10 nádherných miest v Čiernej Hore, ktoré musíte navštíviť

Názov štátu Čierna Hora je odvodený od vysokých a ťažko dostupných hôr. Leží na pobreží Jadranského mora, v západnej časti Balkánskeho polostrova. Dlhé roky bol súčasťou Srbska a Čiernej Hory, no v roku 2006 tu bola vyhlásená nezávislosť. Čierna Hora, perla stredozemia, unikátna a krásna krajina v mnohých smeroch. Nikde inde nenájdete na tak malom území toľko prírodného bohatstva, prírodných krás, nádherných pláží, priezračných jazier, burácajúcich riek a nádherných hôr.

Čierna Hora nie je len perfektná destinácia na dovolenku, táto krajina v sebe skrýva mnoho ďalších zaujímavostí ako je bohatá história, kultúrna tradícia, množstvo festivalov a podujatí. Priemerná teplota je veľmi príjemná a počas letných mesiacov zaručuje teplé a slnečné počasie. Každý by mal navštíviť Čiernu Horu. Táto relatívne malá krajina v sebe snúbi balkánsku vášeň a stredomorskú atmosféru. Dovolenka v Čiernej Hore je určite skvelou voľbou.

Kotor a záliv Kotorská boka

Kotor je stredoveké mestečko, ktoré sa nachádza na brehu zálivu Kotorská boka. Od roku 1979 je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Staré mesto dýcha históriou starých budov s typickými smaragdovozelenými okenicami. Kotorská boka je najväčší prírodný záliv v južnej časti Jadranského mora. Jeho celková dĺžka je 28 km a šírka v jeho najužšom mieste je 350 m.

Tivat a Tivatský záliv

Mestečko Tivat má asi 11 tisíc obyvateľov a nachádza sa v Tivatskom zálive Kotorskej boky. Je to veľmi významné turistické letovisko s množstvom hotelov. Dovolenka v Tivate je presne ako ušitá pre tých, ktorí si radi vychutnávajú relax a pokojné chvíľky pri mori.

Budva

Budva patrí k najkrajším pobrežným rezortom Čiernej Hory. Mesto často nazývajú „Čiernohorské Miami“, práve kvôli preplnenosti a popularite spomedzi všetkých turistických stredísk v Čiernej Hore. Dovolenka v Budve znamená bohatý nočný život a nádherné pláže.

Pláž v meste Budva, Čierna Hora
Pláž s výhľadom na Staré Mesto v Budve.

Ostrov Svätý Štefan

Legendárny ostrov Svätý Štefan sa nachádza 10 km južne od Budvy. Ostrov je spojený s pevninou mostom. V minulosti bol obľúbenou destináciou hviezd ako Merilyn Monroe či Sofia Loren.

Skadarské jazero

Skadarské jazero – najväčšie jazero Balkánu s premenlivou rozlohou 400 až 550 km. Hľadajte ho na juhu Čiernej Hory. Priemerná hĺbka jazera je 6 metrov, najhlbšie miesta siahajú do hĺbky 44 metrov.

Durmitor a kaňon na rieke Tara

Prenádherná zelenomodrá farba riek vám vyrazí dych. Matka príroda v Čiernej Hore na kráse nešetrila a o tom svedčí aj kaňon na rieke Tara. Časť rieky Tara, známa ako „slza Európy“ preteká cez Národný park Durmitor.

Pohorie Durmitor
Čierna Hora – malá krajina s obrovským potenciálom a nádhernou prírodou. Pohľad na pohorie Durmitor.
Rieka Tara, Čierna Hora
Nádherná tyrkysová farba rieky Tara uprostred pohoria Durmitor.

Kláštor Ostrog

Kláštor Ostrog je dôkazom geniality ľudskej architektúry. Je vybudovaný vertikálne v skalnom útese. Mnohí ho považujú za perlu Čiernohorskej spirituality. Každoročne kláštor navštívi viac ako stotisíc veriacich rôznych vierovyznaní z celého sveta.

Kláštor Ostrog
Neskutočné dielo architektúry a stavbárstva – kláštor Ostrog.

Lovćen

Národný park Lovćen sa nachádza v skalnatej oblasti Dinárskych Álp v juhozápadnej časti Čiernej Hory. Pohorie Lovćen sa dvíha z pobrežia v okolí Budvy k zálivu Kotorská boka.

Cetinje

Cetinje, bývalé hlavné mesto Čiernohorského kráľovstva, na nachádza v južnej časti krajiny. Mesto je obklopené horami vrátane pohoria Lovćen, ktoré sa považuje za „čiernu horu“, podľa ktorej bola pomenovaná celá krajina.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

„Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu,” hovorí Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke

0
Dovolenka Taliansko

Autom do Talianska – všetko čo potrebujete vedieť

0
Cestovateľské tipy Dovolenka Európa Letná dovolenka Slovensko

Tipy na letnú dovolenku na Slovensku v roku 2020

Navigácia

Magazíny