Ako sa pripraviť na dlhý let s bábätkom?

Lietanie je pre mnohých pomerne stresujúca záležitosť aj bez detí. Je potrebné prísť načas, prejsť všetky kontroly a stráviť niekoľko hodín v oblakoch. Predstavte si však celý tento proces s maličkým pasažierom. Detičky vedia narobiť vrásky na čelách nielen ostatným cestujúcim, ale najmä svojim rodičom.

Rachel Brathen, alebo Yoga Girl, je známe meno vo svete jógy. Táto mladá trenérka začiatkom roka porodila svoju prvú dcérku Leu Lunu a o vtipné aj ťažké momenty materstva sa pravidelne delí na sociálnych sieťach. O lete so svojou šesťmesačnou dcérkou zo Švédska na Arubu, kde momentálne žijú, dokonca nahrala celý podcast. S malým dieťatkom aj so psíkom na palube lietadla sa môže stať čokoľvek. V jej prípade 20 minút ticha bez plaču počas 10-hodinového letu bol naozaj najmenší problém. Malá Lea si totiž pri prebaľovaní ocikala celé telo a po prezlečení dostala obrovskú hnačku, ktorá sa jej cez chrbátik dostala až do vláskov. Dvakrát. K spúšti sa pridal aj psík Ringo s hnačkou, dvakrát, a neskorším zvracaním. Naozaj. Vďaka Rachel teda vieme, aké najhoršie scenáre vás môžu počkať. Našťastie, toto všetko sa bežne nestáva. Aspoň nie naraz.

Letisko batoľa
Na let s bábätkom sa dopredu dobre pripravte.

Čo si so sebou vziať do lietadla?

Kým my sme sa už naučili baliť do lietadla minimalisticky, s deťmi to jednoducho nepôjde. Aby ste si let s bábätkom užili v čo najväčšej pohode, nezabudnite si pribaliť aj toto:

  • neopozerané hračky a farebné knižky,
  • dojčenskú vodu, čajíky, výživy či iné pokrmy pre deti,
  • Náhradné aj teplé oblečenie (aj pre mamičku), zavinovacie plienky a ideálne dve deky pre bábätko (v lietadle je totiž chladno, no a ak váš anjelik jednu deku zašpiní, ostane mu ešte jedna).
  • cumlíky a fľašky,
  • plienky, vlhčené obrúsky, detskú kozmetiku a hygienické papierové podložky na prebaľovanie.

Do lietadla bežne nemôžete vziať tekutiny vo väčších baleniach ako 100 ml a v celkovom objeme viac ako 1 liter. Pri letoch s bábätkom však tieto obmedzenia neplatia. Teda minimálne na tekutiny pre dieťa. Personál lietadla vám dokonca na požiadanie tekutiny a pokrmy pre bábätko ohreje.

Deti do dvoch rokov majú letenky zvyčajne zadarmo, alebo len za minimálnu cenu. Aerolinky vám zvyčajne poskytnú tzv. baby bassinet, ktorý sa bezpečne zavesí na stenu pred vami. Ak máte dieťa staršie ako 6 mesiacov, môžete mu zakúpiť vlastné sedadlo a posadiť ho do vlastnej autosedačky, pokiaľ je certifikovaná leteckou spoločnosťou, alebo využiť autosedačku, ktorú vám poskytne aerolinka, zvyčajne bez poplatku. O týchto možnostiach sa ideálne informujte u leteckej spoločnosti ešte pri rezervovaní letenky.

V neposlednom rade máte nárok priniesť do lietadla aj detský kočík. Môžete s ním prejsť až k bráne, personál vám kočík vráti po pristátí. Dnes na trhu nájdete aj kočíky, ktoré sú špeciálne vyrobené pre cesty s lietadlom. Sú ľahké a dajú sa jednoducho poskladať. V eshope a galérii Lulubee nájdete napríklad kočík Babyzen Yoyo, ktorý po zložení spĺňa veľkosť štandardnej príručnej batožiny.

Dojčenie lietadlo bábätko
Dojčenie pomáha pri zaľahnutí ušiek.

Pred tým než sa vyberiete na letisko

Príprava na let s bábätkom zvyčajne začína už pri rezervácii letenky. Najlepšie je zavolať priamo do zákazníckeho centra alebo využiť možnosť online chatu, kde máte možnosť spýtať sa všetky otázky. Pri kúpe letenky by ste mali vedieť, aké služby aerolinka poskytuje a aké sú naopak obmedzenia. Ak vás čaká dlhý let, cestujte radšej v noci, existuje totiž väčšia šanca, že ju váš drobec prespí.

Pred samotným odchodom na letisko skontrolujte meškanie letu na webovej stránke letiska alebo tam priamo zavolajte. Ušetríte si kopec stresov. Na druhej strane, o meškaní letu vždy vopred nemusia vedieť. Pre istotu si so sebou zoberte viac plienok a detských pokrmov.

Užitočné tipy do lietadla

Lietadlo môže malé bábätká vystrašiť. Neznáme prostredie, množstvo ľudí, iný vzduch, zvuky motora a zmeny tlaku najmenšie deti naozaj nemusia. Proti zaľahnutiu ušiek pri vzlietaní a pristávaní pomáha dojčenie, cumlík alebo kŕmenie z fľašky. Dojčenie koniec koncov upokojuje takmer vždy.

Plienky vymieňajte na WC a používajte hygienickú papierovú podložku. Táto rada síce znie ako absolútna samozrejmosť, no letušky videli už naozaj všeličo. Vhod vám prídu aj jednorázové vlhčené obrúsky a detská kozmetika. Počas letov, a najmä v noci, dieťa oblečte teplo a prikryte dekou. Vďaka klimatizácii a chladnému vzduchu totiž môže v lietadle aj na letisku prechladnúť.

Pevne veríme, že váš let sa nebude podobať tomu, ktorý zažila Rachel Brathen. No náhradné oblečenie celkom určite padne vhod. Nezabúdajte, že je to len let a spolu ich ešte zvládnete niekoľko. Prinajhoršom budete mať vtipné príbehy.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

Chcete cestovať inak? Skúste ísť pešo

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Čierna Hora Letná dovolenka

10 nádherných miest v Čiernej Hore, ktoré musíte navštíviť

0
Cestovateľské tipy Slovensko Zahraničie

Kam na letný festival? Inšpirácie na Slovensku a v jeho okolí

Navigácia

Magazíny