Európa je na surfovanie stvorená. Kam sa oplatí ísť?

Bežnému človeku sa so surfingom možno spája maximálne pobrežie vzdialených exotických ostrovov, ako sú Havaj či Bali, prípadne pobrežie Mexika a Mozambiku. Lenže aj v Európe máte množstvo príležitostí vyraziť s doskou v ústrety búrlivým vodám. Na starom kontinente sa dokonca podarilo pokoriť najvyššiu vlnu na svete.

Pobrežie v Hossegore
Západné francúzske pobrežie sa považuje za kolísku európskeho surfingu.

Kolíska surfingu

Surfing ešte v 60. rokoch predstavoval malú komunitu s hŕstkou nadšencov. Hoci pôvodne vznikol v Polynézii, začiatky moderného surfingu sa spájajú najmä s Havajom. V 80. rokoch, keď sa touto subkultúrou inšpiroval módny priemysel, však nastala veľká revolúcia – tá zapríčinila, že o surfing sa začalo zaujímať obrovské množstvo ľudí.

Dnes je tento šport masovou záležitosťou a postupne sa z neho vyvinuli aj ďalšie typy, napríklad kitesurfing, nazývaný aj kiteboarding (jazda na doske s využitím ťažného „šarkana“), alebo takzvaný SUP, čiže stand-up paddleboarding (jazda na doske v stoji za pomoci vesla), ktorý ľudia s obľubou skúšajú aj na jazerách či v mestských kanáloch.

A hoci Európa na svojom relatívne malo priestore ponúka naozaj skvelé vlny, tunajšia surfingová scéna je veľmi mladá. Vznikla niekedy začiatkom 90. rokov, keď surfisti začali hľadať nové možnosti a „poľovať“ na vysoké vlny aj v iných častiach sveta. Dnes tu dokonca vznikajú surfové rezorty v štýle surf & soul, kde je šport spojený s meditáciou, hodinami jogy, masážami či konzultáciami v oblasti zdravého životného štýlu.

Surfové vlny v Nazaré
Portugalská dedinka Nazaré drží rekord najvyššej pokorenej vlny na svete.

Portugalsko so svetovým rekordom

Ktorá iná európska krajina by mohla viac ťažiť zo svojej ideálnej geografickej šírky aj polohy na slnkom zaliatom Pyrenejskom polostrove, ak nie Portugalsko? Leží v príjemnom teplotnom pásme a po dĺžke takmer tisíc kilometrov ho obmývajú vlny Atlantiku. Pobrežie Portugalska je ideálne na surfing aj kitesurfing a poteší rovnako začiatočníkov aj profesionálov.

K najobľúbenejším destináciám skúsených surfistov patrí niekoľkokilometrové pásmo pobrežia v okolí dediny Ericeira na polostrove Peniche, ktorá je od Lisabonu vzdialená len 30 km. Najlepší „swell“, ako surfisti hovoria vlnám vytvoreným na mori a húfne dorážajúcim na pobrežie, si užijete začiatkom jari a koncom jesene, v zime však býva more dosť chladné.

Pláž Coxos surfisti milujú pre najkrajšiu ľavotočivú vlnu v Európe. Výhodou je, že Ericeira stále nepatrí k preplneným surfovým lokalitám a okrem vynikajúcich vĺn ponúka aj malebné kaviarničky, skvelé jedlá z morských plodov a v okolí dedinky aj vynikajúce vínne pivnice.

Skúsení surfisti však najradšej mieria do nenápadnej rybárskej dedinky Nazaré. Jedny z najvyšších vĺn na svete, ktoré sa podarilo pokoriť skutočne málokomu, útočia najmä na pobrežie v Praia do Norte. Táto lokalita dokonca drží svetový rekord najvyššej zdolanej vlny. Surfisti tu prírode vďačia za priam ukážkové A-frame vlny, čiže také, ktoré sa lomia v tvare písmena A. Dôvodom je kombinácia podvodného kaňonu a priaznivých vetrov.

Ak ste typ surfistu, ktorý miluje dobré párty, musíte určite navštíviť Lagos v regióne Algarve. Nájdete tu pláže, ako Praia de Dona Ana, Praia do Camilo či Meia Praia, kde sa dočkáte teplých vĺn v lete aj v zime.

