8 tipov, ako zvládnuť dlhý let v pohode a v zdraví

Dlhé lety v ekonomickej triede vedia človeka poriadne unaviť. Na jednej strane ste nadšení z cestovania do svojej destinácie, no na tej druhej vás čaká niekoľko hodín v plechovej trubici niekoľko kilometrov nad morom so stovkami ďalších ľudí a minimom miesta pre nohy. Ako však zvládnuť let a necítiť sa kompletne dolámaní?

Vyberte si sedadlo

Počas check-inu si zvyčajne môžete vybrať aj sedadlo. Niektoré aerolinky túto možnosť spoplatňujú, no pri dlhých letoch a štandardných (nie low-cost) prepravcoch je to väčšinou zadarmo. Je len na vás, či sa vám lepšie spí pri okne, kde sa môžete z jednej strany aj oprieť, alebo vám viac vyhovuje ulička, a teda sa môžete kedykoľvek poprechádzať. Pri východoch – exitoch máte zvyčajne viac miesta na nohy. Ak ste rodina, môžete si rezervovať sedadlá skraja v strednom rade, existuje totiž šanca, že budete mať celý rad pre seba a môžete si ľahnúť po dĺžke sedadiel. Ak sa neviete rozhodnúť, použite napríklad SeatGuru, ktorý vám s výberom pomôže.

Oblečte sa pohodlne

Počas dlhého letu určite nechcete sedieť v tesných nohaviciach alebo krátkom tričku. Pri dlhých letoch určite neriešte, ako vyzeráte, ale to, ako sa cítite. Pohodlné vzdušné nohavice, mäkké tričko, niekoľko ďalších vrstiev v príručnej batožine a extra teplé ponožky. V lietadle býva chladno a bude vám príjemnejšie, ak sa hneď vyzujete a nasadíte si extra ponožky.

Pri nočných a dlhých letoch zvyčajne dostanete deku, mne sa však stalo, že jedna z top aeroliniek nemala pri nočnom lete na trase Dháka – Abu Dhabi deky pre všetkých. V priebehu noci som sa teda zobudila s boľavým hrdlom. Zoberte si pre istotu šatku na krk a extra vrstvu oblečenia do príručnej batožiny. Nenoste však veľa batožiny, aby ste nemuseli dávať veci pod sedačku pred vami, zaberie vám to miesto pre nohy.

Hydratácia počas letu
Nezabudnite na dostatočný prísun tekutín počas letu.

Nezabudnite na hydratáciu

Predstava WC v lietadle síce nie je vábivá, ale nemali by ste odmietať vodu len preto, že sa vám tam nechce. Hydratácia je nesmierne dôležitá. Dlhý let predstavuje záťaž pre váš organizmus a vzduch v lietadle nie je práve ten najčerstvejší. Pokúste sa abstinovať od alkoholu a kávy, po nich len ťažko zaspíte. Okrem hydratácie zvnútra nezabudnite aj na hydratačný krém na tvár alebo balzam na pery.

Zabezpečte svoju batožinu

Bude sa vám určite ľahšie spať, ak viete, že vaša peňaženka, pas aj iné cennosti sú dobre uzavreté. Ak máte malý kufrík, radšej si ho zamknite, no a peniaze alebo pas noste v peňaženke na tele pod oblečením. Je síce malá šanca, že vás pri lete niekto okradne, ale oberať vás to o spánok predsa nemusí.

Maska na oči, slúchadlá a cestovný vankúšik

Na letoch niektorých leteckých spoločností dostanete základný balíček, ktorý obsahuje štuple do uší, masku na oči a niekedy aj náhradné ponožky alebo jednoduché papučky či základné hygienické pomôcky, ako jednorázovú zubnú kefku a pastu. Závisí to od konkrénej leteckej spoločnosti.

Vy sa však na cestu pripravte dopredu a zbaľte si na palubu hrebeň, krém, zubnú kefku, pastu, mäkkú a príjemnú masku na oči a ideálne aj kvalitný cestovný vankúšik. Tie, ktoré dostanete v lietadle, sú výlučne základné, a nie najpohodlnejšie.

Spánok v lietadle
Spánok v lietadle nie je najpohodlnejší. Vankúšik, maska na oči a teplé ponožky však pomôžu.

Choďte na letisko oddýchnutí

Ak plánujete v lietadle dospať, čo sa vám nepodarilo v noci, môžete na to rovno zabudnúť. V lietadle síce z času na čas zaspíte, ale väčšina ľudí, žiaľ, nebude patriť do tej šťastnej skupiny, ktorá nemá problém vyspať sa naozaj všade. Najmä, ak vás čakajú prestupy. Ak viete, že budete letieť, a máte možnosť, choďte spať skôr a do lietadla nastúpte svieži.

Vlhčené utierky a hygiena

V lietadle sa to priam hemží baktériami. Naozaj nechcete vedieť, aká špinavá je tácka, z ktorej jete. Ak máte slabšiu imunitu, zoberte vlhčenú utierku a utrite si sedadlo aj stolík. Každý pasažier nerozmýšľa ako vy a je až neuveriteľné, čo ľuďom napadne. Kamarátka, letuška pre jednu z top aeroliniek Blízkeho Východu, mi porozprávala o svojich zážitkoch. Položiť si nohu s topánkou na stolík, z ktorého sa bežne je, alebo naň položiť špinavú plienku naozaj nie je nemožné. Niektorí ľudia jednoducho nie sú ohľaduplní.

Naplánujte si aktivity

Dlhšie lety väčšinou majú displeje na každom sedadle a v nich množstvo filmov a hudby. Ak vás baví sledovať niekoľko filmov za sebou, nech sa páči. No v lietadle môžete aj pracovať, čítať knihy, hrať karty, čokoľvek. Skúste porozmýšľať, čo by ste mohli robiť, ak sa vám jednoducho nedá zaspať a pozerať 5 filmov za sebou vás neláka.

Dlhé lety nie sú najpríjemnejšie, teda pokiaľ nesedíte v biznis alebo prvej triede. No aj v ekonomickej triede si dokážete vytvoriť trochu pohodlia. Myslite však najmä na svoje zdravie. Poprechádzajte sa z času na čas po lietadle, pite vodu, pred cestou a po ceste si dajte vitamíny a probiotiká a najmä si let užite.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka zima Mestá Zahraničie

Vianočný Mníchov

0
Balkán Cestovanie Novinky Praktické informácie

Rozmýšľate nad cestou na Balkán? Bosna vás nadchne!

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Mestá Novinky Praktické informácie Tip na výlet USA Zahraničie

Ako si naplánovať víkend v New Yorku

Navigácia

Magazíny