Sólo ženské cestovanie je dnes celkom bežné. Túžba spoznávať svet je silnejšia než strach z nástrah, ktoré môžu cestovateľky v cudzích krajinách postretnúť. Občas sú ostatnými nepochopené, ale často veľmi obdivované a uznávané. Aj taký je život Solo Female Travelers.
Ženská sólo cesta je veľmi osobné rozhodnutie, ktoré je často sprevádzané hlbokou vrodenou zvedavosťou. Niekto si cestovanie bez ostatných nevie predstaviť. Ľudia si myslia, že to nemôže byť zábavné, ani napĺňajúce. Ženy cestovateľky vám však potvrdia, že najlepšie momenty na cestách zažili práve vtedy, keď boli úplne samy. Ste obklopené prílišným hlukom, máte pocit, že nikdy neviete úplne zresetovať svoju myseľ a že potrebujete hlbšie spoznať vaše ja? Možno aj pre vás dozrel čas vydať sa na sólo cestu.
Ako si vybrať destináciu?
Najväčším strašiakom pre sólo cestovateľov je strach. Vycestovať do krajiny, v ktorej ste nikdy neboli, nemusí byť vždy len sranda. Najmä, keď sa musíte spoliehať iba sami na seba. Aj z tohto dôvodu bol zostavený rebríček krajín na základe GPI = globálneho mierového indexu. Toto hodnotenie dostala už takmer každá krajina na svete. Určuje sa meraním úrovne bezpečnosti, rozsahu konfliktu, ktorý v danom štáte existuje (domáci aj medzinárodný) a do úvahy sa berie aj militarizácia. Za najpokojnejšiu krajinu môžeme v súčasnosti považovať Island, na opačnom chvoste sa nachádza Sýria.
Top 10 miest pre sólo cestovanie podľa magazínu Travel Noire
- Hamburg, Nemecko
- Seville, Španielsko
- Toronto, Kanada
- Bordeaux, Francúzsko
- Kapské mesto, Južná Afrika
- Taipei, Taiwan
- Tofo, Mozambik
- Rejkjavík, Island
- Valparaiso, Čile
- Amsterdam, Holandsko
Prečo sa ženy vydávajú samé na cesty?
Je zvláštne, že sa ľudia tak často pozastavujú nad touto otázkou. Ženy sú zvyknuté robiť veci samé, tak prečo by nemohli aj samé cestovať? Je pravda, že nie každý človek má v sebe potrebu vydať sa za dobrodružstvom. Často sa táto túžba zjaví sama od seba. Nemusíte byť osamelý, ak sa vydáte na sólo cestu. Človeku to dodá skôr pocit slobody či nezávislosti.
Pravdou je, že žena na ceste nie je až taká výnimka. Prieskum online platformy TripAdvisor uviedol, že až 74 % zúčastnených žien priznalo aspoň jednu sólo cestu alebo majú aspoň raz v živote v pláne niečo také urobiť. Je množstvo dôvodov, prečo sa žena pre takúto cestu rozhodne. Môže ju jednoducho lákať malé dobrodružstvo alebo len hľadá cestu k sebe samej. Človek niekedy potrebuje utlmiť bežný život, aby sa dokázal otvoriť novým veciam a zážitkom.
Vykročenie zo svojho tieňa
Ak cestujete samostatne, musíte jednoducho vyjsť zo svojej zabehnutej komfortnej zóny. Už niet cesty späť. Zrazu si musíte vedieť nájsť cestu, starať sa o svoje potreby a všetky prostriedky máte len vo vlastnej réžii. Tento krok do neznáma však so sebou prináša množstvo výhod. Všetky vaše dojmy budete prežívať nefalšovane a čisto. Postupne sa naučíte dôverovať svojmu vlastnému úsudku.
