Pelion, letné sídlo antických bohov

Poloostrov Pelion sa nachádza približne 250 km južne od Solúnu. Je to poloostrov, kde by ste márne hľadali antické pamiatky ako v Delfách alebo Aténach. Na druhej strane, Pelion ponúka niečo iné. Je to nádherná oáza zelene, storočných stromov, kvetov a krásnych pláží. Od vyprahnutej krajiny vo vnútrozemí Grécka má veľmi ďaleko.

Traduje sa, že poloostrov Pelion je letné sídlo bájnych gréckych bohov a taktiež mýtických kentaurov – mýtická postava spolovice človek, spolovice kôň. Pelion obmýva z jednej strany Pegasétsky záliv a z druhej strany Egejské more. Na východnej časti poloostrova sa sústreďuje väčšina cestovného ruchu. Pilio, Pilion alebo Pelion má tvar obrátenej topánky a patrí do regiónu Tesálie.

Granátové jablká
Granátové jablká sú symbolom poloostrova Pelion.

Volos a Makrinitsa

Naša cesta sa začala v meste Volos, ktoré sa považuje za bránu do tejto oblasti. Je to typické prístavné mesto. Od Solúna sa ale líši oveľa čistejším prostredím a morom, pretože nie je tak preľudnené. Dominantou mesta je promenáda, kde si môžete prehliadnuť zástup jácht a lodí rôznych veľkostí. Medzi Volosom a Chanií leží malebná dedinka Makrinitsa.

Makrinitsa
Pohľad na dedinu Makrinitsa.

Tvorí ju nádherné námestie, kde rastie päť gigantických platanov, pod ktoré sa môžete skryť a vychutnať si výhľad na morom obmývané mesto. Dedina bola založená v 13. storočí. Meno Makrinitsa pochádza z gréckeho slova makry – dlhá. Najväčší rozmach zažila v tureckom období v 18. storočí, kedy tu žili bohatí grécki statkári a podnikatelia, ktorí tu vystavali svoje prepychové priestranné domy v tradičnom severogréckom štýle.

Platanus
Platanus v dedine Markinitsa.
Volos
Promenáda mesta Volos.

Road trip Pelion

Vydali sme sa na okružný road trip okolo Pelionu. Naša prvá destinácia bola Kala Nera, na prvý pohľad nádherná pláž, v porovnaní s Leptokariou alebo Paraliou. Nádherné slamené slnečníky dotvárali prímorskú atmosféru. Najvýznamnejšie obce západnej časti poloostrova sú Agria, Afissos, Milina a Horto a Kala Nera, ktorá je považovaná za turistické centrum Pelionu.

Rybačka
Rybačka na polostrove Pelion.

Zastávka v Miline

Ďalší deň sme sa presunuli južnejšie do dedinky Milina. Cestovali sme hlavne stopom, čo je veľmi dostupný spôsob prepravy aj napriek tomu, že Grécko je vychytená dovolenková destinácia. Bohužiaľ, na tomto polostrove bol presun verejnou dopravou často veľmi náročný a nič iné nám neostávalo. Milina pôsobila pokojným dojmom, destinácia vhodná hlavne pre rodiny s deťmi a ľudí, čo obľubujú pokoj a relax.

Milina
Prístav Milina.

Očarujúca príroda polostrova

Cestovanie stopom má veľkú výhodu, veľmi rýchlo sa človek dostane do kontaktu s domácimi. Milý manželský pár nám poradil pár zaujímavých miest. Našou ďalšou zastávkou bola rozhodne Tsagarada a jej krásne husté lesy. Z mestečka Tsagarada vedie veľmi pekný chodník až k pobrežiu naprieč lesom plným gaštanovníkov, figovníkov a granátových jabloní. Keďže bola práve sezóna dozrievania fíg, neodolali sme a pár sme si „ukoristili“. Príroda západnej časti polostrova bola ešte očarujúcejšia. Všade naokolo samé olivovníky a zeleň.

Lesná cestička
Lesná cestička z mesta Tsagarada.

Priateľskí obyvatelia

Gréci v tejto oblasti sú veľmi milí. Radi vám poradia, pomôžu a sú veľmi pohostinní. Veľké percento obyvateľov ovláda angličtinu na dobrej úrovni, preto je komunikácia jednoduchá. Typická je aj grécka lenivosť. Počas ich poobedňajšej siesty sa pripravte na to, že vám ani domáci nebude ochotný ukázať izbu a ubytovať vás.

Grécky šalát
Tradičný grécky šalát.

Tsagarada a Milopotamos

Našou cieľovou destináciou bola odporúčaná pláž Milopotamos. Jednoznačne najkrajšia pláž akú som kedy videla. Biely piesok, priezračné more obklopené skalnatými útesmi. Raj na zemi. Ďaleko od všetkých problémov každodenného života.

Pláž Milopotamos
Skalnatý výbežok na pláži Milopotamos.

Pelion je vhodnou destináciou ak máte chuť na alternatívnu dovolenku a chcete sa vyhnúť davom zvedavých turistov. Najlepší spôsob prepravy je letecky do Solúna a odtiaľ vlakom do mesta Volos, čo trvá približne dve hodiny. Z prístavu Trikeri sa dá trajektom presunúť na priľahlý ostrov Skiathos. Na tomto ostrove sa nachádza množstvo piesočnatých pláží, zelenej prírody a je obľúbenou turistickou destináciou.

Milopotamos, Tsagarada
Kúpanie z pláže Milopotamos, Tsagarada.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Čierna Hora Zahraničie Zaujímavosti

Skadarské jazero – najväčšie jazero Balkánu

0
Európa História História a kultúra Slovensko Tip na výlet Zaujímavosti

Nepochybne 5 najzaujímavejších turistických atrakcií na Kysuciach

0
Novinky Slovensko Šport Zimná dovolenka

Bežkárske trate na Slovensku

Navigácia

Magazíny