Ako môžete stráviť jeden deň v Paríži? Takto!

Paríž nepobeháte poriadne ani za týždeň. Odohral sa tam poriadny kus histórie a všetky budovy, mosty, múzeá, uličky jednoducho nenavštívite. Ak máte na Paríž čo i len 24 hodín, užite si ich naplno. Prinášame vám niekoľko alternatív ako môžete stráviť svoj deň v Paríži.

Paríž pre turistov, ktorí chcú vidieť všetko

Dobrou správou je, že v Paríži sú všetky hlavné turistické miesta relatívne blízko. Nabeháte sa síce statočne, ale za jeden deň hravo dáte Champs-Élysées aj s Víťazným oblúkom, Eiffelovku, spravíte si selfie pred Louvre a nazriete aj do Notre Dame. Z letísk Orly aj Charles de Gaulle sa odveziete autobusom alebo vlakom priamo do centra Paríža, odkiaľ je to všade už len na skok. Nezabudnite si na letisku zaobstarať mapu alebo si ju jednoducho stiahnite do mobilu.

Seina a Notre Dame Paríž
Západ slnka pri rieke Seina je čarovný.

Za vstup do Notre Dame zaplatíte len ak sa chcete pozrieť na Paríž z veže katedrály, vstup dovnútra je zdarma. Za selfie s Eiffelovkou nedáte tiež nič, pokiaľ sa na ňu nechcete vyviezť. No a Louvre si za ten deň užijete asi len zvonku. Vstupné síce nie je predražené, ale na hodinu alebo dve sa vám to asi neoplatí. Okolo Louvre je park, v ktorom ľudia oddychujú, spievajú alebo tancujú. Taká pohoda.

Všetky tieto pamiatky sa nachádzajú na jednom alebo druhom brehu rieky Seina. Romantickú prechádzku okolo rieky preto určite nevynechajte.

Paríž pre milovníkov umenia

Múzeum Louvre Paríž
V Louvre môžete stráviť celý deň, aj tak nebudete vidieť úplne všetko.

Ak opomeniete väčšinu ostatných parížskych pamiatok, Louvre si môžete vychutnať do sýtosti. Obrovská expozícia vás pohltí aj na niekoľko hodín. Ak máte pod 25 rokov, môžete sa dnu dostať dokonca zdarma. Po dni strávenom v Louvre sa poprechádzajte okolo rieky Seina k chrámu Notre Dame. Milovníci umenia sa skutočne nemusia báť o nedostatok podnetov. Starobilé mosty, budovy, historické hotely a parížska knižnica sú doslova po ceste.

Paríž pre romantikov

Požiadať niekoho o ruku pod Eiffelovkou je už tak trošku klišé. V Paríži na tento „úkon“ nájdete aj vhodnejšie miesta, kde vám nebude svedkom toľko turistov. Napríklad krásne parížske záhrady. Mimoriadne obľúbenou a navštevovanou je Jardin du Luxemburg. Pre viac súkromia navštívte menšie záhrady. V Paríži je ich plno.

Jardin du Luxemburg Paríž
V Paríži nájdete množstvo krásnych záhrad. Jarding du Luxemburg patrí k tým najobľúbenejším.

Obľúbeným miestom pre zamilovaných je Chrám lásky na jazere v najväčšom parížskom parku Bois de Vincennes. K nemu sa peši z centra mesta neprejdete. Je trochu od ruky a musíte naskočiť na metro. Ale určite vás tam nečaká obrovské množstvo turistov, ktorí sa snažia byť „romantickí“.

Každú romantickú dušu nadchne prechádzka okolo rieky a v historických uličkách Paríža. A keďže láska ide cez žalúdok, svoj romantický deň treba zapiť kvalitným francúzskym vínom a dopriať si chutnú večeru v jednej z reštaurácií v skrytých parížkskych uličkách. Pohľad na západ slnka z parížskych mostov tiež nie je zlý nápad.

Paríž pre „shopoholikov“

Milujete nakupovanie? Väčšina shopoholikov si to namieri priamo na Champs-Élysées. Paríž však skrýva viac nákupných pokladov. Neďaleko niekdajšej Bastily sa nachádza Rue De Charonne s množstvom trendových módnych butikov a tiež príjemných kaviarničiek. Známe značky nájdete aj v obľúbenom Marais. Tam sa však pripravte aj na väčšie množstvo turistov. Pre originálne dizajnové veci si to zamierte do Haut Marais. Nachádza sa v malých uličkách medzi ulicami Rue Charlot a Rue de Bretagne.

Paríž pre gurmánov

Žalúdok máte žiaľ len jeden a všetky francúzske delikatesy doň za jeden deň nenapracete. Určite však nesmiete vynechať lokálne bagetérie. Navštíviť Paríž a nedať si bagetu? Ako by ste tam ani neboli! Ak nemáte obmedzený rozpočet, zájdite si do jednej z mnohých reštaurácií ocenených Michelinovskými hviezdičkami.

Makrónky Paríž
Makrónky v Paríži ochutnať jednoducho musíte.

Vaše maškrtné jazýčky si pochutia na makrónkach, karamelkách, croissantoch, čokoládach a palacinkách. Na obed či večeru v reštaurácii si pripravte trochu väčší rozpočet, než sme zvyknutí na Slovensku. Francúzska cibuľová polievka, jedlá z kačice, bravčového mäsa tzv. jambon a ďalšie pochúťky (väčšinou mäsové) na vás spravia dojem.

Paríž je miestom pre každého. Či už ste milovníkom kvalitného jedla, histórie, romantická duša alebo všetko dokopy, určite nájdete na Paríži niečo, čo budete milovať. A aj keby máte naň len jediný deň, stojí za to.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dovolenka zima Exotika Novinky

5 tipov kam v zime vycestovať za teplom

0
Cestovanie Exotika Island Novinky Španielsko

Chcete vidieť veľryby? Poznáme top miesta na ich pozorovanie

0
Mestá Novinky

Helsinky za jeden deň, alebo keď nemáte „sisu“

Navigácia

Magazíny