10 top vecí, čo robiť v Benátkach

Talianske Benátky sú starodávne mesto. Nemajú liberálnu atmosféru Ríma ani temperament juhu. V Benátkach zastal čas. Mesto je stále centrom umenia a svojou romantickosťou a uzavretosťou si pripomína grandióznu minulosť. Pri najbližšej ceste do severného Talianska, nevynechajte Benátky. Čo i len na jeden deň.

Benátky poznáte z časopisov a televízie ako mesto postavené na vode. Starodávne budovy, fontány, mosty a všade prítomné kanály sú puncom Benátok. Okrem gondolierov si azda každý vybaví benátsky karneval a originálne masky. Čo by ste rozhodne mali zažiť v Benátkach? Tak s tým vám radi pomôžeme.

Kanál v Benátkach
Z gondoly sa vám naskytnú neuveriteľné pohľady.

1. Dajte si lokálnu zmrzlinu

Zmrzlina, pizza, cestoviny a víno sú synonymom Talianska. Počas letnej prechádzky mestom sa schlaďte benátskym gelatom. Každý cestovateľ vie, že najlepšiu zmrzlinu nájdete tam, kde stoja obrovské rady. Môžu vás síce odradiť, ale tá zmrzlina za čakanie určite stojí. Môžete staviť na klasiku alebo vyskúšať netradičné exotické chute, ako napríklad fenikel.

2. Plavte sa na gondole

Nič nevystihuje Benátky lepšie ako gondola plaviaca sa po benátskych kanáloch. Nie je to lacná záležitosť a na pol hodinový výlet si odložte približne 80-100 eur. Zážitok je to určite nezabudnuteľný, ideálny pre zamilované páry. Z gondoly si vychutnáte pohľad na starodávne mesto a ak máte veľkú predstavivosť, možno budete vidieť Casanovu utekať od svojej milenky.

Kanále Grande, v pozadí most Rialto
Pohľad na Kanál Grande a most Rialto v pozadí.

3. Pozrite si Benátky zvrchu

Máte prakticky dve možnosti. Buď sa vyveziete na vrchol veže Companila sv. Marka, ktorá je najvyššiou budovou v meste. Alebo sa odveziete na ostrov San Giorgio, kde sa vám zo zvonice naskytne pohľad cez Canal Grande a Dóžov palác na celé mesto. Táto druhá možnosť je o čosi lacnejšia a najmä vyhnete sa dlhému čakaniu v radoch.

4. Ochutnajte benátske jedlá

Benátky sú známe pre vynikajúce jedlá z morských plodov. Veľmi obľúbená je Baccala’ Mantecata, predjedlo z baltickej tresky s olivovým olejom, cesnakom a petržlenovou vňaťkou. Obed si vychutnajte s kvalitným talianskym vínom a zakončite s tiramisu.

Trh s rybami Benátky
Neodchádzajte z Benátok bez toho, aby ste ochutnali jedlá benátskej kuchyne.

5. Prejdite sa za umením

V Benátkach nájdete množstvo unikátnych a vzácnych umeleckých diel. Svoju stopu tu zanechal Tizian, Tintoretto, Canaletto, Tiepolo a mnohí ďalší. Ak preferujete moderné umenie, z Benátok neodídete nadarmo. Navštívte Punta della Dogana alebo Benátske biennale.

6. Navštívte Baziliku sv. Marka

Basilica di San Marco sa nachádza v samotnom centre Benátok. Určite vás poteší, keď vám prezradím, že vstup je zadarmo. Ak však chcete prehliadku, budete si musieť zaplatiť. Keďže ide o najpopulárnejšiu atrakciu Benátok, pri vstupe si trochu počkáte. Zatiaľ môžete obdivovať architektúru na námestí sv. Marka.

Bazilika sv. Marka Benátky
Bazilika sv. Marka je najväčšou atrakciou Benátok.

7. Sadnite si na kávu a nakŕmte holuby

Na svete nenájdete lepšie espresso než v Taliansku. Na námestí sv. Marka si za kávu zaplatíte o čosi viac, ale výhľad budete mať neskutočný. Ak nemáte fóbiu z vtákov, môžete nakŕmiť holubov. Tých je na námestí sv. Marka skutočne požehnane. Mnohí predavači vám ponúknu potravu s vitamínmi pre holuby.

8. Oddýchnite si pri fontáne

Benátky sú plné krásnych fontán. Zdá sa, akoby bolo malé námestie za každou úzkou uličkou a na každom námestí stál kostol a fontána. Nezabudnite do nich vhodiť mincu, do Benátok sa raz určite vrátite.

9. Navštívte námestie sv. Marka, keď je úplne prázdne

Benátky nie sú nočným mestom. Ak tam plánujete stráviť noc, určite sa vyberte na námestie sv. Marka v neskorších večerných alebo skorých ranných hodinách. Teda v čase, keď je úplne prázdne a nie sú tam turisti. Môžete spraviť neuveriteľné fotky a hlavne si vychutnať historické námestie sami pre seba.

10. Nahoďte masku a zúčastnite sa benátskeho karnevalu

Ak sa v Benátkach ocitnete v januári/ februári, určite sa zúčastnite karnevalu. Nemá svetovej obdoby a v Benátkach sa organizuje už niekoľko storočí. Unikátne historické masky a obrovská párty naprieč centrom Benátok je niečo, čo by sme mali všetci zažiť aspoň raz za život.

Maska na benátskom karnevale
Benátske masky sú jedinečné. Môžete si ich zakúpiť aj ako suvenír.

Ak sa vám náš zoznam máli, vedzte, že Benátky majú toho naozaj veľa, čo môžu ponúknuť. Prejsť sa môžete ostrovmi Murano a Burano, kde si pozriete výrobu a fúkanie skla. No a ak je vám gondola pridrahá, naskočte aspoň na Vaporetto, vodný autobus, a povozte sa po kanále Grande.

Benátky nie sú najlacnejšou destináciou a určite si na ne vyčleňte dostatočný rozpočet. Mimo námestia sv. Marka nájdete lacnejšie reštaurácie aj kaviarne. No a mesto tiež ponúka nejakú tú atrakciu zadarmo, nie je ich veľa a zvyčajne si musíte vystáť radu. Stojí ale za návštevu? Rozhodne!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Novinky Praktické informácie Rozhovory

Čo by ste mali vedieť o stopovaní? Poradí vám Hogy.

0
Cestovanie Mestá

Spoznajte Lisabon – mesto siedmych pahorkov

0
Cestovanie História História a kultúra Letná dovolenka Nemecko Novinky Tip na výlet

Bavorsko – dokonalosť Álp a Hitlerov pach

Navigácia

Magazíny