Alternatívne miesta v Kodani, ktoré si stihnete pozrieť aj za predĺžený víkend

Chystáte sa na pár dní do Kodane a nebavia vás klasické atrakcie, ktoré žmýkajú peniaze z turistov? Pripravili sme zoznam miest, ktoré by odporučili miestni. Sú to miesta dýchajúce kultúrou ale aj moderným pohľadom na život obyvateľov Kodane. Tak poďme na to!

Slobodné mesto Christiania

Toto miesto síce patrí medzi známe atrakcie Kodane, no nie každý turista sa rozhodne ho navštíviť. Zoskupujú sa tam prevažne miestni, ktorí tam trávia svoj voľný čas, užívajú si život počúvaním koncertov a užívaním marihuany a hašišu, legálnych na tomto území. Komunita Christianie pozostáva z 850 až 1 000 rezidentov a pokrýva viac ako 7 hektárov územia. V tomto slobodnom meste však platia určité pravidlá. Jedno z nich je napríklad zákaz fotografovania, telefonovania a neodporúča sa ani pobehovať v uliciach. Taktiež sa nesmú vynášať látky, ktoré tam zakúpite. Mesto bolo založené v roku 1971 a odvtedy sa potýkalo s určitými problémami so zákonom a dodnes je považované za jedno z nebezpečnejších miest v Kodani.

Slobodné mesto Christiania
V Christianii nájdete umenie všetkého druhu.

Prejdite sa po moderných mostoch v nových štvrtiach

V Kodani nájdete okrem iného aj veľa modernej architektúry. Medzi zaujímavé architektonické prvky patria Kruhový most, ktorý sa nachádza v centrálnej Kodani a je otvorený od roku 2015. Ďalším moderným mostom je most, ktorý spája ulicu Nyhavn s Christianshavn, kde sa nachádza budova opery, galéria súčasného umenia a aj najväčší street food v Kodani. Tento most má samostatný pruh pre cyklistov a je otvorený od roku 2016.

Opera v Kodani
Opera v Kodani je jedna z najdrahších moderných opier na svete.

Kráľovská Dánska knižnica alebo ako ju miestni volajú, Čierny diamant, je jedna z najzaujímavejších budov v Kodani. Ide o rozšírenie historickej kráľovskej knižnice, ktoré bolo postavené v roku 1999. Budova sa nachádza v prístave a cez čierne zrkadlové sklá poskytuje futuristický výhľad na prístav, oblohu a more.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VisitCopenhagen (@visitcopenhagen),

Najedzte sa v Papiroen na ostrove Christiansholm

Na ostrove Christiansholm na ktorý sa dostanete už spomínaným mostom sa hneď vedľa galérie súčasného umenia nachádza obrovská industriálna budova, v ktorej nájdete stánky s jedlom, o ktorom ste možno ešte ani nepočuli. Viac ako 50 stánkov ponúka celosvetovú kuchyňu za relatívne nízke ceny vzhľadom na miestne pomery. Pred budovou sú umiestnené stovky stolov a lavíc, na ktorých si môžete vychutnať jedlo alebo oddýchnuť pri pive. Večer sa na tomto mieste zoskupujú mladí ľudia s pivom v ruke počúvajúc hlasnú hudbu, ktorú tam každý deň zabezpečujú Dj-i.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ciudadanos Del Mundo (@cdm_web),

Umelecký Superkilen park

Verejný park v štrvti Nørrebro dizajnovala umelecká skupina Superflex v spolupráci s viacerými dizajnérmi a architektmi. Park bol oficiálne otvorený pre verejnosť v roku 2012 a bol nominovaný na viaceré architektonické a dizajnérske ocenenia. Pokrýva plochu cez 30 000 metrov štvorcových a skladá sa z troch častí. Červené námestie je celé namalované výraznou červenou, oranžovou a ružovou farbou. Zameriava sa na rekreáciu a moderný životný štýl. Čierny market je klasické námestie s fontánou a lavičkami a je stredobodom mnohých stretnutí. Zem pokrývajú asymetrické biele čiary, ktoré mu dodávajú moderný vzhľad. Treťou časťou je Zelený park, ktorý je celý pokrytý trávnatou plochou, kde môžete ísť na piknik, grilovať alebo venčiť psa. V celom parku sa nachádzajú prvky moderného umenia, ktoré boli transportované alebo okopírované zo zahraničia.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VisitCopenhagen (@visitcopenhagen),


Kodaň okrem týchto miest skrýva ešte mnohé ďalšie zaujímavosti a rozhodne v nej máte čo robiť či už sa tam chystáte na predĺžený víkend alebo na pár mesiacov. O tradičných kodaňských atrakciách si môžete prečítať v našom článku. Čo v Kodani zaujalo najviac vás?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR článok

Lákajú vás teplé krajiny? Nasmerujte svoje túlavé topánky na Srí Lanku!

0
Zaujímavosti Zimná dovolenka

Top 5 miest, na ktorých sú najčarovnejšie vianočné trhy

0
PR článok

„Chcel som vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá,” hovorí excentrický pútnik Ladislav Zibura

Navigácia

Magazíny