Belehrad, temperament Balkánu a štýl západu

Belehrad je hlavná zastávka v Srbsku pre mnohých turistov, cestovateľov, expatov. To je tak, ako s Bratislavou, krajina má síce veľa krás, ale väčšina turistov zakotví len v hlavnom meste. Určite však stojí za návštevu. Ja osobne Belehrad považujem za metropolu Balkánu, za prácou a životom sem chodia nielen ľudia z celej krajiny, ale aj z tých okolitých.

Kam v Belehrade

Veľa ľudí stále verí, že je v Srbsku vojna. Že je tu kriminalita, ľudské orgány sa váľajú po zemi, zdevastovaná a nebezpečná krajina. Nič z toho nie je pravda. Z čias bombardovania vojskami NATO z 90-tych rokov tu stoja ešte dve polorozpadnuté budovy, nachádzajú sa neďaleko centra a mnoho turistov zamieri priamo tam, aby si spravilo fotku. Časom ich určite nahradia, ako aj všetky ostatné. Teraz slúžia ako turistické miesto, no a možno ešte stále stoja aj preto, aby v ľuďoch vzbudzovali nacionalistické pocity.

Chrám sv. Sáva Belehrad
Pohľad na Chrám sv. Sáva v Belehrade.

Kašlite na dve zbombardované budovy a zbehnite radšej ku pravoslávnemu chrámu Sv. Sáva. Zasa si dovolím prirovnať Slovensko k Srbsku. Ak ide o rekonštrukciu kultúrnych pamiatok, môžeme si podať ruky. Trvá to roky, ak sa to vôbec niekedy dokončí. Napriek tomu, že sa chrám stále rekonštruuje, vynechať by ste ho nemali. Chrám sv. Sávu je najväčší pravoslávny chrám na Balkáne a jeden z najväčších na svete. V chráme nezabudnite zapáliť sviečku za svoju rodinu aj za zosnulých. V pravoslávnych kostoloch, tzv. cerkvách, majú dvojposchodové stojany na sviečky. Vo vrchnom rade sa zapaľuje sviečka za živých a v dolnom za mŕtvych. Ak sa tu zastavíte v piatok alebo sobotu je veľká šanca, že natrafíte aj na nejakú svadbu. Nie síce priamo v chráme, ale v menšom kostolíku vedľa.

Sútok riek Sáva a Dunaj v Belehrade
Pohľad na sútok Sávy a Dunaja z pevnosti Kalemegdan.

Ak máte dobré nohy a radi sa prechádzate, približne 20-30 minút chôdze od chrámu sv. Sávu sa nachádza centrum mesta. Prejsť sa môžete okolo dôležitých štátnych budov ako sú srbský parlament, úrad vlády alebo úrad prezidenta. Dnu sa síce nedostanete, budovy sú to však pekné. Odtiaľ sa prejdete na známu belehradskú obchodnú ulicu, Knez Mihailova. Na tejto ulici to žije, či už ju navštívite v ktorúkoľvek hodinu, v strede týždňa alebo počas víkendu. Pouliční umelci tu hrajú, spievajú, maľujú, tancujú, robia predstavenia. Posedieť si môžete v niektorej z vynikajúcich kaviarní alebo zbehnúť do lokálnych reštaurácií. Tie sú samozrejme na tejto ulici o kúsok drahšie. Cez Knez Mihailovu pozvoľne prejdete k pevnosti Kelemegdan. Tá je najväčším belehradským parkom a kultúrno-historickým komplexom zároveň. Pri vchode vás privítajú historické delá, za kamennými múrmi zas rozsiahly park a krásny výhľad na Sávu vlievajúcu sa do Dunaja. V rámci komplexu nájdete aj príjemné miesto na drink. Výhľad odtiaľ je dychberúci, najmä pri západe slnka.

Pohľad na Kalemegdan Belehrad
Pohoda v Belehrade. Pohľad na Kalemegdan na druhej strane brehu rieky Sáva z jednej z belehradských reštaurácií.

Pár metrov od Kalemegdanu sa nachádza belehradská ZOO. Nie je veľká, ale majú tam kopec zvierat. Dávajte si ale pozor na deti, aby vám nespadli k medveďovi alebo krokodílovi. Ja som sa počas mojej jedinej návštevy ZOO asi príliš sústredila na miesta, kde by mohlo dôjsť k možným zraneniam.

ZOO Belehrad
Na skok z Kalemegdanu sa nachádza belehradská ZOO.

Kde sa najesť a čo ochutnať

Zachcelo sa vám romantiky? Prejdite sa okolo rieky Sáva a navštívte niektorú z reštaurácií, ktoré sú doslova na vode. Jedlo majú vynikajúce, ale treba pripomenúť, že sú aj o kus drahšie. Ja osobne mám radšej tie na strane Novi Beograd, teda na opačnej strane oproti Kalemegdanu. Na mieste, kde sa Sáva a Dunaj bozkávajú, nájdete vynikajúcu reštauráciu s rybami s výbornou atmosférou a vonkajším sedením. Ako vegetarián som tam našla pre seba len šaláty a palacinky. No ak ste milovníkom rýb, toto miesto je vraj top. Počula som to od niekoľkých ľudí.

