S rodinkou po Vysokých Tatrách

Túlavé topánky zaviedli našu rodinku do Štôle, malej dedinky pod Vysokými Tatrami. Obec leží v západnej časti Popradskej kotliny v nadmorskej výške 840 m a ponúka množstvo variant pre celodenné výlety po celých Vysokých Tatrách. Štôla je moderná podtatranská obec a nájdete tam aj pamiatky, napríklad evanjelický kostol s oltárnym obrazom od slovenského maliara P. M. Bohúňa alebo vojenský cintorín z druhej svetovej vojny. V krásnych letných dňoch sa nám podarilo navštíviť niekoľko zaujímavých miest.

Tatry výhľad
Tatry ponúkajú vždy krásny výhľad do krajiny.

Turistické a lyžiarske centrum (1 285 m)

Turistický bod Hrebienok, nad Starým Smokovcom sme navštívili po prvý raz. Na vrchol nás vyviezla zubačka priamo zo Smokovca. Krátkou jazdou sme si vychutnali panorámu Tatier. Hrebienok je veľmi obľúbené miesto, čo po vystúpení zo zubačky potvrdilo množstvo turistov. Z Hrebienka sa turistom ponúkajú mnohé výlety po Vysokých Tatrách.

My sme sa vybrali na krátku prechádzku k najznámejším tatranským vodopádom – vodopádom Studeného potoka. Možností kam z Hrebienka vyraziť je omnoho viac. Za všetky spomeniem Sliezky dom, Rainerovu chatu, Zbojnícku chatu, Skalnaté pleso alebo Slavkovský štít. Pre tých, ktorí majú chuť sa vyblázniť je pripravený letný tubing v 100 metrovom tobogáne. Naša rodinka výlet zakončila príjemnou prechádzkou späť do Starého Smokovca.

Tatry malé pleso
Tatranské malé pleso.

Skalnaté pleso (1 751 m)

V Tatranskej Lomnici sme nasadli do kabínkovej lanovky. Lanovka nás vyviezla priamo k Skalnatému plesu v Skalnatej doline pod južnými zrázmi Lomnického štítu. Cestu nám spríjemnili krásne výhľady na okolitú krajinu. Kto má záujem, je tu možnosť vyviesť sa lanovkou až na Lomnický štít. Pri peknom počasí sú zaručené nezabudnuteľné výhľady na panorámy Tatier. Pri plese je nové detské ihrisko, Observatórium Astronomického ústavu SAV, občerstvenie nájdete na chate pod Skalnatým plesom.

Predné Solisko (2 093 m)

Štrbské pleso je už dlhé roky vyhľadávaným miestom turistov. Okolitú krásu prírody, plesá, veľa možností vysokohorských túr, ale aj veľa zábavy poskytuje toto tatranské stredisko. My sme využili štvorsedačkovú lanovku a vyviezli sme sa na chatu pod Soliskom, vo výške 1 814 m. n. m. Po krátkom vychutnaní si výhľadov na tatranskú prírodu sme vystúpili na Predné Solisko. Na vrchole sme si užili tatranskú klasiku – krásne výhľady.

Po návrate na Štrbské pleso sme mali veľa možností na zábavu v podaní Mini Tatralandia Parku. V Mini Tatatralandii si vybral svoju odmenu za vzorné šliapanie po turistických chodníkoch najmladší člen rodinky, trojročný Martin. Zajzdil si na autíčku aj motorke a zaskákal si na trampolíne. Pre dospelých je v ponuke bungee jumping na veľkom skokanskom mostíku alebo člnkovanie na Štrbskom plese.

Vodopád v Tatrách
Tatranský vodopád.

Rysy (2 499 m)

Najnavštevovanejšie miesto Vysokých Tatier je v hlavnom hrebeni hraničným vrcholom medzi Slovenskom a Poľskom. Východiskových miest pre výstup na Rysy je viacero. Zdolať ich môžete od Popradského alebo Štrbského plesa. My sme si vybrali prvú možnosť a vyrazili sme od Popradského plesa.

Nádherná pešia túra sa pred Chatou pod Rysmi stala bojom o život. Lozenie po skalách, na ktorých sme sa istili len pridržiavaním kovových reťazí nám dalo poriadne zabrať. Ale o to viac nám chutilo občerstvenie na Chate pod Rysmi, ktorá je otvorená len v letnom období, od mája do októbra. Po dosiahnutí vrcholu nás ale čakali nezabudnuteľné výhľady na okolité tatranské končiare. Naozaj náročná, ale pekná trasa sa nám určite vryje do pamäti a budeme na ňu spomínať len v dobrom.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Dovolenkové destinácie Exotika Letná dovolenka Zahraničie

Prečo navštíviť Lombok, tajomný raj v Indonézii

0
Cestovanie Mestá

Spoznajte Lisabon – mesto siedmych pahorkov

0
Zaujímavosti

Najvyhľadávanejšie destinácie v roku 2018 podľa Google

Navigácia

Magazíny