Ďalej si môžete robiť, čokoľvek chcete. Nemusíte sa s nikým dohadovať na trase či termínoch. Neustále ste ponorení v myšlienkach alebo sa spoznávate s novými ľuďmi. Veľmi rýchlo pocítite, že rozhovor s cudzím človekom môže prebiehať úplne jednoducho a dôverne. Rozširujete si svoje obzory a počúvate nové názory. Začínate si viac veriť a vaše zdravé sebavedomie rastie. Rozkvitáte.
Keď filmy inšpirujú
Existuje množstvo filmov s cestovateľskou tematikou, ktoré inšpirovali ľudí k spoznávaniu nových krajín. Ženského sólo cestovania sa dotkli najmä filmy Divočina (Wild, 2014) a Jedz, modli sa a miluj (Eat Pray Love, 2010). Vďaka týmto filmom a knihám sa tisícky žien vydali na púť za hľadaním samej seba. Divočina je autobiografická spoveď autorky o hľadaní samej seba v divočine Pacifickej hrebeňovky (Pacific Crest Trail). Aj Jedz, modli sa a miluj je skutočným príbehom autorky Liz Gilbert, ktorá sa vyrovnáva s rozvodom sólo cestou do Talianska, Indie a Indonézie.
Cestovanie je oslobodzujúce
Prvá sólo dovolenka človeka nepochybne stojí veľkú porciu prekonania sa. Občas sa môžete sami seba pýtať, prečo to vlastne robíte. Je dôležité počítať s tým, že neistota, pocit smútku či túžba po domove sa môže skôr či neskôr dostaviť. Vtedy je dobré povedať si, že to jednoducho musíte urobiť. Nemáte inú možnosť, než tieto pocity prekonať a prijať ich. Uvidíte, že vás ešte viac zocelia.
Cestovanie odoberá strach a pridáva hrdosť. Sólo cestovanie nie je nevyhnutnosťou, ale dokáže nesmierne obohatiť váš život. Vedia o tom aj mnohé travel blogerky, ktoré sa veľmi radi delia o svoje cesty a benefity zo sólo cestovania. ,,Až odkedy cestujem, si plne uvedomujem, čo je a čo naopak vôbec nie je v živote dôležité. Materiálne veci ma prestali zaujímať a aj keby som si za celý rok nekúpila ani jeden kus oblečenia, nebude mi to prekážať,“ prezradila v jednom z rozhovorov pre náš magazín cestovateľka Alex Kováčová.
Dôvody, prečo skúsiť aspoň raz sólo cestovanie:
- musíte sa postaviť vlastným pocitom a naučíte sa ich prijať,
- máte čas na uvedomenie si samého seba, spoznáte lepšie svoj vnútorný svet a svoje myšlienky,
- opúšťate svoju komfortnú zónu, čím sa otvárate novým možnostiam,
- môžete si robiť, čo chcete,
- rozvíjate svoju osobnosť a učíte sa ľahšie zvládať problémy,
- spoznávate nových ľudí a rozširujete si obzory.
Aké riziká sú spojené so sólo cestovaním:
- máte príliš ambiciózne ciele a keď ich nesplníte, budete sklamané,
- môžete zostať bez peňazí, ak zle odhadnete svoj rozpočet,
- pridáte sa k novej skupinke ľudí a nebudete schopné si dopriať samotu, kvôli ktorej ste sa vydali na cestu,
- zabúdanie na to, že prílišná sloboda so sebou nesie aj veľkú zodpovednosť,
- podceníte nebezpečenstvo v cudzej krajine,
- človek, ktorý cestuje sám, môže byť ľahší terč krádeže.
Mnoho sólo ciest sa začne obyčajnou náhodou. Cestovateľ nezohnal v daný termín nikoho, kto by sa pridal, a tak sa vydal na dovolenku sám. Niektorí pri takomto cestovaní ostali, iným predsa len lepšie vyhovuje cestovanie so spoločnosťou. Ak neviete nájsť nikoho, kto by s vami rád vycestoval do zahraničia a samé si na to predsa len netrúfate, existuje viacero cestovateľských zoznamiek, kde si môžete nájsť svojho „parťáka“.