Belehrad reštaurácia Sáva Dunaj
Výborne sa najete aj priamo na vode.

Vo zvyšku krajiny nájdete lokálne národné jedlo v reštauráciách zvaných kafana. V Belehrade sa majú veci trošku inak a kafany tam síce sú, ale väčšinou sú to miesta, kde si dobre vypijete, zaspievate a zatancujete na srbské nôty. Ak sa chcete najesť po srbsky, hľadajte reštaurácie s prívlastkom Etno. Pravdou ale je, že pokiaľ na reštaurácii priamo nie je napísané, že je to pizzéria, talianska, japonská, indická a neviem aká reštaurácia, tak pravdepodobne ponúkajú tradičnú srbskú kuchyňu. Moja asi najobľúbenejšia reštaurácia s domácou kuchyňou bola Zavičaj, tá sa nachádza neďaleko autobusovej stanice, smerom do centra mesta, výborne sa najete aj v Manufakture, ktorá už dýcha hipsterčinou a odbočíte k nej priamo z Knez Mihajlovej.

Čo by ste mali určite vyskúšať? O srbskom jedle som sa už dosť rozpísala v článku o meste Niš. V tradičných reštauráciách väčšinou neobjednávate jedno jedlo, ako to robíme na Slovensku. Je bežné, že ľudia pri stole jedlo zdieľajú. Objednajú šaláty, chlieb (buď obyčajný hleb, pogača, lepinja alebo proja) a rôzne druhy mäsa. Srbsko je vychýrené pre roštilj, pljeskavicu, čevap, pečené mäso z prasaťa, jahňaciny, klobásy a ďalších milión druhov mäsa.

No ja som žijúcim dôkazom, že ako vegetarián v Srbsku neumriete. Výber vynikajúcich šalátov, pečená fazuľa, papriky, grilovaná zelenina alebo jedlá zo syra sa nachádzajú takmer na každom jedálnom lístku. V Belehrade nájdete aj výborné vegetariánske a vegánske reštaurácie. Ak sa chcete najesť rýchlo a lacno, odporúčam Burrito Madre oproti hotelu Moskva v centre mesta, ak si chcete jedlo naozaj vychutnať, odporúčam Radost Fina Kuhinjica, na skok od pevnosti Kalemegdan. Tam je ale skoro stále plno, miesto si radšej rezervujte. V oboch prípadoch nenájdete srbské jedlá, ale ako vegetarián/vegán v mäsožrútskej krajine sa nestratíte.

Ak máte sladký zúbok, nevynechajte cukrárne, tu sa volajú „poslastičara”. Sladkosti tam sú síce typické pre Srbsko, ale pôvod majú zvyčajne v Turecku. Tulumbe, urmašice, baklavy, krempite, šampite atď. vám premenia krv na cukor. Fakt sú výborné. Neobjednajte si naraz viac ako jednu sladkosť. Je veľká šanca, že to proste nedáte.

Čo v Belehrade zažiť

Ak by som bola turistickou sprievodkyňou, asi by som vás zobrala do srbských reštaurácií, lebo balkánske jedlo je neuveriteľné. Za tú dobu, čo som tu, som navštívila zlú reštauráciu len raz. Ale tá vyzerala zvláštne už zvonku. Potom by som vám objednala pravú domácu srbskú rakiju. Robia ju zo sliviek (a tiež ju volajú slivovica), hrušiek, višní, dulí, orechov. Všetkého možného ovocia. A síce srbskú národnú hudbu a turbo-folk naozaj nemusím, určite by som vás vzala do belehradskej kafany.

Belehrad je párty mesto, a preto ho vyhľadáva mnoho mladých ľudí z celej Európy. Oproti západu je tu pomerne lacno. Alebo lepšie povedané, dá sa tu lacno opiť a kvalitne najesť. Kluby sú vždy plné a dievčatá krásne. Je dosť možné, že medzi prvými otázkami domácich bude niečo v štýle, „tak, čo hovoríš na nočný život?”. Ja som na túto otázku nikdy nemala odpoveď.

V Belehrade sa mieša ďaleká história s tou nedávnou. Európsky vplyv a aj taký ten tradičný temperamentný Balkán. Čím viac na juh z Belehradu pôjdete, tým viac bude temperament silnejší a ľudia otvorenejší. Smerom na sever už začína Vojvodina, tam sú ľudia viac podobní nám a žije tam aj množstvo našich krajanov. Belehrad je moderné európske mesto, nenechajte sa zviazať predsudkami o divokom Balkáne a vojnách.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino

0
Cestovateľské tipy Tip na výlet

Tipy na jesenné výlety na Slovensku a v blízkom okolí

0
Cestovanie Dovolenka zima Lyžovačka Novinky Praktické informácie Tip na výlet Zahraničie Zimná dovolenka

Pestrá zima vďaka lyžovačke v exotických rezortoch

Navigácia

Magazíny