Národný park Lovćen

Národný park Lovćen sa nachádza v skalnatej oblasti Dinárskych Álp, v juhozápadnej časti Čiernej Hory. Pohorie Lovćen sa dvíha z pobrežia v okolí Budvy, k zálivu Kotorská boka. Rozloha Lovćenu je 6220 hektárov. Sídlo národného parku je v Cetinje. „Čierna hora“, vrch, podľa ktorého bola pomenovaná celá krajina, sa týči do výšky 1749 metrov.

Kotorská boka, Čierna Hora
Pohľad na záliv Kotorská boka z cesty na Lovćen.

Horské svahy Lovćenu sú skalnaté, s početnými trhlinami a prevysmi, ktoré poskytujú úžasné prírodné scenérie. Serpentíny, ktoré vedú k horám Lovćenu sú architektonicky unikátne. Pri ceste hore sa každému návštevníkovi naskytne neopakovateľný pohľad na Kotorský a Tivatský záliv. Na ceste k hore sa nachádza dom, v ktorom sa narodil Petar II. Petrović Njegoš a zakladateľ Čiernej Hory kráľ Nikola I. Petrović. Najväčšia a najdôležitejšia pamiatka Lovćenu je mauzóleum Njegoša, ktorý čnie z Jezerského vrchu. Cesta vedúca k mauzóleu je neprístupná zvyčajne do začiatku mája.

Národný park Lovćen
Cesta k mauzóleu, ktoré je dôležitou pamiatkou národného parku.

Toto miesto si vybral filozof a básnik Petar II. Petrović Njegoš, otec modernej identity Srbov. Mauzóleum Njegoša bolo vybudované medzi rokmi 1970 až 1974 a je dielom chorvátskeho sochára Ivana Meštrovića. Je to zmes architektonického a umeleckého diela. Toto mauzóleum je najvyššie položené na svete. Z parkoviska k nemu vedie 461 schodov. Z mauzólea sa návštevníkom naskytne neopakovateľný výhľad na záliv Kotorská boka. Za jasného rána sa dá vidieť talianska pevnina. Slávna pieseň, Lovćen je náš svätý oltár, hovorí o tom, že Lovćen je skutočným symbolom Čiernej Hory.

Miesto svadobného obradu
Výhľad na obradné miesto.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Dovolenka Európa Letná dovolenka Slovensko

Tipy na letnú dovolenku na Slovensku v roku 2020

0
Pozvánka

Cestovateľské kino v krajine pánov svetových morí

0
Rozhovory

Rozhovor s Cestujemespolu, manželským párom s dobrodružným duchom

Navigácia

Magazíny