Skadarské jazero – najväčšie jazero Balkánu

Skadarské jazero je najväčšie jazero Balkánu s premenlivou rozlohou 400 až 550 km. Hľadajte ho na juhu Čiernej Hory. Priemerná hĺbka jazera je 6 metrov, najhlbšie miesta siahajú do hĺbky 44 metrov. Na brehoch jazera sa nachádzali v minulosti usadlosti. Z približne 60 osád sa zachovalo mnoho pozostatkov.

Skadarské jazero
Skadarské jazero ponúka nádherný výhľad na krajinu.

Niektoré z osád sú významnými historickými pamiatkami. Najzaujímavejšie sú zrúcanina hradu Žabljak zo 14. storočia (nájdete ju na severnom brehu jazera) a turecká pevnosť Lesendro (hľadajte malý ostrov pri osade Vranjina). V okolí je množstvo pozoruhodných kostolov, kláštorov, hradov a pevností. Z mnohých zostali len zrúcaniny.

Západ slnka na jazere
Skadarské jazero v záplave lúčov zapadajúceho slnka.

Dve tretiny jazera partia Čiernej Hore, jedna tretina jazera patrí Albánsku. Na jazere sa nachádza 50 ostrovov a ostrovčekov a je domovom 270 druhov vtákov, ktoré tu hniezdia. V roku 1983 bolo jazero a jeho okolie vyhlásené za národný park.

Skadarské jazero
Skadarské jazero je najväčšou vtáčou rezerváciou v Európe.

Menšia časť jazera bola vysušená a zúrodnená. Pre cestu a železničnú trať bol vybudovaný umelý násyp, ktorý spája Podgoricu s prímorím. Okolie jazera sa dá sledovať z chrbta koňa a milovníci vtákov sa môžu zúčastniť organizovaných programov pozorovania vtákov. Nadšenci pre speleológiu si prídu na svoje v spleti jaskýň. Niektoré z nich, ako napríklad jaskyňa Bobošula, sú málo preskúmané.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti

Kávové kultúry vo svete a ako si objednať kávu

0
Aktuálne správy Cestovanie Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Aké sú rozmery batožín v rôznych leteckých spoločnostiach?

0
Pozvánka

Na ceste okolo sveta vás určite stretne nepohodlie. Dôležité je to brať s humorom

Navigácia

Magazíny