Ako navštíviť Hong Kong a nezruinovať svoju peňaženku?

Horúci a vlhký vzduch, rušné ulice a chaos. Aj taký je Hong Kong, jedno z najdrahších miest sveta. Ak však máte nižší rozpočet, nemusíte hneď utekať do Thajska. Hong Kong treba zažiť. A áno, je oveľa drahší než Chiang Mai. My vám však prinášame niekoľko tipov, ako si užiť mesto naplno a zároveň nezbankrotovať. Odskúšané na vlastnej koži.

Z letiska do mesta

Prvý výdavok si vás počká priamo na letisku. Namiesto taxíku máte k dispozícii linku vlaku, ktorá vás za 24 minút privezie priamo do centra. Cena lístka sa pohybuje v prepočte okolo 12 €. Ak cestujete aspoň dvaja, nekupujte lístok z automatu na letisku. Naráta vám plnú sumu za všetkých pasažierov. Namiesto toho sa poinformujte priamo u predajcov, môžete získať množstevnú zľavu a zraziť si tak cenu lístka.

Doprava v Hong Kongu

Metro vás odvezie takmer všade veľmi rýchlo a pohodlne. Naopak, ak si chcete mesto užiť a spomaliť, využite autobusy alebo loď. Tie sú o čosi lacnejšie. Všade platí takzvaná Octopus karta, ktorú si kúpite a nabijete v automate v ktorejkoľvek metro stanici. Cestovné vás vďaka nej vyjde lacnejšie a môžete ju použiť na všetky linky metra, autobusy, Star Ferry loď a dokonca aj električky na Victoria Peak. Kartu kúpite s depozitom 6 €, ktorý dostanete späť po jej vrátení.

Bonusový tip: Ak cestujete medzi Hong Kong City a Kowloon použite na prepravu loď. Cesta bude síce trvať trochu dlhšie, ale je lacnejšia a hlavne si užijete pohľad na Hong Kong priamo z morskej hladiny.

Ľoď Hong Kong
Môžete sa povoziť aj na tradičnej „junk boat.“

Kde sa v Hong Kongu ubytovať?

Na túto otázku asi nebude existovať jednoduchá odpoveď. Niekomu je naozaj jedno, kam skloní hlavu. Iní majú zas o čosi vyššie požiadavky. Najlacnejšie nie je vždy to najlepšie riešenie. Cez Airbnb nájdete privátnu izbu pre dvoch už od 25-30 € na noc. Hostely tiež ponúkajú dobré ceny, pozrite si vždy aj hodnotenie. Všeobecne platí, že lacnejšie ubytovanie nájdete v časti Kowloon.

Väčšie izby pre viac ako dvoch ľudí sa nehľadajú ľahko. Predsa len ide o zaľudnené mesto, s priestorom sa šetrí.

Kde sa najem dobre a lacno?

Jedlo v Hong Kongu nájdete od pár drobných až po poriadne pálky. V reštaurácii na úrovni sa dobre najete za približne 10 €. Čo je celkom fér cena. Samozrejme sú aj lacnejšie alternatívy. Napríklad sieť Café de Coral ponúka chutné a mimoriadne lacné jedlo. Funguje však viac ako jedáleň, čo znamená aj poriadny nátresk v čase obeda. Všímajte si aj nápisy ako „food stalls“ alebo „cooked food market“.

Najlepšie je ísť tam, kam chodia aj domáci. Super na Hong Kongu je aj to, že je to medzinárodné mesto, a teda nie ste odkázaní len na čínsku kuchyňu. Dim sum miesta nájdete na každom rohu. Je tu však aj mnoho indických, vietnamských, indonézskych, malajziských a iných áziských, ale aj svetových, reštaurácií.

Horšie to majú len vegetariáni a vegáni. Číňania totiž radi do všetkého pridajú bravčové mäso. Treba sa vždy pýtať. Prípadne ísť na istotu a nájsť cez Trip Advisor vegetariánske reštaurácie. Indické reštaurácie majú vždy aj vegetariánsku ponuku.

Čo určite zažiť v Hong Kongu?

Verím, že ak sa do Hong Kongu chystáte, plány už zrejme nejaké máte. Čo však určite nesmiete vynechať?

Hong Kong nočný výhľad
Výhľad na nočný Hong Kong je v skutku nezabudnuteľný.

Pozrite sa na Hong Kong Victoria Peak

Pohľad z Victoria Peak na Hong Kong city, Victoria Harbour a Kowloon je nezabudnuteľný. Hore vás vyvezie električka, nenechajte sa však zbytočne nalákať na kombinované lístky s múzeom voskových figurín a 360° vyhliadkovou terasou, samozrejme, pokiaľ tam nechcete naozaj ísť. Perfektný výhľad máte aj bez týchto extra atrakcií a rozhodne veľa ušetríte.

Bonusový tip: Ak chcete ušetriť na lísku za električku, jednoducho si zoberte autobus priamo na vrchol. Cesta trvá dlhšie, ale je lacnejšia.

Navšívte pouličné trhy

Nájdete tu trhoviská s tovarom, ktorý poznáme z našich čínskych obchodov, ale aj skvelé trhoviská s exotickým ovocím či rybami. Ľudia z juhovýchodnej Ázie sú mimoriadne pyšní na durian, ktorý nazývajú kráľom ovocia. Vraví sa, že smrdí ako peklo a chutí ako nebo. Žiaľ, pre mňa aj mnohých Európanov, tiež chutí ako peklo a jeho pachuť vám v ústach zostane aj niekoľko hodín. Durian nesmiete nosiť do metra ani do hotela.

Prejdite sa k Tian Tan Buddhovi

Na neďalekom ostrove Lantau v kopcovitom teréne sa nachádza obrovská bronzová socha Buddhu. Je to jedna z najväčších atrakcií mesta. Vyviezť sa k soche môžete lanovkou alebo autobusom. Asi tušíte, ktorá možnosť poteší vašu peňaženku viac. Výhľad na pohoria z lanovky však poteší vašu dušu. Nezabudnite navštíviť neďaleký budhistický kláštor.

Rodiny s deťmi si to môžu namieriť aj do Disneylandu alebo Ocean parku. No cestovatelia, ktorí si chcú užiť skutočnú atmosféru tohto neskutočne rýchleho mesta, by nemali vynechať pouličné stánky s jedlom, zažiť nočnú atmosféru v Lan Kwai Fong či nakúpiť na nočnom blšom trhu na Temple Street.

Koľko ma bude stáť deň v Hong Kongu?

Všetko závisí na vás, ale ak sa bavíme o minimálnych nákladoch, rátajte aspoň 20 € za jedlo, 30 € na ubytovanie (samozrejme, ak ste dvaja a zoženiete izbu za túto cenu, ušetríte) a približne 5 € na dopravu (môže byť aj oveľa menej). Bez suvenírov a atrakcií rátajte s rozpočtom približne 50 – 55 € na deň. Samozrejme môžete sa uskromniť aj oveľa viac. Každý človek má iný cestovateľský štýl.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Tip na výlet

Blog o Thermal Corvinus Veľký Meder

0
Balkán Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Letná dovolenka Novinky Tip na výlet Turistika

Chorvátske národné parky

0
Zaujímavosti

Ktorý z týchto 10 typov cestovateľov ste vy?

Navigácia

Magazíny