Dovolenka na Malte – čo sa oplatí navštíviť?

Malta je vyhľadávanou destináciou a fakt, že na tento krásny ostrov si môžete zaletieť už za pár eur priamo z Bratislavy je dôvod na návštevu. Cestovanie je predsa o spoznávaní. A spoznávať niečo nové môžete vždy a všade. Malta jednoznačne patrí do kategórie dostupných destinácii. Prečítajte si viac o tom, čo môžete na Malte navštíviť.

Ako sa na ostrov dostať

Letenky na Maltu viete v súčasnosti zohnať za pár eur. Ceny sa pohybujú už od 20 eur a najlacnejšie vás bude, ak poletíte priamo z Bratislavy alebo Viedne. Tam sa dostanete autobusom Slovak Lines za prijateľnú cenu. Treťou možnosťou ako sa dopraviť na miesto vášho relaxu, je využiť služby letísk v Budapešti. Na Maltu sa dopravíte vďaka trom leteckým spoločnostiam, a to Wizz Air, RyanAir a Air Malta.

Základné informácie, ktoré potrebujete vedieť pred odchodom

Malta sa skladá z troch ostrovov – Malta, Comino a Gozo. Samostatnou krajinou je iba od roku 1964. Leží iba kúsok južne od talianskej Sicílie. Oficiálny jazyk na Malte je angličtina a maltčina. Klíma na ostrove umožňuje kúpať sa až do konca jesene, takže ideálne je navštíviť Maltu v mesiacoch mimo hlavnej turistickej sezóny – máj, jún a september. V tomto období nájdete aj lacnejšie ubytovanie a budete si mať na výber z viacerých nevybookovaných možností. Ubytovanie nájdete v každej cenovej relácii. Od cenovo dostupných hostelov so zdieľanými priestormi, až po all-inclusive luxusné hotely na pláži. Pri hľadaní ubytovania sa môžete inšpirovať v našom článku.

Na Maltu si so sebou nezabudnite priniesť redukciu na zástrčky, pretože sú rovnaké ako v Anglicku. Avšak mnohé hotely sú voči tomuto zaopatrené a majú zásuvky na USB priamo zo steny. Ak si plánuje požičať na dovolenku auto, berte na vedomie, že na Malte sa jazdí po ľavej strane cesty. Požičiavať si auto sa odporúča iba skúseným vodičom, ktorí si na zmenu rýchlo zvyknú a už si šoférovanie po ľavej strane cesty vyskúšali v Anglicku alebo v Austrálii.

Viac ako 7 000 rokov stará história

Kamkoľvek sa na Malte pohnete, ocitnete sa v dychberúcej scenérii alebo architektúre. Celá táto krajina dýcha históriou a určite sa oplatí navštíviť viac ako len jedno mesto. Predstavíme vám zopár najväčších lákadiel, z ktorých si môžete vybrať podľa vašich sympatií a počtu dní, ktoré na Malte strávite.

Najnavštevovanejšie mesto Valletta

Toto mesto turisti nevyhľadávajú len tak nadarmo. Dostanete tu ochutnávku celej Malty. Azúrové more, čistá promenáda, prístavy s farebnými loďkami a skalnaté útesy. To je Valletta. Budovy sú postavené z piesočného kameňa a iných lokálnych materiálov z ostrova. Centrum Vallety pozostáva z dvanástich paralelných ulíc, z ktorých väčšina poskytuje výhľad na prístav. Na poludnie sa môžete zúčastniť výstrelov z diel, ktoré si užijete zo záhrad Barakka.

Horné záhrady Barakka ponúkajú ideálny priestor na oddych a nádherný výhľad na veľkú časť ostrova. Počas prechádzky po promenáde sa určite zastavte aj pri dominantnej pevnosti, ktorá sa týči priamo z mora. Okrem pevnosti rozhodne stojí za návštevu aj katedrála St. Johns a stará budova opery.


Ulice mesta Valletta sú plné kamenných schodov, ktoré boli vybudované ešte za čias rytierov a boli využívané aj pri natáčaní seriálu Game of Thrones.

Ostrovy Gozo a Comino

Ostrov Gozo má pokojný mýtický nádych. Zaujme milovníkov literatúry, keďže práve tieto miesta obývala Kalypso zo známej Homérovej Odyssey. Na ostrove nájdete barokové kostoly s kontrastnými kamennými farmárskymi domami na vidieku. Veľkým lákadlom ostrova je aj prírodný bazén v blízkosti zálivu Dwejra.


Azúrové more v zálive na ostrove Gozo.

Naopak, ostrov Comino je rajom pre potápačov. Má malú rozlohu, je bez áut a okrem obyvateľov jedného hotela, je úplne neobývaný. Hlavnou atrakciou ostrova je tzv. Modrá lagúna, známa svojou azúrovou modrou vodou a bielym pieskom. Ďalšie populárne pláže sú Santa Marija Bay a San Niklaw Bay. Ak patríte k ľuďom, ktorí nevyhľadávajú pláže preplnené ľuďmi, na Malte nájdete mnoho odľahlých zákutí, na ktorých budete mať svoje súkromie a pokoj, neodmysliteľnú súčasť dovolenky.

Tiež stojí za to navštíviť  

  • útesy Dingly,
  • tri mestá Cottonera – Vittoriosa, Senglea a Cospicua, na ktoré sa dopravíte výletnou loďou,
  • starobylé mesto Mdina,
  • potopené lode z druhej svetovej vojny, vedľa ktorých sa dá potápať.

Na Malte nájdete malebné dedinky s niekoľkými domami, ako napríklad dedinka Popeye.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Grécko Letná dovolenka

Pelion, letné sídlo antických bohov

0
Novinky Slovensko Šport Zimná dovolenka

Bežkárske trate na Slovensku

0
Ázia India Novinky Praktické informácie Zahraničie

Dharamshala, Tibet v Indii

Navigácia

Magazíny