Aktívna dovolenka v Štiavnických vrchoch

Ste typ človeka, ktorý preferuje aktívnu dovolenku? Máme pre Vás tip! Vychutnajte si aktívny oddych v krásnom prostredí Štiavnických vrchov a zažite veci, na ktoré budete príjemne spomínať mnoho rokov. Aktívna dovolenka je forma oddychu, pri ktorej nielen načerpáte veľa pozitívnej energie, ale ešte si z pobytu odveziete mnoho nezabudnuteľných zážitkov.

Bajkom k tajchom

Jednou z aktivít, ktoré sme v tomto nádhernom kraji využili je cyklistika. Po preštudovaní projektu „Bajkom k tajchom“ sme sa rozhodli preskúmať dve trasy. Malý hodrušský a Hellov okruh. Malý hodrušský okruh má členitú trasu s dvoma stúpaniami a dvoma klesaniami s rovnakým prevýšením 300 m, takmer vždy na dĺžke 3 km. Okruh vedie v blízkosti tajchu Moderštôlňa (Kopanický tajch).

Hellov okruh vedie od Červenej studne ku Richňavským jazerám. My sme ho začali práve tu. Táto trasa je jednoduchšia, a nie je tak kondične a časovo náročná, ale je veľmi zaujímavá. Jedná sa o tématickú trasu, ktorá nie je vyznačená na tabuliach, ale veľmi ľahko sa na nej orientuje. Aspoň my sme mali ten pocit podľa plániku, ktorý sme mali k dispozícii. Po celé dva dni sme mali krásne počasie a výlety sme si riadne užili.

Banská Štiavnica

Za srdce Štiavnických vrchov považujem mesto Banská Štiavnica, ktoré je zapísané v Zozname svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Už sme ho navštívili veľakrát, a veľmi radi sa sem vraciame. Pri našej poslednej návšteve sme si vybrali ubytovanie v neďalekom mestečku – v Štiavnických Baniach.

Penzión Cosmopolitan, ktorý sa nachádza na brehoch Vindšachtského jazera, presne vystihoval naše požiadavky na príjemne strávený týždeň v tomto krásnom prostredí. Objekt poskytuje ubytovanie v 2-posteľových izbách alebo apartmánoch a jeho súčasťou je reštaurácia a detské ihrisko. Večer si môžete spríjemniť bowlingom alebo príjemnou plavbou po jazere na vodných bicykloch. O dobrú náladu sa vám postará príjemný personál, čo na Slovensku nie je pravidlom. A práve odtiaľto sa vždy začínala naša aktívna dovolenka.

Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica
Morový stĺp na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici.

Jazero Počúvadlo

Jazero Počúvadlo patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v oblasti Banskej Štiavnice. Rozprestiera sa na rozlohe 12 ha a je obľúbeným letným, ale aj zimným rekreačným strediskom. Naším cieľom bolo spoznať okolité krásy prírody a „dobyť“ najvyšší kopec Štiavnických vrchov, Sitno (1009 m.n.m.), na ktorom sa vyskytujú pozostatky zrúcaniny kamenného hradu. V okolí jazera je zvernica s jeleňmi, diviakmi, ovcami a domácou hydinou. V lesoparku môžete uvidieť somárika a poníkov, a povoziť na nich vaše deti.

Popri jazere vedie široký chodník, ktorý nás zaviedol až k východiskovému bodu nášho výstupu na Sitno. Náročný výstup nám dal poriadne zabrať, ale krásne výhľady na vrchole kopca boli na nezaplatenie. Po zostupe dolu k jazeru sme si zaslúžene pochutili na slovenských špecialitách v kolibe Veronika.

Banské múzeum v prírode

Banské múzeum v prírode (skanzen) sa nachádza asi 2 km od Banskej Štiavnice pri ceste do Štiavnických Baní pod jazerom Klinger. Pozostáva z povrchovej a podzemnej expozície. Na povrchu sú originálne stavby a stroje, podzemnú expozíciu tvoria dva hĺbkové obzory na šachte Ondrej (Bartolomej a Ján) 33 m a 45 m pod zemou. Dĺžka podzemnej trasy je 1300 m. Vyzbrojili nás nepremokavými plášťami a baníckymi svietidlami, a v banskom prostredí sme si mohli pozrieť ukážky baníckych pracovísk, ťažobných zariadení a dobývacích metód.

Starý a Nový zámok

Ďalšou našou zastávkou bola historická časť Banskej Štiavnice. Po prehliadke námestia nás zvedavosť zaviedla do útrob Starého zámku, kde sme absolvovali náučnú prednášku o tejto historickej pamiatke. Dozvedeli sme sa o Novom zámku, a tak ďalšia zastávka bola práve tam. Zvláštnosťou Nového zámku boli, a ešte sú, tzv. „živé hodiny“, ktoré spočívali v tom, že sa obyvateľstvu oznamoval čas trúbením (štvrťhodiny), bitím na zvon (celé hodiny).

Vodný raj Vyhne

Obec Vyhne je iba 15 km vzdialená od historického banského mesta Banská Štiavnica. Nachádza sa tu vodný svet s veľkým bazénom, ktorý má tri 50 metrové dráhy, tri 25 metrové dráhy, potápačskú komoru a veľký oddychový relaxačný bazén s vodnými atrakciami. Detský bazén v tvare lode, bazén s tobogánom a vonkajší bazén s masážnymi ležadlami. Teplota vody v plaveckých bazénoch je príjemných 28°C, v relaxačných od 30°C do 32°C. Aj keď by si niekto mohol povedať, že si protirečím so začiatkom článku o aktívnej dovolenke a nič nerobením na pláži, nie je to celkom tak. Do tohto komplexu sme si po dvoch dňoch cyklistiky prišli zregenerovať svoje telo príjemným relaxom v termálnych bazénoch. A plávanie je pre nás relax. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na tobogány, na ktorých sme sa pošmýkali do sýtosti. Prostredie kúpaliska, ktoré je obklopené krásnymi lesmi je len jeden z mála bonusov, ktoré tento vodný raj poskytuje.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dovolenka Grécko Letná dovolenka Zahraničie

Tichý kút Dionýzovho ostrova

0
Pozvánka

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

7 spôsobov ako zarábať na cestách

Navigácia

Magazíny