Prepadla severským krajinám, kde loví polárnu žiaru – rozhovor s Polar girl Danielou

Polar girl Daniela pochádza z Bratislavy. Spolu so svojím prvým fotoaparátom si vytvorila puto k cestovaniu. Počas štúdia v Škandinávii sa zamilovala do severských krajín. Robila dobrovoľníčku na Islande a na svojom blogu píše aj o tom, ako uloviť polárnu žiaru. Prečítajte si náš rozhovor s travel blogerkou o krásach chladných krajín.

Miluješ severské krajiny. Kedy a ako si im prepadla?

Bolo to ešte v roku 2010, keď som navštívila Švédsko prvýkrát ako Erasmus študent. Veľmi sa mi tam zapáčilo a povedala som si, že raz sa vrátim a naučím sa ten zaujímavý spevavý jazyk. Podarilo sa mi to v roku 2014, keď ma prijali na univerzitu v Lunde. Tu som sa učila sedem mesiacov po švédsky. Odvtedy sa na sever pravidelne vraciam každý rok. Očarilo ma Nórsko, Island aj arktická zima za polárnym kruhom.

Na Danielinom blogu nájdete články aj o lovení polárnej žiary.

Študovala si vo Švédsku. Vieš nám povedať niečo viac o tom, aký je život tam?

Byť študentom hocikde v Škandinávii je radosť. Školy aj univerzity sú na vysokej úrovni, študenti majú dokonalé podmienky, čo sa týka prístupu k informáciám a vybaveniu. Napríklad knižnice sú otvorené aj v noci a celý víkend, profesorom na vysokej škole sme tykali, k študentom sa správajú kamarátsky a hocikedy im môžete napísať a požiadať ich o pomoc. O technickej vybavenosti škôl sa nám môže iba snívať. Na strednej škole napríklad každý nový študent dostane tablet. Študujúcim Švédom zasa štát prispieva nemalou čiastkou, aby sa mohli odsťahovať od rodičov a žiť na internáte. Preto vraj tak radi a dlho študujú. Páčil sa mi aj ich životný štýl. Všetci do školy aj do práce bicyklujú a trávia veľa času vonku. Vo Švédsku platí zákon „Allemansrätt“ – právo každého občana na vstup na akýkoľvek súkromný alebo štátny pozemok, les, jazero alebo rieku, za účelom oddychu a rekreácie.

Niektorí by povedali, že im vadí chladné počasie. Ako to vnímaš ty?

Zimu som si obľúbila asi najmä vďaka Škandinávii, pretože tam vyzerá úplne inak ako u nás. Chodníky v zime nesolia, sneh sa pekne drží aj v mestách. Zasnežená severská príroda je nádherná, ako vystrihnutá z rozprávky. Týmto krajinám to jednoducho pristane. Ak je človek správne oblečený, vie si zimu užiť naplno, aj keď je hlboko pod nulou.

Aké bolo tvoje dobrovoľníctvo na Islande?

Bol to jeden z mojich najkrajších cestovateľských zážitkov a zároveň môj prvý sólo trip. Na začiatku som sa bála a musela som si chvíľku zvykať, že nesedím celý deň za počítačom, ale fyzicky pracujem, no neskôr sa mi už do kancelárie vrátiť nechcelo. Nebolo to nakoniec nič náročné. Ráno som nakŕmila sliepky, ktoré si ma už po pár dňoch obľúbili, potom som upratala izby pre turistov, občas natierala drevo a vo voľnom čase spoznávala Island. Mala som obrovské šťastie na hostiteľskú rodinu, ktorá sa o mňa postarala a vďaka nim som sa dostala aj na miesta, kam by som sama nikdy nemohla ísť. Navštívili sme islandské highlands, autom brodili rieky a zdolali vrchol sopky Eyjafjallajökull na snežných skútroch.


Daniela sa vďaka hosťovskej rodine dostala aj na miesta, kam sa bežný turista nedostane.

Život vo vyspelých severských krajinách je finančne náročnejší. Máš pre našich čitateľov nejaké budget-friendly rady?

Určite áno. Tieto krajiny sú jedny z najdrahších na svete. Aj preto som sa nakoniec vrátila na Slovensko. Nepodarilo sa mi získať prácu a život študenta je pre cudzinca veľmi drahý. Cestovať sa sem ale dá aj lowcostovo. Napríklad do Nórska vždy nesieme batoh plný jedla, treba sa vyhýbať hlavnej sezóne, na Islande sa oplatí požičať si camper van, kedy cestujete aj spíte v aute. V Škandinávii môžete stanovať takmer kdekoľvek, dokonca aj v meste v parku som videla stany a treba sa vyhýbať klasickým tourist trapom, ako napríklad Blue lagoon pri Reykjavíku.

Ktorú severskú krajinu by si ľuďom odporučila navštíviť ako prvú?

Asi ktorúkoľvek, ale mám slabosť pre Nórsko. Je úplne jedno, v ktorom ročnom období budete cestovať. V zime je sezóna polárnej žiary, psích a sobích záprahov a pozorovania veľrýb. V lete odporúčam turistiku v nórskych horách a fjordoch, roadtrip na Lofotoch alebo plavbu pozdĺž pobrežia. Takú krásnu prírodu akou je tá nórska, nájdete len málokde.

Takú krásnu prírodu akou je tá nórska, nájdete len málokde.

Keďže jeden z tvojich cieľov na rok 2019 je cestovať ekologickejšie, ako sa o to budeš snažiť?

Výborná otázka, keďže cestovanie samo o sebe nie je veľmi ekologický koníček. Snažím sa cestovať čo najviac naľahko, využívať hromadnú dopravu, pijem len vodu z vodovodu, čo je v Škandinávii úplne bezproblémové a zvykla som si pred odchodom odpojiť všetky spotrebiče v byte. Vyhýbať sa plastom a mať vlastnú fľašu na vodu by dnes už mal byť základ každého cestovateľa. A samozrejme, zanechať po sebe v prírode čo najmenšiu stopu a pozbierať odpad aj po ostatných, ktorí to neurobili. Naša Zem je krásna a stojí za to ju precestovať, ale ak ju nebudeme chrániť, generácie po nás už nebudú mať kam a za čím cestovať.

Snažte sa zanechávať po sebe čo najmenšiu stopu.

Vedeli by ste si predstaviť cestovanie v teplotách výrazne pod nulou? Patríte k milovníkom severských krajín?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Slovensko Zaujímavosti

Pohorie Veľkej Fatry a rozprávkový Vlkolínec

0
Ázia Cestovanie India Maledivy Novinky Rozhovory Zahraničie

Cestovanie ma preberá k životu, lebo ma núti byť tu a teraz – rozhovor s Alexandrou Kováčovou

0
Zaujímavosti

Kávové kultúry vo svete a ako si objednať kávu

Navigácia

Magazíny