Chorvátske národné parky

Slováci vnímajú Chorvátsko najmä ako dovolenkovú destináciu. Táto balkánska krajina však nie je len o pekných plážach a priezračnom mori. Návštevníkom ponúka aj pestrú paletu prírodných krás a miest s bohatou históriou. My sme sa rozhodli bližšie pozrieť na národné parky. Možno počas ďalšej dovolenky odskočíte na chvíľu z pláže a pozriete si to najlepšie z chorvátskej prírody.

Národné parky v oblasti Kvarnerskej riviéry

Risnjak

Najbližšie k našim hraniciam sa nachádza Národný park Risnjak. Ak je vašou dovolenkovou destináciou Kvarnerská riviéra, budete ho mať doslova na skok. Park sa nachádza približne 15km od jadranského pobrežia v oblasti zvanej Gorski kotar, ktorá je zároveň najlesnatejšou časťou Chorvátska. Parku Risnjak patrí ešte jedno prvenstvo, pre svoju polohu medzi Záhrebom a Rijekou je najnavštevovanejším národným parkom v Chorvátsku.

Lokvarsko jezero Gorski kotor
Pohľad na Lokvarské jazero.

Risnjak je obľúbený pre krásnu prírodu. Nájdete tu prameňe, vysoké vrchy, lúky. A môžete tu stretnuť medvede, kamzíky, jelene. V minulosti tu bola početná populácia rysov, podľa ktorej park dostal aj meno. Žiaľ, tie už tu nenájdete.

Pre vstup do Národného parku Risnjak si musíte zakúpiť vstupenku. Dospelého to vyjde na približne 6 eur a deti a mládež do 18 rokov na 3 eurá.

Čo robiť v Národnom parku Risnjak?

 • Prechádzka po náučnom chodníku Leska. Čaká vás 4,5 km krásnej prírody. Začnete a skončíte v turstickom centre Crni Lug.
 • Vysokohorská turistika – k najobľúbenejším miestam turistov patria vrchy Veliki Risnjak, ktorý je najvyšším vrchom v národnom parku, a Snježnik.
 • Zdroj rieky Kupa sa nachádza v najnižšom mieste parku. Prejsť sa k nej môžete z obce Razloge, prechádzka vám bude trvať približne pol hodinku.
 • Vysokohorská cyklistika.
 • Lyžovanie.
 • Rekreačná rybačka.

Sjeverni Velebit

Národný park Sjeverni Velebit sa rozprestiera v severnej časti najväčšieho chorvátskeho pohoria Velebit. Najfrekventovanejšia trasa do parku je z mesta Otočac, prípadne ešte zo starej trasy Josipdol-Senj. Park je verejnosti prístupný od mája do októbra/novembra. Počas týchto mesiacov si môžete naplno užiť prírodné krásy tohto pohoria. Cena vstupov začína približne od 3 Eur.

Velebit pohľad na kaplnku a more
Pohľad na kaplnku a more. Zdroj: FreeImages.com/Jure Šućur

Čo robiť v národnom parku Sjeverni Velebit?

 • Hajdučki a Rožanski kukovi – skalnaté vrchy. Hajdučki kukovi sú ťažšie dostupné než Rožanski. Mnoho oblastí je človeku absolútne nedostupných a tak si držia atmosféru tajomna. V strede masívu Hajdučki kukovi sa nachádza Lukina Jama – ôsma najhlbšia jaskyňa na svete. Jej hĺbka dosahuje 1 392 m.
 • Turistická trasa Premuzić prechádza cez najzaujímavejšie časti parku a poskytuje najkrajšie výhľady až ku Kvarnerskému zálivu.
 • Prechádzka cez botanické rezervácie – Visibaba a Zavižan-Balinovac-Velika kosa.

Plitvické jazerá (Plitvička jezera)

Plitvické jazerá
Priezračné Plitvické jazerá.

Vitajte vo svete Vinnetua a Old Shatterhanda. Slávny western sa natáčal v Národnom parku Plitvické jazerá, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Navštíviť Plitvické jazerá môžete po celý rok, počas leta sa ale pripravte na veľké množstvo turistov. Denne sa ich tu vystrieda približne 11 000. V oblasti sa nachádza veľa divokých zvierat, od medveďom cez vlky, až po 12 rôznych druhov hadov. Neodporúča sa preto chodiť mimo turistických chodníkov.

Väčšina letovísk ponúka denné exkurzie na Plitvické jazerá, ak nie ste v Chorvátsku autom, môžete využiť túto možnosť. Inak sa k jazerám dostanete aj autobusom zo Splitu, Zadaru a Záhrebu.

