Cestovateľské rady pre rok 2019 od cestovateľa Františka Kekelyho z Travelers.sk

František je cestovateľ a profesionálny sprievodca. Môžete ho poznať z jeho blogu Travelers.sk, na ktorom sa delí o svoje zážitky a vedomosti. My sme sa ho pýtali na užitočné a praktické rady pre vás – cestovateľov, ktoré by ste mohli využiť v roku 2019.

Počet cestovateľov v súčasnosti stále narastá. Ako a kedy si sa k cestovaniu dostal ty?

Nebol to jeden moment, v ktorom zrazu nastal prevratný zlom a povedal som si, že ok, idem cestovať. Skôr ide o súhrn viacerých faktorov, ktoré ma postupne posúvali až k tomu, že sa cestovaním napokon aj živím. Nadchli ma už aj jednoduché výlety, a to v čase keď som bol ešte dieťa. Najprv len v okolí domova, okresu, kraja, prvé rodinné dovolenky a tak ďalej. Vždy ma fascinovali dokumenty z Afriky, historické dokumenty a túžil som sa jednoducho dostať na tie konkrétne miesta a mať možno raz  podobnú prácu ako nejaký dokumentarista. 🙂 Neskôr som ako študent objavil čaro Erasmus+ projektov, vďaka ktorým som precestoval a spoznal niekoľko krajín a ľudí z polovice Európy. Vekom, narastajúcou chuťou a skúsenosťami sa mi svet postupne viac a viac otváral.

Cestuješ radšej za prírodou alebo históriou a kultúrou?

Moje cesty sú mixom. Keď už v krajine som , chcem vidieť aj jej prírodu, ľudí, kultúru a keďže milujem históriu, tak si rozhodne neodpustím ani túto zložku. Sú krajiny, kde mi viac imponuje jedna zložka. Inde znovu tá druhá. Ak by sme hovorili o Blízkom východe, krajinách ako napríklad Jordánsko, tak tam by bola história určite na prvom mieste. Ale trochu prírody a kultúry si doprajem aj tam. Naposledy som bol v Miláne, kde určite dominovala kultúra. Snažím sa ochutnať z každého niečo.


Alpy sú jednou z destinácií, ktorú František odporúča navštíviť každému.

Spolu s jarou sa začína aj najideálnejšie obdobie na cestovanie. Kam sa v roku 2019 chystáš?

V tomto roku mám za sebou už niekoľko ciest. Bol som znova na Blízkom východe, prešiel som aj krajinami Perzského zálivu, asi po dvadsiatykrát som sa vrátil do Maroka a nedávno som si stihol pozrieť aj Miláno. Čoskoro opäť odchádzam na Blízky východ, ktorý mi prirástol k srdcu a považujem ho za najzaujímavejšiu, a vďaka dejinám, jednoznačne za najbohatšiu oblasť. Viac času chcem tento rok venovať Európe. A chýba mi aj subsaharská Afrika, do ktorej by som sa rád v tomto roku aspoň raz vrátil. Napríklad do Kene a Tanzánie.

Ako je v súčasnosti najlepšie hľadať lacné letenky a ubytovanie?

Záleží na tom, kam chcete ísť. V rámci Európy by som odporúčal klasické webové stránky nízkonákladoviek. Potom existujú rôzne stránky pre vyhľadávanie letov, napríklad nadosah.sk. A čo sa týka ubytovania, často využívam Booking.

Ktoré krajiny by si odporučil ľuďom navštíviť v tomto roku?

Neľahká otázka, na ktorú sme sa aj spolu s inými skúsenými cestovateľmi už snažili tento rok odpovedať u mňa na webe. Nezhodli sme sa v ničom. Ani jeden. Nedá sa na to odpoveď tak ľahko, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Každý z nás uprednostňuje niečo iné. Spomínali sme tu už prírodu, históriu, kultúru. Niekto chce viac akcie, niekto viac zábavy, niekto spoznávanie, iný zas viac oddychu atď.

