Spoznajte Lisabon – mesto siedmych pahorkov

Kopce, vzorované dlaždice, kamenná dlažba, staré električky a vynikajúce koláčiky Pastel de Nata. Vitajte v Lisabone, najväčšom meste Portugalska a zároveň v najstaršom meste západnej Európy. Pripravte sa na ochutnávanie úžasnej portugalskej kuchyne, vynikajúceho vína a na nasávanie jedinečnej lisabonskej atmosféry. Čo by ste na svojej ceste do Lisabonu určite nemali vynechať?

Torré de Belém

Veža v mestskej časti Lisabonu, Belém, je azda najikonickejšou stavbou v celom Lisabone. Bola postavená v 16. storočí nad ústím rieky Tejo. Zdobia ju maurské a orientálne prvky. Zaujímavosťou je, že zobrazuje aj prvého nosorožca, ktorý bol dovezený do Európy. Hoci pri stroskotaní lode pri Ríme zahynul, jeho podobizeň sa zachovala práve vďaka Belémskej veži.

Belémska veža
Belémska veža je dnes spomienkou na veľké objavy portugalských moreplavcov.

Počas prechádzky Lisabonom budete cítiť nostalgiu za koloniálnou minulosťou a slávnymi moreplavcami na každom kroku. Mnoho z veľkých portugalských objaviteľov sa z lode pozeralo na Belémsku vežu pred tým, ako odplávali na svoje veľké výpravy.

Pasteís de Belém

Pastel de Nata
Pri návšteve Lisabonu musíte ochutnať Pastel de Nata.

Ak sa už nachádzate vo štvrti Belém, určite navštívte cukráreň Pasteís de Belém, ktorá už od roku 1837 pripravuje koláčiky Pastel de Belém podľa originálneho receptu od Mosteiro dos Jerónimos. Pasteís de Belém dodnes pripravuje tieto cukrovinky tradičnými metódami. Pastel de Belém, inak nazývaný aj Pastel de Nata, nájdete asi v každej cukrárni a kaviarni v Portugalsku.

Cesta električkou

Električka Lisabon
Zvezte sa historickými električkami v centre Lisabonu.

Kopce, všade samé kopce a staré električky. Atmosférou Lisabon pripomína San Francisco. Pripravte sa na to, že vaše lýtka dostanú zabrať. Našťastie, po centre mesta prechádzajú staré električky, ktoré vás do kopca vyvezú. Najznámejšou je práve električka číslo 28, jazdu na nej odporúčajú takmer všetky cestovateľské bedekre. Električka 28 prechádza historickou štvrťou Alfama a spája zastávky Martim Moniz s Campo Ourique.

Pre veľkú popularitu je najvýhodnejšie nastúpiť už na prvej zastávke. Pripravte sa ale na to, že električka ide skutočne pomaly. Ak vystúpite až v Campo Ourique, môže sa stať, že sa nájdete v skupinke zmätených turistov, ktorí sa chcú vrátiť späť do centra, ale nevedia ako.

Tip: Nekupujte si jednorázový lístok na električku, radšej si kúpte celodenný lístok, ktorý vám bude platiť aj na metro, autobus a ostatné električky. Lístok na električku 28 stojí 2,90 €, celodenný lístok na dopravu stojí 6,15 €. Tento lístok platí aj pre výťahy s vyhliadkami Elevador da Glória (3,70 €), Elevador de Santa Justa (5,15 €).

Ochutnajte jedlá portugalskej kuchyne

Portugalská kuchyňa pozostáva predovšetkým z rýb a mäsa. Obľúbenou lisabnoskou pochúťkou je Bacalhau, sušená osolená treska. Podáva sa na rôzne spôsoby, Bacalhau à Braz patrí k najtradičnejším formám prípravy – ide o tresku s praženicou, vysmážanými zemiakmi a olivami. V Portugalsku by ste mali ochutnať najmä morské plody a ryby.

Tradičnou pochúťkou sú aj sardinky. V júni, počas festivalu Festo de Santo Antonio, sa čerstvé sardinky predávajú po celom meste. Často sa servírujú s uvarenými zemiakmi a pečenými paprikami. K takémuto obedu sa hodí portuglaské víno. K tradičným portugalským nápojom patrí aj Ginjinha, sladký čerešňový likér.

Bifana
Bifana je obľúbený portugalský snack.

Ak máte chuť na snack, vyskúšajte bifana – vypražené kúsky bravčového mäsa, marinované v bielom víne a v množstve cesnaku. Podáva sa v pečive a môžete si ho dochutiť horčicou alebo pálivou omáčkou.

Za históriou Lisabonu

V Lisabone sa nachádza množstvo historických budov, ktoré vás očaria. Určite zvážte návštevu hradu Castelo de Sao Jorge, ktorý sa vypína nad Lisabonom a bol maurskou kráľovskou rezidenciou približne 400 rokov. Srdcia milovníkov histórie nadchne aj katedrála Sé de Lisboa, ktorá bola vystavaná medzi 12. a 14. storočím, je spomienkou na križiacke výpravy. V jej základoch sa našli pozostatky maurských a rímskych hradieb.

Historická štvrť Alfama
Zablúďte v uličkách historickej štvrte Alfama.

Zaujímavé miesta v okolí Lisabonu

Z Lisabonu si môžete spraviť výlet k neďalekým plážam. Či už idete na pláž s rodinou, alebo chcete surfovať, určite si vyberiete. Ďalším lákadlom je približne pol hodinu od mesta vzdialená Sintra, ktorá je zapísaná aj vo svetovom dedičstve UNESCO. Sintra sa nachádza vo vrchoch Serra de Sintra a ponúka úžasné výhľady na barokové kostoly a paláce.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

“Tie najsilnejšie a najhlbšie zážitky si aj tak za peniaze nekúpite,” hovorí minimalistický cestovateľ, ktorý prezradí užitočné tipy a triky

0
Zaujímavosti

Kávové kultúry vo svete a ako si objednať kávu

0
Cestovanie História História a kultúra Letná dovolenka Nemecko Novinky Tip na výlet

Bavorsko – dokonalosť Álp a Hitlerov pach

Navigácia

Magazíny