Český Krumlov, mesto mnohých zážitkov

Český Krumlov sme objavili prvý krát pred štyrmi rokmi a odvtedy sme toto mesto poctili návštevou už veľakrát. Je to mesto, kde jedna návšteva nestačí. „Krumme Aue“  je nádherné miesto ležiace na juhu Českej republiky v údolí rieky Vltava na úpätí Chránenej krajinnej oblasti Blanský les. Spoznávanie historických pamiatok, krás okolitej prírody sa oplatí v každom ročnom období.

Pri poslednej návšteve sme si toto unikátne miesto, ktoré je od roku 1992 zapísané v zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO užívali v letných mesiacoch. Ubytovanie sme si vybrali v historickom centre mesta na Hlavnom námestí v hoteli „Zlatý Anděl“. Úslužný personál, kvalitné služby, nádherné prostredie s výhľadom na zámok, reštaurácie s vynikajúcim jedlom a dobrým českým pivkom nás len uistili, že sme si vybrali správne. Počas poslednej návštevy sme opäť spoznali veľa krásnych miest a samozrejme sme si so sebou priniesli mnoho pekných zážitkov.

Český Krumlov
Výhľad na Český Krumlov

Zámok Český Krumlov

Zámok patrí svojou architektonickou úrovňou, kultúrnou tradíciou a rozlohou medzi najvýznamnejšie pamiatky stredoeurópskej oblasti. Prehliadku sme začali v nádhernej zámockej záhrade a postupne sme sa dostali až k hradnej veži. Ale aby som nepredbiehal. Baroková záhrada zo 17. storočia, ktorú sme navštívili bola pastvou pre oči. Prechádzka medzi kvetinovými záhonmi, posedenie pri jazierku boli tým správnym relaxom v tomto krásnom prostredí.

Ďalšou našou zastávkou bolo nádvorie zámku. Využili sme možnosť poprezerať si zámok zvnútra a kúpili sme si vstupenky na jednu z dvoch možných prehliadkových trás. Sprievodkyňa nás oboznámila s históriou zámockých interiérov z obdobia renesancie a baroka. Po prehliadke sme zamierili k zámockej veži.

Cestou sme sa mohli pokochať medveďou priekopou. Mali sme šťastie a „hnedáč“ si akurát pochutnával na čerstvej zelenine. Zámocká veža je symbolom Českého Krumlova. My sme si po vyšliapaní 162 schodov užili za odmenu krásny výhľad na celé mesto. Príjemne unavení sme sa občerstvili v zámockej reštaurácii a pobrali do hotela.

Prechádzka historickým centrom

Určite si nenechajte ujsť prehliadku historického centra. Prevedie vás rôznymi uličkami s množstvom galérií, múzeí, reštaurácií a kaviarní s letnými terasami.

Historické centrum Český Krumlov
V historických uličkách Českého Krumlova.

Plavba po Vltave

Jednou z možností ako si spríjemniť deň je plavba po rieke Vltava. Na výber sú rôzne dĺžky trás. Tá najkratšia je plavba Českým Krumlovom. Je veľmi zaujímavé a zábavné pozrieť si mesto aj z tejto perspektívy. A musím podotknúť, že to vôbec nie je také jednoduché ako to vyzerá. Prúd rieky bol miestami dosť silný a my sme mali o zábavu postarané. Návštevníci mali možnosť z brehu pozorovať naše kreácie, ktoré sme dokázali na divokej vode vytvoriť.

Vltava splav Český Krumlov
Splav Vltavy – adrenalín, zábava a krásne výhľady.

Cykloturistika – Schwarzenberská cesta

Príjemná cykloturistická trasa je síce vzdialená pár kilometrov od Českého Krumlova, ale odporúčam vám prejsť si aspoň časť tejto pamiatky. Schwarzenberský plavebný kanál slúžil k plaveniu dreva zo Šumavy do Dunaja. Krásne prostredie šumavských lesov na nás zanechalo príjemný dojem.

Turistika – rozhladňa Kleť

Kleť je najvyššou horou v Blanskom lese. Z Českého Krumlova vás tam dovedie zelená alebo modrá turistická značka. Na vrchole sa nachádza Josefova veža, najstaršia kamenná rozhľadňa v Čechách, ktorá bola dostavaná v roku 1825. Za priaznivého počasia ponúka rozhľad až k Alpám a vodnú nádrž Lipno. Je vysoká 20 metrov a nahor vedie 110 schodov. Kúsok pod vrcholom stojí hvezdáreň, ktorá patrí ku svetovej špičke v oblasti skúmania planétok. Pre tých, ktorým by bola približne 12 kilometrová prechádzka veľa, môžu využiť sedačkovú lanovku. Tá premáva z dedinky Krasetín, ktorá je vzdialená pár minút autom z Českého Krumlova.

Lipno

Priehrada Lipno alebo Šumavské more leží neďaleko Českého Krumlova. Na Lipne je možné si prenajať čln alebo plachetnicu, skúsiť vodné lyže, požičať bicykle, elektrobicykle, skúsiť vodný zorbing. Možností je tu veľa.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Dovolenka Dovolenkové destinácie

Bizarná republika uprostred mesta – to je Vilnius

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie

Plánujete cestu s domácim miláčikom? Na toto nezabudnite!

0
Cestovanie Dovolenka Exotika Srí Lanka Zahraničie Zaujímavosti

Čajové kráľovstvo na ostrove Srí Lanka

Navigácia

Magazíny