Navštívte Čičmany, klenot medzi drevenicami aj v zime

Jedna z najsvojráznejších obcí na Slovensku si polohu v kotline Strážovských vrchov nesie v mene – z indoeurópskeho základu šmrncnutého do staroslovienčiny má význam usadlosť vo vrchoch alias Vrchovany. Kto ešte nemal tú česť obdivovať charakteristické drevenice s ornamentálnou výzdobou, barokový kostol Nájdenia sv. kríža či barokovo-klasicistický zemepánsky kaštieľ, alebo múzeum so všeobecnou expozíciou Radenov dom a expozíciou života tzv. veľkorodiny v zrubovom dome č. 42, hor sa na potulky!

Na prahu vzniku

Dedinka je zahalená neznámom a existuje niekoľko teórií o nemeckom a bulharskom pôvode. Prvé osídlenie je datované v polovici 14. storočia, hoci záznam o novej ceste do osady Cziczmany pochádza z listiny z roku 1272. Ani o zakladateľovi obce sa nezachovali dôkazy. Počas storočí sa tu vystriedalo niekoľko vlastníkov. Mohli za to neľahké životné podmienky, živelné pohromy a nerovné spory so zemepánmi, ktoré si vyžiadali odchody na sezónne práce do vzdialených miest a postupné vysťahovávanie obyvateľstva.

Veľa obyvateľov a rodín opustilo Čičmany v 30. rokoch 20. storočia. Ústup výstavby tradičných dreveníc spôsobili rozsiahle požiare v rokoch 1907, 1921 a 1945, ktoré zničili vzácne zrubové stavby a podpísali sa pod celkový zmodernizovaný vzhľad obce. Zničenie a zdemolovanie vzácnych stavieb prinútilo pamiatkárov koncom 70-tych rokov vyhlásiť dolnú časť obce za chránenú pamiatkovú zónu. Pavlačový poschodový Radenov dom bol zrekonštruovaný v roku 1966 a je v ňom národopisná expozícia, ktorá bola koncom 80. rokov rozšírená o expozíciu bývania tzv. veľkorodiny v zrubovom dome.

Čičmany
Drevenice s tradičným slovenským folklórnym vzorom sú poznávacím znakom Čičman.

Okolie obce

V okolí tejto krásnej dedinky sa rozhodne nudiť nebudete. Iba 9 km od Čičmian sa nachádza Zliechov, kde vás očarí dobový kostolík. O 3 km ďalej je Rajecká lesná s unikátnym dreveným slovenským betlehemom sprístupneným aj počas víkendu. Takisto tu nájdete aj kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie z roku 1866 a pútnické miesto – Kalváriu spolu s kostolíkom Nanebovstúpenia Pána z roku 1921. Alebo vás nadchne lurdská kaplnka a liečivý minerálny prameň. Vo vzdialenosti 20 km je Rajec s námestmím a historickou budovou radnice. O 5 km ďalej môžete okúsiť vody kúpeľného mesta Rajecké Teplice. V blízkosti sa nachádza aj Súľov s hradom a mestá Bojnice a Trenčín.

Slovenské folklórne vzory
Na dreveniciach nájdete rôzne folklórne motívy a vzory.

Zima v Čičmanoch

V zime ponúkajú Čičmany vyžitie pre lyžiarov a snowboardistov, ktorí majú k dispozícii 5 lyžiarskych vlekov so zjazdovkami rôzneho stupňa obtiažnosti. Na svoje si prídu najnáročnejší lyžiari aj úplní začiatočníci. Areál je preto vhodný pre rodinnú lyžovačku. 1 200 m zjazdoviek je zasnežovaných technickým snehom a zjazdové a bežecké trate sú pravidelne upravované. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola, zariadenia rýchleho občerstvenia. Vyznávači bežeckého lyžovania môžu využiť značené a upravované bežecké okruhy. O bezpečnosť lyžiarov sa stará lyžiarska služba. V bezprostrednej blízkosti lyžiarskeho strediska je parkovisko s kapacitou 150 miest. Bližšie info a aktuálne snehové správy nájdete na www.cicmany-ski.sk

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Filmy, ktoré vás inšpirujú k cestovaniu – 3. časť

0
Novinky Slovensko Zaujímavosti

Pohorie Veľkej Fatry a rozprávkový Vlkolínec

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

7 spôsobov ako zarábať na cestách

Navigácia

Magazíny