Ako prežiť noc na letisku?

Noc na letisku pre je pre mnohých zlým snom. No nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí radi obetujú komfort hotela a vyspia sa aj na nepohodlných lavičkách na letisku. Koniec koncov za hotel platíte, za noc na letisku nie. Poradíme vám, ako si nájsť miesto na spanie tak, aby ste sa ráno nezobudili bez batožiny. Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam a ako sa vyspať, čo možno najkomfortnejšie.

Vyhľadajte informácie o svojom letisku

Každé letisko je iné. Kým na veľkých medzinárodných letiskách nebudete mať problém, na menších vám to možno neprejde. Napríklad na letisku v Abu Dhabi sa vyspíte hravo. Nájdete tam dokonca lehátka a deky. Ak ste náročnejší, môžete si zaplatiť kapsule na spanie. Tie vás vyjdú na približne 10 € za hodinu. Naopak letisko Charles de Gaulle v Paríži je väčšie, ale v noci tam nelieta takmer nič. Pospať si môžete v hale pred povinnými kontrolami. Niečo podobné vás čaká aj vo Viedni.

Oblečte si niekoľko vrstiev

Letiská vnútri nie sú práve najteplejšie. Najmä v noci, keď ste na chlad háklivejší. Oblečte si radšej niekoľko vrstiev. Prípadne si zbaľte do batožiny uterák alebo malú deku. Dobre vám padnú aj teplé ponožky. Nemusíte spať v topánkach a vaše chodidlá budú v teple. Niektorí cestovatelia majú so sebou aj spacáky. Tie najjednoduchšie sú celkom lacné a nezaberú veľa miesta. Zároveň sa môžete vyspať na zemi a nepohodlné kovové stoličky nemusíte vôbec riešiť.

Pozor na odľahlé miesta

Aj keď vidina súkromia v tmavom kútiku môže znieť ako výborný nápad, vystavujete sa riziku krádeže. Ideálne si nájdite miesto v strede odletovej haly, kde majú na vás dosah kamery. Nie je to síce najkomfortnejšie riešenie, ale bezpečnosť je na prvom mieste.

Letisko v noci
Čakanie na ranný let nemusí byť utrpenie.

Doklady majte vždy pri sebe

Doklady, platobné karty a peniaze by ste mali držať pri sebe. Môžete si ich dať do príručnej batožiny a tú použiť ako vankúš pod hlavu. Alebo si ich zapnite do bundy či mikiny zvnútra. Ideálne cez seba prehoďte deku, uterák alebo čokoľvek, čo môžete. Prípadným zlodejom treba skomplikovať cestu, ako sa len dá. Zasa platí, že nie je letisko ako letisko. Kým niektoré sú známe pre maximálnu bezpečnosť, inde sa to vreckármi len hemží.

Smartfón, knižky, tablet

Počas noci na letisku možno nebudete vôbec spať. Zoberte si preto so sebou pomôcky, ktoré vám pomôžu zabiť čas. Na mnohých letiskách nájdete internet zdarma, nie je to však pravidlom. Informácie o dostupnosti internetu získate na webe letiska. Stáva sa aj to, že wifi síce na letisku je, no pripojenie je veľmi chabé. Stiahnite si filmy, zbaľte obľúbenú knižku a noc na letisku vám ubehne rýchlo.

Zbaľte si niečo pod zub

Väčšie letiská majú otvorené reštaurácie aj v noci. Zvyčajne nie sú najlacnejšie a výber je veľmi limitovaný. Na menších letiskách nemusíte nájsť nič. Pre každý prípad si do príručnej batožiny zbaľte niečo na jedenie. Ideálne nejaké ovocie, bagetu, oriešky. Jednoducho niečo, čo vás zasýti.

Letisko čakanie na let
Na menších letiskách bývajú reštaurácie v noci zatvorené. Zbaľte si preto niečo do príručnej batožiny.

Hygienické potreby vám prídu vhod

Minimálne by ste mali mať so sebou zubnú kefku, pastu a dezinfekčný gél. Letisko aj lietadlo sa hemžia baktériami. Očistite dezinfekčným gélom aspoň miesto, kam si položíte jedlo alebo ľahnete. Po noci na letisku alebo v lietadle sa väčšina z nás cíti zničene a špinavo. Umyté zuby a deodorant vám vrátia aspoň aký taký pocit čistoty.

Hlavne nezmeškajte svoj let

Strávite celú noc na letisku a potom ešte aj prespíte svoj let. Naozaj, aj to sa môže stať. Nastavte si preto radšej budík. Ak strávite noc v letiskových kapsulách na spanie, zobudiť vás môže priamo personál.

Ako sme spomenuli na začiatku, každé letisko je špecifické. Najlepšie bude pohľadať reakcie iných cestovateľov cez TripAdvisor alebo iné cestovateľské fóra. Vyhnete sa nepríjemným situáciám. Kým v rozvinutých krajinách a na veľkých letiskách sa naozaj nemáte čoho obávať, v tých rozvojových sa majte radšej na pozore. Držte pri sebe kópiu letenky a malú hotovosť v prípade, že vás ľudia žiadajú o úplatok. Ten samozrejme môžete odmietnúť, ale zas v krajinách, ako napríklad India či Bangladéš, vám títo milí ľudia môžu pripraviť malý škandál.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Chorvátsko Dovolenka Dovolenkové destinácie Letná dovolenka

Dovolenka v Chorvátsku – všetko, čo potrebujete vedieť

0
Zaujímavosti Zimná dovolenka

Top 5 miest, na ktorých sú najčarovnejšie vianočné trhy

0
Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Zahraničie

Zaži Dubrovník a vydaj sa po stopách Game of Thrones

Navigácia

Magazíny