfotiť a odfajknúť tak túto položku vo svojom zozname. Socha bola viackrát obeťou vandalizmu a na chvíľu sa ocitla bez hlavy, ruky alebo pomaľovaná. Áno, ak sa ocitnete v Kodani, sochu sa oplatí vidieť, ale iba ako krátke vyplnenie času bez veľkých očakávaní. Od sochy sa viete pešo dostať do krásnej modernej obývanej časti Kodane, kde nájdete bytové domy rastúce priamo z mora.

Malá morská panna v Kodani
Malá morská panna v Kodani inšpirovaná Hansom Christianom Andersenom.

Kodaň je mesto plné protikladov. Spája historickú architektúru, kráľovskú rodinu s moderným životným štýlom a progresívnym myslením jej obyvateľov. Vedeli ste napríklad, že nie Amsterdam je cyklistickou dominantou, ale je ňou práve Kodaň? Mesto je plne vybavené cyklistickými cestami a na bicykel nasadajú mladí, starí, študenti aj pracujúci.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Ázia Exotika História a kultúra India Novinky Tip na výlet Zahraničie

Radžastan, krajina kráľov

0
Balkán Cestovanie Novinky Praktické informácie

Rozmýšľate nad cestou na Balkán? Bosna vás nadchne!

0
Pozvánka

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika! V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia

Navigácia

Magazíny