Čo sa oplatí vidieť vo Washingtone D.C.

Niekoho lákajú ikonické miesta z amerických filmov, iných najdôležitejšie štátne budovy a nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí sa nevedia nabažiť múzeí zadarmo. Ako azda väčšina Slovákov pracujúcich na východnom pobreží USA cez program Work&Travel, ani ja som Washington D.C. nevynechala. Zastavila som sa tam aj dvakrát.

Centrum, kde sa nachádza známa socha Lincolna, Biely dom či Capitol, nie je veľké. Prejdete sa pešo. Ja som mala na Washington D.C. vyhradený len jeden deň. Úprimne som to ľutovala, mesto by si zaslúžilo viac. Verím ale tomu, že nie každý cestovateľ by so mnou súhlasil. Počas prechádzky si vybavíte scénu z Forresta Gumpa, keď sa vrátil z Vietnamu a Jane za ním bežala cez malé jazierko medzi Lincoln memoriálom a Washington monumentom. V múzeách sa zas prenesiete do filmu Noc v múzeu. Za stenami washingtonských vládnych budov sa deje kadečo a možno je lepšie ani nevedieť. No mesto má zvláštnu atmosféru. Je to taká výkladná skriňa americkej pýchy, no ja som sa tam cítila ako taký hippie. Asi to bude tým Forrestom.

Capitol Washington D.C.
Capitol Hill, tam kde sa stretáva americký kongres.

Tam, kde pracujú najmocnejší sveta

V Bratislave americkú ambasádu nájdete pomerne ľahko. Ohrada a zabezpečenie okolo nej zaberá značnú časť historického námestia. Washington D.C. majú asi bezpečnostné zložky plne pod kontrolou, keďže sa ku dôležitým štátnym budovám dostanete bez problémov a do niektorých môžete aj ako turista vôjsť. Capitol, sídlo amerického kongresu, ponúka prehliadku pre turistov spojenú s filmom, ten nesmiete fotiť ani nahrávať. Počas prehliadky môžete obdivovať maľby či busty amerických hrdinov. Mňa dojal obraz princeznej Pocahontas, žiaľ jej príbeh nebol taký romantický ako v rozprávke a ani Indiánov európska kolonizácia a kresťanstvo až tak nenadchlo.

Biely dom Washington D.C.
Pohľad na Biely dom.

Z Capitol Hill máte krásny výhľad na Washington Monument, ktorý stojí niekoľko sto metrov pred ním. Keď budete stáť takmer pred monumentom, odbočte doprava na 15th Street Northwest a prejdite sa k Bielemu domu. Dnu sa, žiaľ, nedostanete. No stále si viete spraviť fotku a nazrieť do záhradky amerického prezidenta. Ja by som odprisahala, že som tam videla rajčiny. Okrem Capitolu a Bieleho domu sa neďaleko nachádza aj budova J. Edgar Hoover. Áno, tipujete správne. Budova FBI.

Pamätníky prezidentov a vojen

Neviem prečo mám DC tak rada, keď je to v podstate jedno smutné mesto. Memoriál vedľa memoriálu. Jeden pamätník spomína na vojakov padlých v druhej svetovej vojne, tie ďalšie si pripomínajú vojny vo Vietname a Kórey. Pri jednom z nich je vyryté „Freedom is not free”. Čo je síce pekný výrok a dáva zmysel, ale v kontexte s vojnou, všetkými jej zverstvami a jej neopodstatnenosťou, to skôr vyznieva ako vyhrážka, než konštatovanie.

Pamätník Kórejskej vojny
Takto si Američania pripomínajú Kórejskú vojnu.

No Američania si na tomto malom kúsku zeme uctili aj svojich prezidentov. Obrovskú sochu prezidenta Lincolna, ktorý sa pozerá na Washington monument a Capitol asi pozná každý. Práve pred ním je to jazierko, cez ktoré sa Jane brodila k Forrestovi. V čase našej návštevy ho rekonštruovali. Namiesto vody sme mali teda výhľad na bágre. Na Washington monument, obrovský obelisk a symbol Washingtonu D.C., sa môžete vyviezť výťahom. Cez jednotlivé okná máte výhľad na Biely dom, Lincoln memoriál, Capitol a prakticky celé mesto. Ďalšie pamätníky nájdete okolo jazera Tidal Basin, tu sa stretnete s Jeffersonom, Teddym Roosveltom aj Eleanor Roosveltovou. Celá táto oblasť je relatívne malá a aj keď vás môžu lákať turistické autobusy, sú to vyhodené peniaze. Všade prejdete po vlastných.

Jupí, múzeá sú zadarmo!

Ak niekto miluje múzeá, tak ako ja, určite si príde na svoje. A ak aj nie ste práve muzeálny typ, verte mi, niektoré si vás určite získa. Nie sú to nudné expozície. V Air&Space múzeu môžete vôjsť do makety vesmírnej lode a tiež si vyskúšať let na simulátore. V Natural history museum si spravíte fotku s kostrou z dinosaura aj s diamantom nádeje, ktorý je údajne prekliaty. Som presvedčená, že aj ľudia, ktorí múzeá fakt nemusia, odídu so spadnutou sánkou. Vynikajúce expozície a žiadne vstupné. No a tých múzeí je tu tiež požehnane. Minimálne Natural history museum a Air&Space by mali byť povinnou jazdou.

Natural History Museum Washington D.C:
Natural History Museum

Väčšina „atrakcií” je zadarmo. Peniaze miniete len za lístky na Washington monument a Capitol Hill. Zvyšok si môžete odložiť na občerstvenie alebo darčekové obchody v múzeách. Ak môžete zostať vo Washingtone o pár dní dlhšie, určite to zvážte.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie História a kultúra Mestá Zahraničie

Jeruzalem – mesto, ktoré spája i rozdeľuje

0
Dánsko Európa Slovensko Tip na výlet

Predĺžený víkend v Kodani pre milovníka histórie

0
Mestá Novinky

Helsinky za jeden deň, alebo keď nemáte „sisu“

Navigácia

Magazíny