Cena vstupu sa mení v závislosti od ročného obdobia. Dospelá osoba zaplatí za vstup 55 kn (cca 7 eur) od decembra do marca. Od apríla do júna a v septembri a októbri 110 kn (cca 14 eur), no a v hlavnej turistickej sezóne júl-august až 180 kn (cca 24 eur). Deti a mládež od 7-18 rokov má približne 50% zľavu, výška zľavy rovnako závisí od sezóny.

Plitvické jazerá pozostávajú zo 16 jazier, z toho 12 je v skupine horných jazier – Gornja jezera a 4 sú známe ako dolné jazerá – Donja jezera.

Čo robiť v Národnom parku Plitvické jazerá?

 • Prechádzať sa po turistických chodníkoch a obdivovať vodopády, jazerá a nádhernú prírodu.
 • Povoziť sa na elektrickej lodi, ktorá sa plaví na najväčšom z jazier.

Plávať v Plitvických jazerách je zakázané!

Národné parky v Istrii

Brijuni

Dovolenkujete v Istrii? Tak potom sa môžete zastaviť v Národnom parkom Brijuni, ktorý sa nachádza neďaleko obľúbenej dovolenkovej destinácie Pula. Od pevninskej časti Chorvátska ho oddeľuje kanál Fažana. Do parku sa dostanete loďou z prístavu Fažana. Prístup k parku bol kedysi zadarmo, dnes si musíte zaplatiť exkurziu v lokálnej turistickej agentúre. Brijuni je obľúbenou destináciou mnohých slávnych osobností a v minulosti bola oficiálnou letnou rezidenciou prezidenta Juhoslávie Josipa Broza Tita.

Brijuni otlačok dinosaurus
Otlačok stopy dinosaura na ostrove Brijuni. FreeImages.com/Marija Gjurgjan

Čo robiť v Národnom parku Brijuni?

 • Prezrite si otlačky stôp dinosaurov. Na celom ostrove ich nájdete približne 200.
 • Plávanie a potápanie.
 • Golf.
 • Exkurzie k archeologickým náleziskám rímskej vily.
 • Navštíviť archeologické múzeum a safari.
 • Jachting a výlety loďou na ostrovy Veli a Mali Brijun.
 • Piknik.

Národné parky v Severnej Dalmácii

Paklenica

Národný park Paklenica na juhu nadväzuje na park Sjeverni Velebit, nakoľko sa nachádza v južnej oblasti pohoria. Park je najnavštevovanejšou lezeckou lokalitou v celom Chorvátsku. Na svoje si tu prídu milovníci vysokohorskej turistiky, jaskyniari, lezci aj bylinkári. Park je možné navštíviť po celý rok. V mesiacoch hlavnej turistickej sezóny, od mája do septembra, za vstup zaplatíte 50 kn (cca 6,5 eura) a v ostatných mesiacoch 40 kn (niečo málo vyše 5 euro).

Východiskovým bodom do parku je miesto Stari Grad-Paklenica, približne 45 km od Zadaru.

Paklenica lezenie po skalách
Paklenica lezenie po skalách. FreeImages.com/Marcel-Jan Krijgsman

Čo robiť v Národnom parku Paklenica?

 • Prechádzka po náučnom chodníku Velika Paklenica – najvyužívanejšia náučná trasa v celom parku, začína v kaňone Velikej Paklenice a pokračuje až na horu Hut.
 • Prechádzka po náučnom chodníku Paklarić – začína sa v mlyne Paklerić a prechádza až k pevnosti s nádherným panoramatickým výhľadom.
 • Prechádzka po náučnom chodníku „Kratko putovanje kroz prošlost“, čo v preklade znamená „Krátka prechádzka minulosťou“, a cyklistická trasa Starigrad-Reljani. 8 km trasa, ktorá sa začína v centre Starigrad-Paklenica a končí v turistickom centre Velika Pakelnica.
 • Vysokohorská turisitka.
 • Horolezectvo.
 • Jaskyňa Manita Peć – 175 m dlhá jaskyňa, vstup je povolený len so sprievodcom a otváracie hodiny sú počas väčšiny roka do 13:00. Od novembra do marca sa do jaskyne dostanete len ako organizované skupinky, je potrebné sa nahlásiť vopred.
 • Marasovći etno dom – etnologický komplex stavieb, ktoré odrážajú lokálnu kultúru, zvyky a tradície. Nachádza sa tu aj reštaurácia, kde si môžete vychutnať lokálne špeciality.

