Zaži Dubrovník a vydaj sa po stopách Game of Thrones

Perla Jadranu. To je najčastejšie pomenovanie pre Dubrovník, jedno z najkrajších a najviac navštevovaných turistických miest v Chorvátsku. Svojou jedinečnou polohou na pobreží Jadranského mora a historickými krásami láka turistov z celého sveta. Mesto preslávené nielen svojou históriou, ponúka svojim návštevníkom omnoho viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska a popri leňošení na pláži máte chuť vidieť a zažiť miestnu kultúru, určite si zapíšte Dubrovník do svojej cestovateľskej mapy. My vám ponúkame pár tipov na miesta, ktoré pri návšteve Dubrovníka rozhodne nesmiete vynechať.

Neutekajte hneď do centra

Preslávené Staré Mesto je jedným z prvých miest, kde by ste mali začať svoju turistickú prehliadku. Historické centrum, ktoré je zapísané aj vo Svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO, by ste rozhodne nemali vynechať. Do centra mesta vedie niekoľko vstupov cez historické brány. Za ten najhlavnejší sa považuje práve brána Pile – hlavný vstup do centra.

Z východnej strany mesta sa do centra dostanete cez bránu Ploče, odkiaľ sa vám naskytne úžasný výhľad na mestský lodný prístav, ako aj na priľahlú pevnosť Revelin, v ktorej je umiestnené Archeologické múzeum. Ak sa už nachádzate pri Pile, neutekajte hneď do centra. Z tejto oblasti je totiž úžasný výhľad nielen na mestské hradby, ale aj na priľahlé pevnosti ako pevnosť Bokar či Lovrijenac, pričom z posledného spomínaného je rovnako úžasný výhľad aj na celé historické centrum.

Pevnosť Lovrijenac
Pevnosť Lovrijenac, z ktorej je dokonalý výhľad na celé centrum.

Vychutnajte si atmosféru Stradunu

Hlavné námestie Stradun je hlavnou ulicou historického centra. Obklopená kaviarňami, reštauráciami či malými obchodíkmi so suvenírmi. Ak sa chcete vyhnúť veľkému množstvu turistov, utekajte do bočných uličiek, ktorých je v meste viac než dosť. Práve tam nájdete aj množstvo menších obchodíkov či vynikajúcich reštaurácií s miestnymi špecialitami, zvyčajne s nižšími cenami, než sú na hlavnom námestí.

Aj napriek veľkému množstvu turistov, hlavne v čase letnej sezóny, je prechádzka Stradunom viac než magická. Po vstupe na námestie sa týči Onofriova fontána, ktorá tvorila súčasť vodovodného systému z 13. storočia. Voda tečúca z fontány ponúka príjemné osvieženie počas horúcich letných dní, ako aj miesto na krátky oddych.

Onofriova fontána
Námestie Stradun s Onofriovou fontánou.

V centra mesta je umiestnených aj niekoľko múzeí, za zmienku určite stojí Etnografické múzeum či Múzeum námorníctva situované v pevnosti sv. Jána, ktorá sa nachádza na južnej strane mesta, blízko mestského prístavu. Ak aj nepatríte k fanúšikom múzeí, vedzte, že tie v Dubrovníku sa oplatí vidieť už len pre majestátny výhľad, ktorý sa vám naskytne z okien týchto budov.

Po stopách Game of Thrones

Čo však nesmiete minúť je Františkánsky kláštor, ktorý sa nachádza priamo na začiatku Stradunu.  V jeho areáli sa nachádza aj najstaršia lekáreň a ďalšie múzeum. Čo je na tomto kláštore najzaujímavejšie, sú práve jeho skryté vnútorné záhrady, v ktorých sa natáčal aj slávny seriál Game of Thrones. A čo vás poteší zrejme najviac je fakt, že vstup do týchto záhrad je zadarmo.

Medzi ďalšie pamiatky, ktoré musíte vidieť patrí aj Palác Sponza, ktorý vás svojím goticko-renesančným interiérom nadchne. Rovnako ako Kniežací Palác, v interiéri ktorého sa nachádza Kultúrno-historické múzeum s kolekciou starých mincí, obrazov, rukopisov, zbraní či iných historických zaujímavostí spätých s históriou mesta.

Pri potulkách mestom sa určite zatúlajte aj k prístavu a nezabudnite zájsť až na jeho úplný koniec. Za pevnosťou sv. Jána je malý výbežok s lavičkami, odkiaľ je znamenitý výhľad na západ slnka či na priľahlý ostrov Lokrum. Aj keď samotná hlavná ulica nie je príliš dlhá, v meste je množstvo bočných uličiek, do ktorých sa určite oplatí zájsť. Navyše máte veľkú šancu, že sa ocitnete na mieste, kde pred vami stáli herci zo seriálu Game of Thrones.

Dubrovník
Dubrovník ako na dlani.

Ak sa rozhodnete navštíviť Dubrovník mimo turistickej sezóny, počítajte s tým, že väčšina reštaurácií, barov či miestnych obchodíkov je v tomto čase zatvorená. Aj keď je v lete mesto preplnené turistami, má svoje čaro, ktoré sa oplatí zažiť v jeho plnej kráse. A to hlavne počas horúcich letných večerov, kedy mesto dýcha výnimočnou atmosférou.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rozhovory

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o jej púti v krajinách, kde vládnu ženy

0
Dovolenka zima Rakúsko Zahraničie Zimná dovolenka

Zimná rozprávka v Rakúsku

0
Európa Slovensko

10 európskych miest s čarovnou jesennou atmosférou

Navigácia

Magazíny