Jesenná turistika krok za krokom: Cenné rady – časť III.

Pohyb nie je výsadou iba mladších ročníkov. Ostať aktívnym aj vo vyššom veku sa prejaví nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Pohybová aktivita pre starších ľudí by mala byť v najvyššej možnej miere šetrná ku kĺbom, nie príliš kondične náročná, ale plynulá, pravidelná a bezpečná. Takýmto kritériám vyhovuje i turistika. Kombinácia prírody a pohybu na čerstvom vzduchu bude na vás pôsobiť ako dlhodobý lifting pre telo i dušu. V predchádzajúcich častiach sme vás uviedli do jesennej turistiky a prezradili čo si zobrať na seba.

Pochod s palicami

Ak vás netrápia zdravotné problémy, turistické palice nepotrebujete. Stačí zvládnuť správnu techniku chôdze. Kroky by mali byť krátke, pružné a chôdza pomalá. Turistické palice sú vhodným pomocníkom na zmiernenie zaťaženia. Poslúžia najmä ľuďom s nadváhou, starším milovníkom turistiky alebo osobám s problémami chrbtice. Takisto ich využijete i pri prechode náročnejším terénom. Umožňujú výškovo nastaviteľné polohovanie s pevnými rukoväťami, pre čo najbližšie držanie pri tele.

Jeseň v lese
Hmla a dážď na jeseň dotvárajú tajomnú atmosféru, no môžu aj nepríjemne prekvapiť.

Nevítaný spoločník dážď

Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktoré na vás v horách môžu číhať, je búrka. Zväčša prichádza veľmi rýchlo, avšak pred jej príchodom môžete spozorovať určité signály: zosilňujúci nárazový vietor, tmavé búrkové oblaky, elektrické výboje, bzukot, prehánku s krúpami, začínajúce zrážky. Ak takéto počasie na vašej púti nastane, vyhnite sa vrcholom hrebeňov a iným exponovaným častiam terénov. Zostúpte o 20 až 30 metrov pod hrebeň a vyhýbajte sa kritickým miestam ako osamotené stromy, stĺpy, oceľové laná, lanovky, mosty a brehy jazier.

Pri náznakoch búrky utekajte von zo žľabov, v ktorých tečie voda, a vyhľadajte suchú pôdu. Dodržujte odstup 3 až 5 metrov od súvislých skalnatých stien, previsov či jaskýň. Bezpečnú trasu na úkor komfortu pri chôdzi a spŕšku dažďu budete musieť pretrpieť. Pokúšať sa o rýchly a neistý útek by sa v tomto prípade nemuselo vyplatiť. Pri chôdzi si dajte pozor na nepriame nebezpečenstvá ako potoky, zosuvy pôdy, padajúce kamene a vaše prípadné pády. Zbavte sa akýchkoľvek kovových predmetov a, samozrejme, nezabudnite si vypnúť mobilný telefón.

Tip na záver

Aj keď máte dokonale pripravenú trasu a na túru ste dobre vybavení, nezabudnite ani na poistenie. Nikdy neviete, čo sa môže stať, a takto môžete predísť nepríjemným situáciám pri nehodách v horách. Aj obyčajné vyvrtnutie členka vám dokáže skomplikovať život. Náklady na záchrannú akciu nie sú lacnou záležitosťou a ak nie ste poistení, pôjde to z vášho vrecka.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke: „Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu.”

0
Dovolenka zima Lyžovačka Rakúsko Šport Zahraničie Zimná dovolenka

Tirolsko, raj lyžiarov

0
Zaujímavosti

Najkrajšie Airbnb ubytovania sveta

Navigácia

Magazíny