8 spôsobov, ako ušetriť pri kúpe letenky

Každé ušetrené euro na letenkách môžete minúť na zážitky, ďalšie cesty, jedlo, suveníry, prakticky čokoľvek. Tak prečo preplácať letenky, keď môžete cestovať lacnejšie? Vybrali sme pre vás niekoľko trikov, vďaka ktorým ušetríte desiatky až stovky eur.

Ako kúpiť lacné letenky

Vyhľadávajte letenky v inkognito okne

Zdá sa vám, že ceny leteniek každým vaším vyhľadávaním rastú? Môžu za tým byť aj cookies, malé súbory, vďaka ktorým si stránka pamätá vaše návštevy a vyhľadávanie. Zvyšovaním cien leteniek vás chce motivovať k rýchlej kúpe, kým ceny nenarastú ešte viac. Vy ale už o tomto triku viete, takže predtým, než začnete vyhľadávať letenky, zapnite si vo vyhľadávači Inkognito okno alebo v Safari private browsing.

Letenky hľadajte vo viacerých vyhľadávačoch

Stránky, ako kiwi.com, skyscanner.com, kayak.com, momondo.com či expedia.com, sú vybornými vyhľadávačmi leteniek, ktoré pre vás nájdu najlacnejšie ponuky od rôznych predajcov. Letecké spoločnosti a predajcovia leteniek naproti tomu zväčša ponúkajú len kombinované lety aeroliniek, ktoré vzájomne spolupracujú. Niektoré vyhľadávače, ako Skyscanner a Kiwi, nakombinujú váš let aj s nízkonákladovkami.

Vyhľadávanie lacných leteniek Momondo
Vyhľadávače leteniek zobrazia najlepšie ponuky od rôznych predajcov.

Pri takýchto spojeniach berte do úvahy, že letecká spoločnosť nemá povinnosť zmeniť váš let, ak ten predchádzajúci meškal. Napríklad, cestujete z Bratislavy do Londýna, odtiaľ do Los Angeles. Ak vám let z Bratislavy do Londýna výrazne meškal, alebo bol zrušený, let do Los Angeles nestihnete. Ak by ste kúpili letenky u aerolinky alebo predajcu, letecká spoločnosť vám sprostredkuje nový let. Naopak, ak si letenky kúpite separátne od rôznych leteckých spoločností, máte smolu. Kiwi však ponúka svoju garanciu, ktorá pokrýva zrušenie alebo oneskorenie letu. Buď vám zabezpečia nový let alebo vrátia peniaze.

Pozrite sa po okolitých letiskách

V okolí veľkého letiska môžete nájsť menšie, na ktoré lietajú nízkonákladové aerolinky. Napríklad, pre cestujúcich, ktorí majú záujem o Viedeň, je niekedy výhodnejšie letieť do Bratislavy a podobne. Cez kiwi.com si môžete zvoliť cieľovú destináciu a pozrieť si aj lety v okolí. Nepriletíte síce priamo do cieľového mesta, ale za úsporu toľkých peňazí to stojí. Najmä, ak sú obe mestá prepojené autobusom alebo vlakom a presun vám zaberie minimum času a pár drobných.

Lacné letenky nízkonákladové aerolinky
V tomto prípade ma zaujímajú lety do Bilbaa z Bratislavy alebo Viedne. Je však možné, že okolité letisko ponúka výhodnejšie ceny.

Niekedy sú letenky lacnejšie v inej mene

Stáva sa, že letenky stoja v pôvodnej mene aerolinky menej než vo vašej lokálnej mene. Napríklad sa niekedy oplatí kupovať letenky vo WizzAir v maďarských forintoch než v eurách. Pohrajte sa preto so zobrazovaním cien v rôznych menách, môžete pár eur ušetriť.

Nechajte lovcov leteniek nájsť vašu letenku

Na internete nájdete hneď niekoľko webov, ktoré sa venujú vyhľadávaniu mimoriadne lacných letov. Táto možnosť je ideálna najmä pre impulzívnych cestovateľov alebo jednoducho ľudí, ktorí sa chystajú v určitom období na dovolenku, no ešte netušia kam. Lacné letenky do Karibiku alebo Indonézie však rozhodnú. Pre Slovákov môžu byť zaujímavé napríklad fly4free.com,  kadetade.com, letenkyzababku.sk či zaletsi.cz.

V tomto prípade však treba brať ohľad na to, že mnoho nájdených leteniek sú tzv. error fares, teda nízka cena vznikla nejakou chybou v systéme. Môže sa stať, že aerolinka vám letenku zruší a vráti peniaze. No v mnohých prípadoch nechce riskovať negatívne PR a letenky za zlomkovú cenu vám nechá.

Spravte z jedného výletu dva

Pri výbere leteniek si často môžete vybrať čas prestupu. Ak letíte cez zaujímavé destinácie, môžete svoj pôvodný plán ozvláštniť. Niekedy stačí aj letenka s prestupom jeden deň. Ja som takto napríklad letela z Viedne do Bilbaa cez Paríž, v ktorom som mala prestup 24 hodín. A spiatočný let z Bilbaa do Viedne cez Amsterdam, kde som mala prestup 12 hodín počas dňa.

V niektorých prípadoch sa dokonca oplatí viac kupovať dlhšie lety separátne. Teda ak viete, že máte prestup cez Dubaj, môžete nájsť lacnejšiu samostatnú letenku do Dubaja, tam stráviť pár dní a odtiaľ letieť do vašej cieľovej destinácie.

Kúpte si let s prestupom vo vašej cieľovej destinácii

Napríklad letíte do Bangkoku, ale letenka do Hong Kongu vám vychádza lacnejšie. Pričom práve v Bangkoku máte prestup. Kúpite si teda lacnejšiu letenku do Hong Kongu, ale na let z Bangkoku nenastúpite. Túto taktiku aerolinky, pochopiteľne, rady nemajú. Výjde vám to, len ak kupujete jednosmernú letenku s touto spoločnosťou a nemáte batožinu v podpalubí. Tá totiž letí až do cieľovej destinácie.

Spiatočné letenky sú lacnejšie než jednosmerné

Ak cestujete do ďalekej destinácie a neplánujete sa tak skoro vrátiť späť, kúpte si radšej spiatočnú letenku. Tie sú väčšinou oveľa lacnejšie než jednosmerné. To, samozrejme, neplatí pri nízkonákladových aerolinkách.

Ak chcete ušetriť čo najviac, musíte byť flexibilný. Niektoré dni sú lacnejšie, iné drahšie. Rovnako je to aj s letiskami. Máte aj vy nejaký tip, ako ušetriť pri kúpe leteniek? Napíšte nám v komentároch.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Po stopách Pabla Escobara. Objavte Kolumbiu v špeciálnom Cestovateľskom kine

0
Cestovanie Dovolenka Dovolenkové destinácie Exotika Maroko Zaujímavosti

Marakéš – Červená perla Maroka

0
Dovolenka Grécko Letná dovolenka Praktické informácie

Milos, grécky ostrov zamilovaných

Navigácia

Magazíny