Ale skúsim povedať, čo sa páči mne a mohlo by snáď aj niektorým ostatným. Začnem v Európe. Milujem Balkán, pre jeho rôznorodosť, autentickosť a chute. Rozhodne nejde o nejakú drahú záležitosť. Mojou srdcovkou sú a navždy budú Alpy, to je proste takmer gýčovo-krásna oblasť, ktorá je hneď za rohom. A posledným európskym tipom je Taliansko, ktoré ma každou návštevou okúzľuje viac a viac. Je to krajina, ktorá má všetko: históriu, hory, more a má štýl. A teraz niečo pre tých, ktorí chcú ísť aj mimo Európy. Ak milujete históriu, rozhodne navštívte Blízky východ – Jeruzalem, Jordánsko, Libanon. Ak chcete spoznávať prírodu, tak v tomto smere mi učarovala južná Afrika. Ak by vám išlo len o zvieratá, africké safari, tak vycestujte do východnej Afriky.


František pri Viktóriiných vodopádoch.

Ekológia je momentálne veľmi preberaná téma. A keďže cestovanie patrí k aktivitám, ktoré nie sú práve najekologickejšie, ako vytvárať počas cestovania čo najmenší odpad?

Asi najekologickejšie by bolo nerobiť nič, ale keď už teda sme na tej ceste, dá sa urobiť množstvo malých krokov. Niekomu sa to možno zdá ako málo, ale aj malé kroky sú lepšie ako nič. U niektorých by to chcelo ešte naučiť úplne základy, že odpad patrí do určených nádob a nie do prírody. Sám by som neveril, čo za odpad je aj v našich národných parkoch, kým som sa raz nezúčastnil ich čistenia. Na to nezabudnem. Potom, keď už dotyčného naučíme doniesť odpad z prírody, môžeme pokročiť k recyklácii. Poznám už ľudí, ktorí vôbec nenosia plastové fľaše. Šetriť sa dá aj pri energii. Nenechať svietiť v izbe, v ktorej hodiny nie sme, či nenechávať zbytočne pustenú vodu. Už viackrát som sa stretol s upozornením/prosbou na hotelovom wc, ohľadne šetrenia vody. Išlo hlavne o krajiny, ktoré majú problém s nedostatkom vody.

Myslíš si, že bezohľadnosť ľudí zničila už nejednu prírodnú alebo historickú pamiatku? Videl si niečo také na vlastné oči?

Samozrejme. Môžeme to zobrať už z celkového globálneho hľadiska. Miznú nám ľadovce, pralesy, vymierajú živočíchy. To nie sú bájky. Dalo by sa hovoriť aj o necitlivom zaobchádzaní zo strany úradov a niektorých podnikateľov v národných parkoch či pri niektorých pamiatkach. Ak sa bavíme o menších prehreškoch bežných turistov, tak môžeme spomenúť množstvá odpadkov. Na niektorých miestach sa vytvorili až skládky, zahrňujúce napríklad aj pneumatiky z traktorov. V národnom parku som už videl ľudí zoškrabovať pekný meteorit, pretože kúsok z neho potrebujú mať aj doma. Taktiež by sa cestovatelia nemali podpisovať fixkou na historické pamiatky. Strata autentickosti je bohužiaľ taktiež úplne bežná. Ako sa napríklad z krásneho, pokojného kaňonu stala do dvoch rokov tržnica s otravnými predavačmi suvenírov? Nepochybujem, že človek mnohé zničil a poškodil, a preto je nutné, aby ste boli  na svojich cestách ohľaduplní aj k prírode, ale taktiež aj k iným ľuďom.

A nakoniec. Máš nejaké cestovateľské rady na rok 2019?

Choďte, kam chcete ísť vy, hľadajte čo zaujíma vás a čo chcete vidieť. Necestujte len tak povrchne, rýchlo, ale skúste si z každej cesty odniesť niečo viac, nejaký nezabudnuteľný zážitok, pocit alebo poznatok. Necestujte iba preto, že je to vraj teraz cool.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

Ako zmierniť jet lag?

0
Cestovanie Exotika Novinky Praktické informácie Zahraničie

Štúdium v Austrálii – kde začať?

0
Ázia Exotika História a kultúra India Novinky Tip na výlet Zahraničie

Radžastan, krajina kráľov

Navigácia

Magazíny