Netreba zabúdať na to, že k Portugalsku prislúcha aj ostrov Madeira, ktorý leží 1 200 kilometrov juhozápadne od portugalskej pevniny. Prví nadšenci odhalili surfový potenciál „perly Altantiku“ už v 70. rokoch, doteraz však nepatrí k „mainstreamovým“ destináciám jazdy na vode. Dnes sa ľudia premávajú s doskami na vlnách najmä po západnom pobreží, k najpopulárnejším miestam patrí najmä Jardim do Mar. Len pár kilometrov severne nájdete prvotriedne surfové lahôdky – Ponta Pequena, Paul do Mar a Fajã da Ovelha.

Pobrežie Madeiry
Celé západné pobrežie ostrova Madeira ponúka ideálne vlny na surfovanie.

Európsky Havaj

Hoci Španielsko zaberá väčšiu časť Pyrenejského polostrova, z hľadiska polohy voči oceánu môže vzbudzovať dojem, že ťahá v porovnaní s Portugalskom za kratší koniec. Môže sa však pochváliť iným  esom – Kanárskymi ostrovmi. Ideálnu príležitosť zabojovať s vlnami ponúka aj severné pobrežie.

Seriózne „right hand“ vlny (lámajúce sa na pravej strane surfistu) môžete zdolávať na pobreží Punta Galea neďaleko mesta Getxo na severe Španielska. Oblasť má dokonca povesť najsilnejších prúdov na svete. Môžete si len domyslieť, čo dokážu na vrchole surfovej sezóny spraviť s vlnami pri náraze na 60-metrový útes. Podobný typ vĺn ponúka aj Santander, tu si však okrem širokého oceánu užijete aj atmosféru starého prístavného mesta s typickými tapas barmi, zafajčenými putikami a hrdými lokálpatriotmi, ktorí vám budú rozprávať stovky príbehov.

Pláž v meste Santander
Dobré vlny a pokojná atmosféra starého prístavného mesta vám otvára náruč v mestečku Santander.

Ak sa presuniete úplne na juh, nevynechajte Costa de Luz, mesto ležiace len pár kilometrov juhozápadne od Sevilly. Okrem iného ťaží z vynikajúceho počasia, a to po väčšinu roka. Vlny sa tu lámu pravidelne a dosahujú bežnú výšku okolo 1,5 metra, takže sú ideálne aj pre prvé surfové pokusy.

Na Kanárskych ostrovoch sa dobrej povesti teší Lanzarote, kde vrchol sezóny trvá od októbra do apríla. Podobne to platí aj pre ostrov Fuerteventura, ktorý je ozajstným španielskym tromfom a ktorý surfisti radi nazývajú aj Havajom Európy. Na jeho pobreží sa často lámu hrôzu naháňajúce vlny. Dokonca sa tu môžete stretnúť s európskou verziou havajskej Pipeline, čo je najslávnejšia vlna stočená do tvaru tunela, v ktorom môže zdatný surfista jazdiť. Takémuto typu vĺn hovoria surfisti tube, barrel či keg. Najpriaznivejší vietor sa tu dvíha zväčša na poludnie.

Havaj Európy
Ostrov Fuerteventura prezývajú surfisti Havajom Európy.

Malé medzipristátie

Apeninský ostrov síce nepatrí medzi kráľovské destinácie surfistov, príjemná klíma a ideálne vlny sem však lákajú kitesurfistov. Vhodné podmienky v Taliansku poskytuje najmä pobrežie Jadranského mora, počas jesene sa však oplatí vycestovať za vlnami najmä na Sicíliu, kde v tomto období dosahujú výšku aj 3 metre. Na Sardínii je najznámejším surfovým „spotom“ Capo Mannu, vhodný je však len pre pokročilých surfistov.

Miesto, kde je všetko „cool“

Francúzsko sa pred ostatnými surfovými destináciami určite nenechá zahanbiť. Na jeho západnom pobreží nájdete v Biskajskom zálive perfektné podmienky na jazdu s doskou. Ku klasike patrí okolie mesta Biarritz, ktoré sa považuje za kolísku európskeho surfingu. Má kalifornský nádych, doplnený výdatnou dávkou francúzskej kultúry, takže môže miestami budiť snobský dojem. Atmosféra mestečka je však „cool“. Okrem toho, nájdete tu množstvo surfových škôl, takže vôbec nevadí, ak ste úplný nováčik.

