Slza Európy – kaňon na rieke Tara

Prenádherná zelenomodrá farba riek vám vyrazí dych. Matka príroda v Čiernej Hore na kráse nešetrila a o tom svedčí aj kaňon na rieke Tara. Časť rieky Tara, známa ako „slza Európy“ preteká cez Národný park Durmitor, vyviera na severe krajiny a je dlhá 156 km. Zbieha sa s riekou Piva a spolu vytvárajú rieku Drina. Je to jedna z najdlhších a najvodnatejších riek Balkánu.

Po stáročia táto silná horská nádhera formovala vápencové horniny, aby vznikli úžasné priepasti a úžiny. Takto sa narodil 93 km dlhý kaňon. Je to druhý najhlbší kaňon na svete po kaňone na rieke Colorado.

Najväčšia hĺbka kaňonu je 1 300 metrov. Jeho brehy sú veľmi strmé, pokryté lesmi, ktoré vyčnievajú z chladu a hĺbky kaňonu. Na niektorých miestach sa prílivová rieka stáva pokojnou. V iných častiach môžete prejsť z jednej strany rieky na druhú. Toto miesto sa nazýva „gazovi“. Blízko koryta rieky Bistrica je rieka tak úzka, že podľa miestnych ľudí môžete skočiť z jednej strany na druhú. Toto nezvyčajné miesto sa nazýva Diablova diera. Kaňon láka turistov, ktorí chcú zažiť dobrodružstvo a priamy kontakt s prírodou.

Kaňon rieky Tara
Rieka Tara sa prediera mohutnými horami a zdobí ich svojou jasnou farbou.

Na rieke sa dá raftovať. Okrem raftingu na gumovom člne je možné splaviť rieku aj na plti. Tento spôsob je však len pre veľmi odvážnych ľudí. V minulosti to bol hlavný spôsob prepravy dreva. Návštevníci kaňonu Tara si tento nezabudnuteľný zážitok budú pamätať do konca života. Ranné slnko, ktoré sa prediera cez kaňon a krásna nočná obloha s líniou svetla hviezd spolu s rojom svetlušiek vás dostane. Okrem kaňonu na rieke Tara je veľmi obľúbený aj Cjevna kaňon, či kaňon Nevidio.

Rafting na rieke Tara
Adrenalín v nádhernom prostredí rieky Tara.

Most nad riekou Tara

Nachádza sa pri obci Djurdjević Tara, je vysoký 151 m a dlhý necelých 400 m. Bol postavený inžinierom Lazarom Jaukovićom (v rokoch 1937-1941). Po vypuknutí druhej svetovej vojny, kvôli ochrane Durmitoru, bol most zničený aj za pomoci samotného inžiniera Jaukovića. Talianske okupačné jednotky ho však zajali a popravili. Po vojne bol most obnovený.

Most nad riekou Tara
Malebný most nad riekou Tara.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zaujímavosti

Mŕtve more pred 125.000 rokmi takmer vyschlo

0
Cestovanie Novinky Zahraničie Zaujímavosti

Jedinečné múzeá, ktoré nájdete v Európe

0
Rozhovory

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o jej púti v krajinách, kde vládnu ženy

Navigácia

Magazíny