Andalúzia – temperament a šarm po španielsky

Ak sa vaše túlavé topánky vyberú za spoznávaním španielskej kultúry, nevynechajte Andalúziu. Toto najhorúcejšie autonómne spoločenstvo na juhu Pyrenejského polostrova vás očarí typickou španielskou hudbou, tancom, jedlom a temperamentom!

Rieka Genil
Rieka Genil v Andalúzii.

Andalúzia predstavuje skutočnú pastvu pre oči. Len si predstavte: rozľahlé olivové háje, zelené údolia, lákavé Stredozemné more, malebné dedinky v kopcoch, obrovské množstvo historických zvláštností, fiesty, siesty, flamenco, býčie zápasy, tapas… Jej najjužnejší výbežok je vzdialený od Afriky iba 14 km, takže podobne ako na Kanárskych ostrovoch, ktoré ležia neďaleko Maroka, aj tu je výrazne citeľný vplyv Afriky.

Pouliční muzikanti v Andalúzii
Pouliční muzikanti v Andalúzii dodávajú krajine ten správny kolorit.

To, že krásu Andalúzie využívali pre svoj život už naši dávni predkovia dokazuje aj fakt, že pri archeologických vykopávkach v Orce sa našiel fragment niečoho, čo sa veľmi podobá na ľudskú lebku – starú až 1,5 mil. rokov – ide teda o najstarší ľudský pozostatok v Európe. V Orce sú obdivuhodné aj pozostatky z doby bronzovej.

Vzhľadom na silnú španielsku katolícku vieru, najdôležitejším sviatkom je Veľká noc a s ňou súvisí aj španielsky „festival“Santa Semana, ktorý sa koná od Kvetnej nedele po Veľkonočnú nedeľu. Ide o prehliadku smútku – v každej andalúzskej dedinke sa budete môcť stretnúť s polnočnými pochodmi v kapucniach s pochodňami a cez deň s kajúcnikmi mávajúcimi palmovými listami pred sochou Ježiša Krista. Taktiež tu nájdete mnoho realistických biblických sôch na platformách.

Most v Seville
Most v Seville

Medzi vlajkové lode Andalúzie patria Sevilla, Córdoba, Granada a Malaga

Sevilla – je hlavným mestom Andalúzie. Nachádza sa tu množstvo námestí s farebnými barokovými kostolmi a dôkladne vyskladanými mozaikovými dlaždicami. Vo vzduchu sa vanie vôňa pomarančovníkov a kraj sa hýbe v rytme hrdého flamenca. Mesto bolo založené Rimanmi v cca. 8 – 10 stor. pred Kristom. Nájdete tu rozľahlé ruiny mesta Itálica, taktiež akvadukt Hispánskej osady, sochy a stĺpy dvoch velikánov – Herkulesa a Cézara. A prečo práve ich? Podľa legendy totiž mesto založil Herkules, no v skutočnosti to bol Cézar. Veľká pešia zóna v okolí katedrály a cyklistické cestičky sa tu tešia stále väčšiemu obdivu.

Katedrála A la Giralda – ide o tretiu najväčšiu katedrálu na svete. Slúžila ako minaret mešity Aljama. Hlavný oltár obsahuje až 2,4 ton zlata privezeného z Mexika a Peru. Vznikal až 35 rokov. Nájdete tu tiež hrobku Krištofa Kolomba.

Katedrála A la Giralda
Katedrála A la Giralda je tretia najväčšia na svete.

Reales Alcázares– predstavuje jeden z najstarších palácov v Európe, ktorý dodnes používa španielsky kráľ.

Parque de Maria Luisa – v roku 1929 sa tu konala iberoamerická výstava, takže tu nájdete množstvo architektonických zvláštností.

Casa de Pilatos – krásny príklad mudejárskej architektúry, omylom bol považovaný za kópiu vily Piláta Pontského. Ak sa sem vyberiete na exkurziu v utorok, dostanete sa dnu zdarma!

Monasterio de la Cartuja – kartuziánsky kláštor, ktorý tu stojí od roku 1428.

Museo del Baile Flamenco – múzeum, ktoré by nemal vynechať nik, koho fascinuje temperamentné flamenco. Nájdete tu zaujímavosti od kostýmov až po projekcie, videá a fotografie.

Museo de Bellas Artes – múzeum maliarskych majstrov, ktoré by nemalo uniknúť žiadnemu nadšencovi umenia.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Ázia Cestovateľské tipy Exotika Novinky Praktické informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou do Bangladéša

0
Cestovanie Zaujímavosti

Slovák má cestu okolo sveta na bicykli za sebou

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Novinky Praktické informácie Turistika Zahraničie Zaujímavosti

Zodpovedné princípy ekoturizmu tvoria budúcnosť cestovania

Navigácia

Magazíny