Organizuje sa tu aj veľa festivalov a súťaží, takže tu zažijete skutočne surfovú atmosféru. La Grande Plage (Veľká pláž) býva zvyčajne dosť preplnená, skúste preto vzdialenejšie La Côtes des Basques, Anglet či Guethary. Najviac sa na francúzske pobrežie oplatí ísť v priebehu septembra až novembra.

Atraktívny imidž surfovej dedinky má francúzsky Hossegor, nachádzajúci sa o čosi severnejšie od Biarritzu. V lete uprostred sezóny tu môžete natrafiť na hviezdy surfingu, ak však uprednostňujete menej zaplnené pláže, vycestujte sem radšej na jar alebo na jeseň. Belharra pri Saint-Jean-de-Luz je zasa známa pre svoje „reef break“ vlny, ktoré sa lámu nad kamenistým dnom.

Pobrežie mesta Biarritz
Mesto Biarritz víta surfistov kalifornskou atmosférou s prímesou francúzskeho šarmu.

Od Studeného Havaja až po drsnú zimu

Holandsku je chladnejšie než v Španielsku, zato aj tu si surfisti prídu na svoje. Obzvlášť vyhľadávaný je Scheveningen, kde nájdete všetko, od perfektných vĺn, cez plážové bary, až po kemping. Skúsení surfisti sem najradšej chodia na jeseň a v zime, keď sa na mori tvoria najlepšie vlny.

Ešte severnejšie je položené Dánsko, ale, čuduj sa svete, aj sem mieri veľa nadšených surfistov. Populárnu dedinku Klitmøller prezývajú aj Studený Havaj. Ak vás teda nepoloží chlad a neprekáža vám ani hrubší neoprénový oblek, zamierte sem. Prezradíme vám, že toto miesto má v surfovej komunite kultový status vďaka festivalu Soulflies, zohrievajúceho chladné podnebie horúcou karibskou náladou.

Najdrsnejšie podmienky ponúka Nórsko, ale ak ste otužilí a nezľaknete sa miesta zívajúceho prázdnotou, navštívte Hoddevik. Oslní vás krása surovej prírody, ale aj veľké vlny, ktoré svoj vrchol dosahujú na jeseň a v zime. Samozrejme, v januári a decembri pre krátke dni s minimom denného svetla veľa vody nenamútite.

Pobrežie Newquay
V britskom Newquay sa surfovalo už v 60. rokoch, vlny sú tu však obzvlášť zradné.

Surfing po írsky a britsky

K najchladnejším, ale zato veľmi obľúbeným destináciám patrí aj Írsko. Skvelé vlny potešia skúsenejších, široké pobrežie zasa začiatočníkov. Dobré meno medzi surfistami má napríklad Burdoran, ktorého obyvatelia majú surfing v duši, mnohí ľudia z blízkeho aj ďalekého okolia chodia pravidelne „chytať“ vhodné vlny, úspech potom spláchnu pár pohármi Guinessu.

V ústrety najväčším vlnám však možno vyraziť v Mullaghmore Head. Ideálne je zdolávať ich pri prílive, vyhnite sa však tunelom. Ak vás spláchnu vo svojich útrobách, bude to bolieť. Do tretice je tu Aileens alebo „dokonalá vlna“, ktorá spadá do takzvanej kategórie triple overhead (s výškou približne 3,5 až 5 metrov).

Jedno z najstarších surfových miest nájdete v Cribbare v anglickom Newquay. Prvýkrát sa tu surfovalo už v 60. rokoch. Vlny sú tu strmé, rýchle a zradné, preto sa nemožno čudovať, že ho prezývajú „Widow Maker“ (Ten, čo robí vdovy). Zavítať však môžete aj na pláž Fistral s prvotriednymi a náročnými vlnami, ale aj miestami, kde  môžete po prvýkrát pričuchnúť k surfingu. Tak čo, vyskúšate to túto sezónu aj vy? 🙂

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Slovensko Zaujímavosti

Pohorie Veľkej Fatry a rozprávkový Vlkolínec

0
Pozvánka

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu

0
Pozvánka

Cestovateľský festival Kaleidoskop

Navigácia

Magazíny