Objavte neopakovateľné čaro cestovania vlakom

Premýšľali ste už niekedy nad tým, prečo je lepšie cestovať vlakom? Presadnite z vášho štvorkolesového tátoša do vlakového kupé a vychutnajte si úplne nové dobrodružstvá. Aj samotná cesta môže byť cieľ.

V dnešných časoch sa chceme čo najskôr dostať z jedného miesta na druhé a netrápi nás, akým spôsobom sa tam dostaneme. Postupne zabúdame na to, že aj samotná cesta je niečo, čo si môžeme užiť. Prinášame vám hneď niekoľko dôvodov, prečo vymeniť iný dopravný prostriedok práve za vlak. Transsibírsku magistrálu pozná snáď každý. Počuli ste už napríklad o Bernina Expresse?

Červený vlak prichádza do stanice

Zážitky

Jazda vlakom je o zbieraní zážitkov. Narozdiel od času strávenom v aute, máte možnosť spoznať množstvo zaujímavých ľudí. Cesta vlakom nie je len o presúvaní sa z bodu A do bodu B. Máte možnosť vidieť mestá, dedinky, hory či rieky z pohodlia vášho sedadla. Môžete zavrieť oči a relaxovať alebo sledovať krajinu cez veľké okno svojho kupé. Pokiaľ cestujete do zahraničia, práve vlak je skvelým miestom na spoznávanie neznámych zvykov a obyčajov. V tomto dopravnom prostriedku najjednoduchšie splyniete s novým okolím.

Jednoduchosť a komfort

Sedadlá vo vlaku zväčša ponúkajú dostatok priestoru pre cestujúcich a často aj na prípadnú prácu. Počas jazdy sa môžete kedykoľvek poprechádzať bez toho, aby sa musel dopravný prostriedok zastaviť. To oceníte najmä pri dlhších vzdialenostiach. Ak ste leteli už niekedy lietadlom, určite si dobre pamätáte na všetky tie vybavovačky, ktorými ste si museli prejsť, kým vás pustili do lietadla. Pri jazde vlakom nič podobné riešiť nemusíte. Lístok si môžete kúpiť vopred, ale aj pár minút pred odchodom. Jediné, čo potrebujete, je stihnúť nastúpiť.

Žena s kávou vo vlaku sleduje výhľad

Robíte si, čo chcete

Vo vlaku nie sú bezpečnostné pásy, ani obmedzenia, kedy môžete a nemôžete jesť. Takisto nemusíte vypínať žiadne zo svojich elektronických zariadení, pretože nijako neovplyvňujú chod tohto dopravného prostriedku. Vo vlaku si môžete robiť prakticky čo chcete, pokiaľ tým, samozrejme, neobťažujete spolucestujúcich. Pri cestovaní vlakom neexistujú ani obmedzenia vo veľkosti vašej batožiny. Nemusíte doplácať, ani keď so sebou nesiete kufor väčší, než ste vy sami. Potrebujete ho len naložiť dnu.

Muž s kufrom a batohom na stanici

Nostalgia

Cesta vlakom so sebou nesie svoje osobité čaro. Jazdievali ste aj vy v lete na prázdniny vlakom za svojimi starými rodičmi? Chodili ste sa v puberte prechádzať po železničných mostoch a vychutnávali ste si romantické výhľady? Vlaky sú jednoducho špeciálne svojou atmosférou a spomienkami, ktoré so sebou prinášajú. Žiaden dopravný prostriedok v sebe nenesie takú charizmu, ako stará vlaková súprava.

Presúvať sa v zahraničí vlakom vám dá neopakovateľnú možnosť spoznať nové kultúry z prvej ruky. Skúste najbližšie vymeniť lietadlo za tento druh dopravy. Nie len že bude vaše rozhodnutie ekologickejšie, pomôže vám vychutnať si vašu dovolenku bez stresov od prvého okamihu, ako opustíte brány svojho domova. Po celom svete nájdete množstvo zaujímavých trás, ktoré by ste lietadlom stihli preletieť rýchlejšie. Prišli by ste však o neopakovateľné dobrodružstvá.

Nad korunami stromov

V Nórsku sa nachádza najvyššie vlakové spojenie v severnej Európe medzi mestami Oslo a Bergen. Pokiaľ chcete vidieť tie najkrajšie výhľady na nórske pohoria, kde sa aj v lete nachádza sneh, určite sa vydajte na túto neopakovateľnú cestu.

Scenérie ako z rozprávky

Bernina Express je vlakové spojenie medzi Švajčiarskom a severným Talianskom, v ktorom určite budete chcieť sedieť pri okne celý čas. Prevezie vás cez 55 tunelov, 196 mostov, nádherné alpské krajinky, vodopády, ľadovce i dychberúce rokliny. Na konci tejto pútavej cesty vás bude čakať slnečné Taliansko, kde si môžete hneď pri príchode dopriať napríklad skvelú kávu.

Bernina Express červený vlak v horách

Hotel na kolesách

Vedeli ste, že ste priamo za našimi hranicami premáva luxusný vlakový hotel? Danube Express sa zameriava priamo na európsku históriu a nevynecháva mestá ako Praha, Viedeň, Berlín, Belehrad či Sarajevo. Čo by to bolo za návrat do histórie, keby ste nenavštívili aj Drakulov hrad? Ani túto zastávku Danube Express, samozrejme, neobíde. Tento luxusný pojazdný hotel vás pohostí súkromnými lóžami, skvelým jedlom a možnosťou návratu do časov, kedy boli vlaky luxusnou záležitosťou. Môžeme ho považovať za alternatívu k Oriental Expressu, luxusnému 19-vozňovému vlaku, ktorý premáva z Bangkoku do Singapuru.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Na ceste okolo sveta vás určite stretne nepohodlie. Dôležité je to brať s humorom

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Slovensko Turistika

Jesenná turistika krok za krokom: Cenné rady – časť III.

0
Mestá Novinky USA Zahraničie

Čo sa oplatí vidieť vo Washingtone D.C.

Navigácia

Magazíny