Sloní turizmus, alebo prečo nejazdiť na slonovi

Cestovanie nikdy nebolo jednoduchšie, ako teraz. Za pár eur sa každý vie dostať kam len chce. Instagram je plný tých najkrajších, najefektívnejších záberov. Turistom už mnohokrát nestačí len objavenie nového miesta, či kultúry. Chcú stále viac, túžia po niečom ešte vzrušujúcejšom. Častokrát nehľadiac na etické normy, ekologický dopad, či životné podmienky zvierat.

Za posledný rok som videla na sociálnych sieťach obrovské množstvo navonok krásnych fotiek turistov sediacich na slonoch. Očarujúce prostredie, exotické zviera, nejaký ten filter na fotku a úspech na sociálnej sieti je zaručený. Pre iných je to zase nezabudnuteľný zážitok dívať sa na  krajinu zo slonieho chrbta. Žiaľ, títo turisti si neuvedomujú, aké utrpenie to pre zviera prináša. Musím sa priznať, že donedávna som sama o tejto problematike mala len veľmi málo informácii. Zaujímať sa o „elephant trekking“ som sa začala až po návrate z mojej cesty po južnom Thajsku. Tam, počas treku na Ko Lante som prvýkrát na vlastné oči uvidela slona. Na jednej strane ma nesmierne potešilo, že som toto nádherné a múdre zviera mala možnosť vidieť na vlastné oči, na druhej strane ma veľmi zamrzelo, že som ho prvýkrát stretla v takýchto hrozných podmienkach. Bol priviazaný o strom, na chrbte uviazaný „sedák“ a v jeho očiach som vycítila obrovský smútok. Jednoducho zážitok, ktorý ma prinútil začať sa o to skutočne zaujímať.

Vozenie ľudí slonom ubližuje
Slony nie sú od prírody krotké zvieratá, preto im je aj neprirodzené voziť ľudí na svojich chrbtoch.

Smutný život sloníčaťa

Slony nie sú od prírody krotké zvieratá, preto im je aj neprirodzené voziť ľudí na svojich chrbtoch. Aby sa mohli na tieto účely využívať, musí ich cvičiteľ najprv skrotiť. Pre mláďa to znamená začiatok konca. Malé sloníča sa najprv chytí a oddelí od matky. A keďže malý slon sa vycvičí oveľa ľahšie, pytliaci za neho na čiernom trhu získajú oveľa viac peňazí, než za dospelého jedinca. Chytené mláďa sa následne zavrie do malého priestoru, zviaže a bitkou sa postupne získava podriadenosť. Celý proces sa nazýva „phajaan“, ktorý v preklade znamená „rozdrviť“ a trvá aj niekoľko týždňov. Jeho jediným cieľom je donútiť slona k maximálnemu podriadeniu človeku. Phajaan je najviac využívaný v Thajsku, Mjanmarsku a Indii. Voľne žijúce slony sú sociálne stvorenia. No tieto, sú častokrát osamelé a umiestnené do malej klietky. Výnimkou nie je ani ich priviazanie reťazami, takým spôsobom, že sa im zarezávajú do kože a spôsobujú tak len ťažko predstaviteľnú bolesť.

V takýchto podmienkach žiaľ v súčasnosti žije viac ako 3 000 slonov. A to všetko len kvôli pobaveniu (nielen) zahraničných turistov, ktorí kúpou tejto „zážitkovej atrakcie“ chtiac-nechtiac podporujú tyraniu. Napríklad také vyššie spomenuté Thajsko. Cestovný ruch v tejto krajine posledné roky dosahuje extrémne rozmery. Spolu s ním žiaľ aj rastie dopyt po tzv. „elephant trekking“. S cieľom uspokojiť tento dopyt, je každý rok 50 až 200 malých sloníčat chytených a prepašovaných z Myanmarska do Thajska. Viac informácií o sloniom turizme nájdete tu.

Pašovanie slonov
Každý rok je 50 až 200 malých sloníčat chytených a prepašovaných z Myanmarska do Thajska.

Aké sú iné alternatívy?

Ak patríte medzi sloních milovníkov a túžite ich vidieť na vlastné oči no zároveň nechcete podporovať voči nim krutosť, navštívte radšej rehabilitačné centrá. V týchto centrách sa nachádzajú slony, ktoré sa podarilo zachrániť pred zábavným priemyslom a reálne im poskytujú to, čo skutočne potrebujú. Vzájomnú socializáciu, väčší životný priestor,  a dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Slonie rehabilitačné centrá ponúkajú návštevníkom aj možnosť vidieť slony zblízka a v niektorých prípadoch aj možnosť ich okúpať, či sa ich dotknúť. Pri výbere centra, ktoré svojou návštevou podporíte buďte dôslední a pred návštevou si ho preverte, či naozaj poskytujú slonom dobré životné podmienky. Určite nenavštevujte tie, ktoré okrem iného ponúkajú aj jazdu na slonovi, či rôzne vystúpenia.

Tie, ktoré stoja za návštevu sú napríklad:

  • Elephant Nature Park (Chiang Mai)
  • Boon Lott’s Elephant Sanctuary (Sukhothai)
  • Elephant’s World (Kanchanaburi)
  • Wildlife Friends Foundation Thailand (Petchaburi)

Cestovanie je zodpovednosť

Ponuka je taká, aký je dopyt. „Slonia turistika“ je mnohokrát základným príjmom miestnych ľudí, ktorí chcú turistom priniesť len to, čo si myslia, že túžia vidieť. Kým ľudia budú naďalej tieto atrakcie kupovať, kruté zaobchádzanie s týmito nádhernými zvieratami nikdy neskončí. Cestovanie nie je len o spoznávania nových miest a kultúr. Cestovanie v sebe nesie veľkú dávku zodpovednosti. A ak každý jeden človek sa začne zamýšľať nad tým, čo bude svojimi peniazmi podporovať, prispeje to k zlepšeniu životných podmienok nielen slonov, ale aj iných zvierat. Nepodporujme žiadne „live show“ so zvieratami, cirkusy, hadie vystúpenia a podobne. Navonok nevinná zábavka totiž v sebe ukrýva, tyraniu a tragické životné podmienky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Aktuálne správy Cestovanie Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Aké sú rozmery batožín v rôznych leteckých spoločnostiach?

0
Bulharsko Cestovanie Novinky Turistika

Bulharsko trochu inak

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Mestá Novinky Praktické informácie Tip na výlet USA Zahraničie

Ako si naplánovať víkend v New Yorku

Navigácia

Magazíny