Objavte krásu najväčších talianskych jazier

Väčšina z nás cestuje do Talianska k moru. Veď čo by to bolo za letnú dovolenku bez opaľovania, zrmzliny, tenučkej pizze a vodných športov? Taliansko, to nie sú len piesočnaté pláže či fakultatívne výlety do Ríma alebo Neapola. Objavte s nami jeho zelenšiu stránku – úchvatné talianske jazerá. V porovnaní s pobrežím sú od nás len na skok a vďaka lacným letenkám nesiahnete hlboko do vrecka.

Ako sa tam dostať

Oblasť jazier sa tiahne cez 4 regióny. Veľkou výhodou je dobrá dostupnosť z Milána alebo Verony. Zo Slovenska lieta pravidelná linka Bratislava – Bergamo. Letenky je dobré rezervovať v predstihu, pretože v období sviatkov a dovoleniek ich cena stúpa. Štandardne sa spiatočný lístok pohybuje v cene okolo 70 Eur. Z Bergama sa do Milána dostanete kyvadlovou dopravou. Spiatočný lístok kúpite už od 10 Eur. Hlavná milánska stanica, Milano Centrale, má vybudovanú obrovskú sieť vlakových spojení. Pri výbere lístka si všímajte parametre vlaku. Rozdiel v cene medzi 1. a 2. triedou býva priepastný. Ak chcete ušetriť, vyhnite sa medzinárodným spojom. Vlaky z Milána k jazerám často pokračujú do Švajčiarska. Vo vlaku síce zažijete nevídaný komfort, zaplatíte zaň však viac ako za letenku.

Nádherná záhrada pri Lago Maggiore
Talianske jazerá skrývajú mnoho pokladov.

Lago di Garda – pre športovcov aj turistov

Lago di Garda je najväčším a najnavštevovanejším jazerom v severnom Taliansku. Rozprestiera sa medzi mestami Miláno a Verona, na hranici regiónov Lombardia, Benátsko a Trentina. Toto jazero je vhodnou voľbou aj pre väčšie skupiny, keďže všetci si tam nájdu to svoje. Okolie obklopujú antické ruiny, nádherné promenády s kaviarničkami, typické talianske mestečká s úzkymi uličkami, stredoveké hrady ale aj množstvo atrakcií a adrenalínové športy. Lago di Garda je jazerom s najväčšími športovými možnosťami a čoraz viac priťahuje najmä wind-surferov. Veď kto by odolal krištáľovo čistej vode a pohľadu na citrónovníky, ktoré sa pestujú na každom kroku. Ak vás šport neláka, nechajte sa unášať históriou. Veď práve na tomto mieste bol Goethe zatknutý pre podozrenie zo špionáže a svoj úkryt tu hľadal aj Mussolini s milenkou.

Pobrežie Lago di Garda
Najväčšie talianske jazero je ako stvorené pre windsurfing.

Lago Maggiore – nádhera skrytá v strede jazera

Lago Maggiore je druhé najväčšie jazero v Taliansku. Rozprestiera sa v regiónoch Lombardia a Piemont, pričom jeho severná časť zasahuje až do Švajčiarska. Dostanete sa sem vlakom priamo z Milána. Dominantou jazera sú Boromejské ostrovy: Isola Bella, Isola Madre a Isola Pescatori.  Všetky 3 ostrovy oplývajú honosnými vilami, čarovnými kaviarňami a záhradami, na ktorých nájdete voľne pohybujúce sa biele pávy. Nádherný panoramatický výhľad umocňujú strmé štíty Álp.
Pri Lago Maggiore hľadali inšpiráciu aj Gustav Flaubert, Wagner, Goethe či Ernest Hemingway, ktorý svoju knihu Zbohom zbraniam napísal v mestečku Stresa s výhľadom na Boromejské ostrovy. Rovnako ako pri Lago di Garda, aj tu nájdete malebné mestečká s úzkymi uličkami, reštaurácie s čerstvými rybami či rôzne historické pamiatky. V lete tu teplota dosahuje príjemné horúčavy a tak môžete oddychovať aj pri opaľovaní – pod palmou a s výhľadom na Alpy.

Boromejské ostrovy
Boromejské ostrovy sú pýchou Lago Maggiore.

 Lago di Como – pre milovníkov Bondoviek aj romantikov

Lago di Como je síce najmenšie z trojice veľkých jazier, hovorí sa však, že aj najkrajšie. Nachádza sa v oblasti Lombardia a je ľahko dostupné vlakom z Milano Centrale. Jazero má tvar obráteného ypsilonu. Ak ho chcete preskúmať zo všetkých strán, je možné využiť trajekt. Rozprávkovú scenériu si najlepšie vychutnáte na bicykli. Väčšina ubytovacích zariadení prenajíma bicykle za menší poplatok. V čom je jazero výnimočné? V atmosfére! V tyrkisovej vode jazera sa zrkadlí zeleň pobrežných víl a zasnežených alpských štítov. Nečudo, že Lago di Como je prechodným domovom mnohých celebrít. Svoj letný domček tu má napr. aj George Clooney.
Pri jazere Como sa natáčal aj James Bond: Casino Royal s Davidom Craigom v hlavnej úlohe. Samotné jazero však najviac zviditeľnil film s Umou Thurman, Mesiac pri jazere.  Ak hľadáte niečo romantickejšie bez „hollywoodskeho lesku“, pripomenieme vám slová hudobného skladateľa Franza Liszta: „Ak píšete príbeh o dvoch milencoch, nech sa odohráva na pobreží jazera Como.“ Čo dodať? 🙂

Lago di Como
Lago di Como si podmanil aj filmársky svet.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Ázia Cestovateľské tipy Exotika Novinky Praktické informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou do Bangladéša

0
Dovolenka História História História a kultúra Nemecko Turistika Zahraničie Zaujímavosti

Zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau

0
Európa História História a kultúra Slovensko Tip na výlet Zaujímavosti

Nepochybne 5 najzaujímavejších turistických atrakcií na Kysuciach

Navigácia

Magazíny