Ako sa zbaliť na roadtrip

Chystáte sa na roadtrip a pred vami stojí večná otázka. Čo so sebou? Predsalen, cestovanie z miesta na miesto je náročné a potrebujete veľké množstvo vecí. Ale určite so sebou nechcete ťahať nič zbytočné a pridávať si kilá na chrbát.

Roadtrip je spôsob cestovania, ktorý je v súčasnosti mimoriadne rozšírený. Poriadne si premyslite, čo všetko si chcete zbaliť, keďže cestujete z miesta na miesto a často nestrávite dve noci na jednom mieste. Nenahrádzajte dôležité veci zbytočnosťami, ktoré vám budú zaberať miesto v batohu.

Balíček prvej pomoci

Nudný, ale nutný. Či už idete na roadtrip spojený s turistikou, prírodou alebo spoznávaním historických pamiatok mesta, nikdy neviete, čo sa vám prihodí. Otlaky, oškreniny a popáleniny sú bežnými spoluúčastníkmi cestovania. Do vášho balíčka prvej pomoci nezabudnite zahrnúť aj opaľovací krém s UV faktorom korešpondujúcim s typom vašej pokožky.

Ďalšou nevyhnutnosťou, ktorú môžete zahrnúť do balíčka, sú vlhké antibakteriálne utierky alebo gély. Využijete ich najmä pred jedením vonku, ale aj po návšteve verejnej toalety. Pokiaľ budete vlhčené utierky používať v prírode, nechádžte ich na zem. Materiál, z ktorého sa vyrábajú sa až tak rýchlo a jednoducho nerozkladá. Pred odchodom zvážte, v ktorej poistovni a aký typ cestovného poistenia je vhodný pre váš roadtrip.

Oblečenie

S oblečením to netreba preháňať. Vystačíte si s tými najzákladnejšími kúskami na každý deň a pár náhradnými, ak by ste sa zašpinili, premokli alebo spotili. Oblečenie, ktoré pri balení nesmiete vynechať je nasledovné:

Pršiplášť

Pokiaľ budete mať pršiplášť, tak váš vopred pripravený program neprekazí ani dážď. Ideálne je zbaliť si jeden kvalitný pršiplášť, ktorý vám vydrží počas celého roadtripu alebo sa vybaviť viacerými igelitovými pončami na pár použití. Odporúčame používať kvalitný pršiplášť, ktorý nielen viac vydrží, ale je aj ekologickejší.

Pršiplášť
Pršiplášť je povinná výbava pre každého cestovateľa.

Šľapky

Nohy si musia po celom dni chodenia oddýchnuť od tenisiek a prevetrať sa v otvorených topánkach. Cestovanie z miesta na miesto so sebou prináša rôzne prekvapenia. Sprchy v kempoch a v hosteloch alebo penziónoch sú často verejné a odporúča sa do nich chodiť iba v šľapkách.

Šľapky
Ideálne na oddych od tenisiek aj do sprchy.

Správna obuv

Okrem šľapiek treba dbať aj na voľbu správnej obuvi. Roadtrip je o poznávaní, a to so sebou prináša veľa chôdze. Zvoľte tenisky, v ktorých sa vám chodí pohodlne a nerobia vám otlaky. Zbaľte si ideálne dva páry topánok, kebyže jedny premoknú.

Jedlo

Potraviny, ktoré sa rýchlo pokazia, nepatria na roadtrip. Vyhnite sa jedlám, ktoré potrebujú byť v chlade alebo sa môžu ľahko rozpučiť v ruksaku. Ideálne je zbaliť si do krabičiek sušené ovocie, oriešky, proteínové tyčinky a sušienky, ktoré vás okamžite zasýtia. Na raňajky si môžete zbaliť pečivo s nátierkami. Všetky tieto zásoby vám vydržia iba pár dní a zvyšok treba dokúpiť v miestnych obchodoch.

Nezabúdajte na hydratáciu! Ešte doma si napustite fľašu, ktorú si budete dopĺňať vodou počas celej cesty. Nielenže ušetríte peniaze, ale aj životné prostredie. Namiesto neustáleho kupovania ďalších a ďalších plastových fliaš, používajte iba jednu, ktorý si vždy keď to bude potrebné opätovne napustite. Ak máte namierené do krajín, kde netečie pitná voda z kohútikov, fľašu si môžete naplniť filtrovanou vodou v reštauráciách a na ubytovaní.

Externá nabíjačka

Áno, mnohí z nás sa snažia oddýchnuť si od elektroniky aspoň na dovolenke. Pri tomto type dovolenky je telefón dôležitý pomocník. Máte v ňom navigáciu, ktorá vám pomôže pri hľadaní ubytovania, pamiatok a vašej ďalšej destinácie. Na internete si môžete vyhľadať kam sa ísť najesť, kedy vám ide najbližší spoj alebo čo robiť na danom mieste. Vďaka telefónu viete v prípade núdze privolať pomoc. Ekologickejšia varianta powerbanku je solárna nabíjačka, ktorá čerpá energiu zo slnečných lúčov.

Dobrá nálada

Posledné, ale najdôležitejšie, čo na roadtripe potrebujete, je dobrá nálada. Spravte si so svojimi kamarátmi spoločný playlist, ktorý budete počúvať a neskôr vám bude pripomínať spoločné zážitky. Hrajte sa počas cesty rôzne slovné hry a skráťte si nimi chvíle vo vlaku, aute či autobuse. Nenechajte si nič ujsť a snažte sa vidieť a spoznať čo najviac.

Ak máte v pláne cestovať stopom, prečítajte si o stopovaní viac v našich rozhovoroch s Hogym a Emanuelom Viclavim.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka

Azorské ostrovy – skrytý poklad Európy

0
Dovolenka Slovensko

Spoznajte najkrajšie dovolenkové miesta na Slovensku

0
PR článok

Aká je súčasná situácia v Thajsku?

Navigácia

Magazíny