Lyžovačka v Les Portes du Soleil

Les Portes du Soleil je je najväčšia lyžiarska oblasť na svete a rozkladá sa na samotnej streche Európy medzi Mont Blanc a Ženevským jazerom. Ak chcete zažiť majestnátne francúzske a švajčiarske Alpy a užívať si pohodu v šarmantných lyžiarskych strediskách, zvážte tento rok zimnú dovolenku v niektorom z lyžiarskych stredísk Les Portes du Soleil.

Čo vás v Les Portes du Soleil čaká?

650 km označených zjazdoviek, 24 horských oblastí, 50 vrcholov a dokonca aj výhľad na Mont Blanc. Všetky zjazdovky sú prepojené lanovkami a na všetkých 12 rezortov Les Portes du Soleil vám stačí jeden ski pass.

Lyžovačka francúzske Alpy Avoriaz
Výhľad z lyžiarského svahu na stredisko Avoriaz.

Hlavný okruh zaberá väčšinu švajčiarských stredísk a len zopár francúzskych. Môžete ho lyžovať v smere hodinových ručičiek alebo naopak. Ak sa rozhodnete ísť naopak, pripravte sa na jednu z najťažších zjazdoviek vôbec. La Chavanette, inak nazývaná aj “Mur Suisse” alebo Švajčiarska stena. Nachádza sa a hranici so Švajčiarskom a je to najstrmšia a najnebezpečnejšia zjazdovka. Ak si na ňu netrúfate, môžete použiť lanovku dole alebo zvoliť alternatívnu cestu. K La Chavanette sa dostanete z francúzskeho Avoriaz alebo zo švajčiarskych Les Crosets či Champéry.

Ako sa do strediska dostanete?

Z letiska v Ženeve si môžete objedať odvoz priamo do vášho lyžiarskeho strediska. Odvozy sa dajú rezervovať aj online. Rovnako to platí aj v opačnom smere. Autá chodia niekoľkokrát denne a platíte podľa počtu osôb. Ak je vaše stredisko Avoriaz, auto vás odvezie do Morzine, konkrétne do stanice Prodain Teleferique, z ktorej vás lanovka vyvezie do Avoriaz. No aby ste sa dostali k svojmu ubytovaniu, budete musieť použiť ešte výťah.

Lyžiarske rezorty

V Les Portes du Soleil sa nachádza 12 rezortov, z toho 5 je vo Švajčiarsku a 7 vo Francúzsku. Väčšina rezortov vznikla z dediniek v týchto dolinách. Výnimkou je Avoriaz, Les Crosets a Torgon boli vybudované umelo.

Les Portes du Soleil stredisko Avoriaz
Lyžiarske ihrisko pre deti v stredisku Avoriaz.

Avoriaz

K najobľúbenejším strediskám v rámci Les Portes Du Soleil je rezort Avoriaz. Táto lyžiarska dedina vyzerá ako zimná rozprávka. Aj samotné ulice sú vlastne svahmi, autá v rámci rezortu Avoriaz povolené nie sú. K svojmu ubytovaniu však hravo zlyžujete alebo sa môžete odviezť na saniach ťahanými koňmi. V Avoriaz si prídu na svoje mladí, ktorí milujú zábavu na svahu a nočný život. Rodiny s malými deťmi aj zamilované páry.

Za spomenutie určite stojí snowpark “The Stash,” ktorý je rajom pre snowboardistov a freestyleových lyžiarov. Snowpark je vytvorený z prírodných materiálov a ponúka veľa adrenalínu a zážitkov. Pre deti je zas vytvorená dedinka Annie Famose, kde sa deti naučia lyžovať a užijú si kopec zábavy. Pre lyžiarov začiatočníkov je tu špeciálne vyhradená oblasť Softski, skipas pre tieto zjazdovky je zlacnený.

Morzine

Morzine je najväčšie stredisko v Les Portes du Soleil, nachádza sa vo výške 950 metrov nad morom a má skvelú dostupnosť do Avoriaz a Pleney. Napriek veľkému množstvu lyžiarov, desiatkam hotelov, barov a reštaurácii si Morzine stále zachováva svoje tradičné čaro.

Champéry

Champéry je lyžiarske stredisko vo Švajčiarsku, približne 1,5 hodiny jazdy od Ženevy. V minulosti patrilo k prvým zakladajúcim rezortom Les Portes du Soleil. Dnes ho spája lanovka s vrcholom Planachaux, kde si prídu na svoje skúsení lyžiari. Tí zbehlejší lyžiari sa môžu vybrať na červenú trasu na Grand Paradis.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Afrika Cestovanie

Kapské Mesto – dovolenka v centre modernej Afriky

0
Dovolenka Grécko Letná dovolenka Praktické informácie

Milos, grécky ostrov zamilovaných

0
História a kultúra Severná Amerika Zaujímavosti

Dia de los Muertos – ako oslavujú Deň mŕtvych v Mexiku?

Navigácia

Magazíny