Kornati

Kornati je súostrovie nachádzajúce sa na jadranskom pobreží neďaleko miest Zadar a Šibenik. Na ostrov sa dostanete loďou. Môžete si zakúpiť celodenný výlet, ceny sú v rozmedzí 35-40 eur. V cene je väčšinou zarátaná doprava, sprievodca, obed. Na ostrovoch platia veľmi prísne pravidlá. Je zakázané zbierať mušle, kamene, zakladať ohňe.

Kornati národný park
Ostrovy Kornati, Kornati národný park.

Čo robiť v Národnom parku Kornati?

 • Plávanie a potápanie je povolené, avšak pre potápanie s potápačskou výstrojou platia špeciálne pravidlá – musíte byť súčasťou organizovanej skupiny, ktorá dostala na takéto potápanie povolenie.
 • Prechádzky po ostrovoch – nezabudnite sa chrániť pred slnkom a dodržiavať turistické trasy.
 • Rekreačný rybolov – nie je povolený, musíte naň získať špeciálne povolenie.

Krka

Národný park Krka je pomenovaný podľa rieky, ktorá pramení v pohorí Dinara a prechádza národným parkom. Park Krka je preslávený najmä krásnymi vodopádmi. Navštíviť ho môžete počas celého roka. Ceny za vstup sú rôzne v závislosti od ročného obdobia. V zimných mesiacoch november – február stojí vstup pre dospelú osobu 30 kn (4 eurá), marec – máj a október 90kn (cca 12 eur), hlavná turistická sezóna jún – september 110kn (cca 14,5 eur). Oficiálne vstupy do parku sú v mestách Lozovac a Skradin.

Vodopády Krka
Vodopády v Národnom parku Krka.

Čo robiť v Národnom parku Krka?

 • Plávanie v nižších častiach parku počas letných mesiacov.
 • Exkurzie do rôznych častí parku a výlety loďou – môžete si ich dokúpiť k lístku za vstup.
 • Turistika.
 • Návšteva archeologických lokalít.
 • Vodenice – etno dedinka pozostávajúca z vodných mlynov.

Národný park v Južnej Dalmácii

Mljet

Mljet je ostrov v južnej časti Chorvátska neďaleko mesta Dubrovník. Na Mljet sa dostanete loďou z Dubrovníka, ale aj z Korčule, Splitu a Hvaru. Park je prístupný počas celého roka, no vďaka svojej polohe v Jadranskom mori je navštevovaný najmä v letných mesiacoch. Za vstup do parku zaplatíte 90-100 kn, teda 12-14 eur. Ostrov ponúka návštevníkom prírodné krásy, číre more aj kultúrne a historické pamiatky.

Mljet Veľké jazero
Veľké jazero v Národnom parku Mljet.

Čo robiť v Národnom parku Mljet?

 • Za zváženie stoja exkurzie so sprievodcom, ktoré vás prevedú tými najzaujímavejšími časťami ostrova. Môžete si ich zakúpiť priamo v turistickej kancelárii.
 • Vystúpiť na horu Montokuc, z ktorého máte dychvyrážajúci výhľad na celý ostrov a Jadranské more.
 • Turistické a cyklistické chodníky.
 • Navštíviť Malé a Veľké jazero – v minulosti to boli sladkovodné jazerá, dnes sú slané. Plávanie v jazerách je povolené.
 • Spraviť si výlet na Otočič sv. Márie – ostrov s komplexom benediktínskych kláštorov z 12. storočia je symbolom národného parku.
 • Navštíviť Odyseovu jaskyňu – nachádza sa v Babinom Polju a podľa legendy v nej bol nymfou uväznený Oydseus celých 7 rokov.
 • Navštíviť Polače – osada a prístav s mnohými kultúrnymi a historickými pamiatkami.
 • V Pomene si môžete prenajať bicykle či kanoe. Vyskúšať vodné športy a prihlásiť sa do kurzov potápania.

Chorvátsko je skutočne nádherná krajina. Počas svojej ďalšej dovolenky zvážte výlet do nádherných národných parkov.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Česká republika Cestovanie Európa História a kultúra Novinky Tip na výlet Turistika

Južná Morava – wellness, história a krásna príroda

0
Novinky Slovensko Šport Zimná dovolenka

Bežkárske trate na Slovensku

0
História a kultúra Novinky Praktické informácie Slovensko Tip na výlet

Bratislava nie je len hrad alebo Čumil

Navigácia

Magazíny