Zabudnuté hrady a zámky Slovenska, na ktorých nebýva rušno

Slovensko sa pýši pozoruhodným počtom hradov a zámkov, ktoré nájdeme v každom kraji. V ich množstve sa dokonca radíme k svetovej špičke na počet obyvateľov. Niektoré z nich pozná každý Slovák, no nájdu sa aj také, o ktorých veľa ľudí (možno) nepočulo. Počas letnej dovolenky na Slovensku môžete zavítať na niektoré z týchto krásnych historických miest aj vy.

Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad
Hrad nad obcou Slovenská Ľupča pochádza z 13. storočia.

Ľupčiansky hrad stojí na Horehroní, priamo nad obcou Slovenská Ľupča, asi 10 km východne od Banskej Bystrice. Zachovaný a od stredoveku neustále obývaný hradný komplex pozostáva z horného a dolného hradu. Horný hrad bol vybudovaný v prvej polovici 13. storočia ako gotická stavba. Neskôr tu vznikla dvojpodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom, v strede ktorej je malé nádvorie. Prehliadky hradu je možné absolvovať počas víkendov.

Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad
Zrúcanina Fiľakovského hradu sa nachádza priamo v centre mesta Fiľakovo.

Zrúcanina Fiľakovského hradu je situovaná na nízkom sopečnom brale priamo v meste Fiľakovo. Pozostatkom tureckých vojen je kamenná delová guľa vborená do obvodového muriva tzv. Bubekovej bašty. Okrem tejto gule dnes možno v Bubekovej bašte obdivovať i pútavú historickú expozíciu Hradného múzea vo Fiľakove.

Haličský zámok

Haličský zámok
Haličský zámok dnes funguje ako hotel.

Haličský zámok pochádzajúci z roku 1612 je dominantou obce Halič. Je situovaný na osamelom zalesnenom kopci. V súčasnosti je znovu otvorený ako zámocký hotel. Prehliadku je potrebné dohodnúť osobne, počas nej môžu návštevníci vidieť Župnú sieň s pôvodnou výzdobou z roku 1762, ktorá nemá na území Slovenska konkurenciu, rokokové kachľové pece zdobené zlatým ornamentom a štukovú výzdobu stropov. 

Levický hrad

Levický hrad
Levický hrad tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu nachádzajúce sa neďaleko Levíc.

Levický hrad tvoria zachované zrúcaniny gotického hradu nachádzajúce sa neďaleko Levíc. V rámci pamiatkovej záchrany boli niektoré objekty hradu opravené. Plne zachovaná zostala gotická kruhová bašta, v ktorej sa v súčasnosti nachádza útulnú čajovňa s romantickým výhľadom na hrad. Turisticky atraktívny je najmä neďaleký kapitánsky dom, v ktorom sídli Tekovské múzeum v Leviciach. Stále expozície tohto múzea zoznámia návštevníkov s históriou hradu, a tiež so spoločenským životom, remeslami a ľudovou kultúrou Levíc. 

Vígľašský zámok

Vígľašský zámok
Vígľašský zámok sa nachádza nad riekou Slatina pri obci Vígľaš.

Vígľašský zámok sa nachádza nad riekou Slatina pri obci Vígľaš v okrese Detva, 13 km od mesta Zvolen. Zámok bol postavený v 14. Storočí. Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá trvala do roku 2013 zahŕňala obnovu hradného opevnenia, bášt a celého objektu. V súčasnosti je v priestoroch kaštieľa štvorhviezdičkový hotel Grand Vígľaš, no časť zámku – prvé nádvorie – je prístupné aj širokej verejnosti. Na vstupnom nádvorí môžu návštevníci posedieť v kaviarni či cukrárni. 

Hrad Zborov

Hrad Zborov
Lokalita hradu Zborov patrí medzi najstaršie chránené oblasti na Slovensku.

Neďaleko Bardejova na severovýchodnom Slovensku sa nachádza zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov. Hradná zrúcanina bola počas 1. svetovej vojny značne poškodená. Hradný kopec bol už v r. 1926 vyhlásený za chránenú oblasť a jeho ochrana bola rozšírená v r. 1950 vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. 

Pozrite sa aj na ďalšie tipy na dovolenku na Slovensku a užite si leto naplno.  

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti

Mŕtve more pred 125.000 rokmi takmer vyschlo

0
Ázia Cestovanie India Maledivy Novinky Rozhovory Zahraničie

Cestovanie ma preberá k životu, lebo ma núti byť tu a teraz – rozhovor s Alexandrou Kováčovou

0
Pozvánka

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu

Navigácia

Magazíny