Južná Morava – wellness, história a krásna príroda

Rozprávkové hrady a zámky, krásna príroda, cyklotrasy, mnoho aktivít pre malých aj veľkých, dobrosrdeční ľudia a neodolateľné víno na každom kroku. Každé miesto v tejto oblasti je absolútne unikátne. Vyrazte na výlet kedykoľvek počas roka a spoznajte všetky krásy, ktoré ponúka južná Morava.

Zámok Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí
Prvý písomný doklad o existencii barokového zámku vo Vranove nad Dyjí nájdeme už v Kosmovej kronike z roku 1100.

Štátny zámok vo Vranove nad Dyjí sa nachádza v západnej časti Národného parku Podyjí a je národnou kultúrnou pamiatkou. Zúčastnite sa verejnej prehliadky pôvodných barokových interiérov sály predkov, kaplnky a viac ako 20 miestností, alebo zdolajte 6 km dlhý peší Claryho okruh, ktorý spája prírodné a historické zákutia Vranova.

Vinica Šobes

vinica Šobes
V okolí vinice Šobes nájdete viaceré turistické trasy.

Odborníkmi radená medzi 10 najkvalitnejších európskych vinárskych polôh, vinica Šobes na úbočí svahu obklopeného riekou Dyje patrí medzi najznámejšie a najstaršie viničné trate Moravy. Vrch Šobes je cieľom mnohých vinárskych turistov, čomu sa prispôsobil aj stánok z miestnym vínom, ktorý môžete navštíviť pred výstupom na vrchol.

Kúpele v Luhačoviciach

Hotel Jurkovičov dom
Juhomoravský kúpeľný zážitok si môžete vychutnať napríklad v hoteli Jurkovičov dom.

Kúzelné a romantické Luhačovice, obklopené sviežou zeleňou, lákajú návštevníkov nielen malebným okolím a pôsobivou architektúrou, ale aj liečivými prameňmi. Areál najväčších kúpeľov na území Moravy tvoria cenné umelecké stavby, sochy a fontány. Ak sa chcete kultúrne vyžiť, zažite Kúpeľné divadlo či každoročné prestížne festivaly. Milovníci hudby a divadla ocenia Festival Janáček či Divadelní Luhačovice

Mariánske údolie

Vodná nádrž v Mariánskom údolí
Mariánske údolie môžete navštíviť kedykoľvek počas roka, dostanete sa sem priamo z Brna.

Kúsok raja na okraji mestskej časti Brno – Líšeň je veľkým lákadlom počas celého roka. Prechádzky, turistika, cyklistika, rybárčenie aj kúpanie vo jednej z piatich vodných nádrží vás počas leta rozhodne nesklame. V zime si tu prídu na svoje korčuliari aj bežkári. Medzi zaujímavé miesta v Mariánskom údolí patria aj pozostatky hradiska Staré zámky, ktoré nájdete medzi rybníkmi U Kadlcova mlyna a Pod Hrádkem.

Zámok a bylinková záhrada Valtice

Valtice zámok
V areáli zámku Valtice nájdete pôsobivú bylinkovú záhradu.

Štátny zámok v duchu anglickej gotiky vo svojom areáli ukrýva jedinečnú bylinkovú záhradu. Navštívte Lednicko-Valtický areál zapísanom v zozname UNESCO a spoznajte 300 druhov bylín, okrasné záhony, liečivky, rastliny opradené legendami, ale aj tie, ktoré majú využitie v aromaterapii a v kulinárstve. Návšteva Valtíc vám prinesie množstvo inšpirácie pre vlastnú záhradu a možnosť zúčastniť sa rôznych kurzov o zbere a použití bylín

Navštívili ste niektoré z týchto miest? Napíšte nám v komentári aké miesta na južnej Morave sú vášmu srdcu najbližšie. Zabudli sme na niečo?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Nový Zéland je veľmi rozmanitá krajina, v ktorej nájdete prakticky všetko, čo hľadáte

0
Dovolenka zima Lyžovačka Rakúsko Šport Zahraničie Zimná dovolenka

Na lyžovačku do Rakúska

0
Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie Zahraničie

Keď vzťahy medzi krajinami komplikujú cestovanie

Navigácia

Magazíny