Vyhnite sa trapasom a prečítajte si o tom, aké sú zvyky v nechávaní tringeltov vo svete

Tringelty fungujú v každej krajine trochu inak. V niektorých krajinách je neslušné nenechať tringelt, v iných je započítaný už v cene jedla a v ďalších je to dokonca zakázané. Chystáte sa do niektorej z nasledujúcich krajín? Poradíme vám, ako sa vyhnúť trápnym situáciám pri platení účtu v reštaurácii.

Svet
Každá krajina má v dávaní tringeltov trochu iné štandardy.

Argentína

Výška tringeltu sa zvyčajne pohybuje okolo 10 % v reštauráciách. Taxikári neočakávajú tringelt, ale zvykne sa im nechávať drobné z výdavku. V hoteloch to funguje rovnako ako v reštauráciách a pár pesos pre upratovačku vám zaručí fantastický servis.

Austrália

V Austrálii nie je nutné dávať tringelty, ale s narastajúcim turizmom sa to stáva viac a viac bežné. Výška sa pohybuje okolo 10 %. Taxikári od vás nebudú očakávať žiadny tringelt.

Belgicko

Servisní pracovníci v Belgicku sú zvyčajne dobre platení a neočakávajú tringelty. Reštaurácie do účtu započítajú 10 až 15 %, ale ak ste boli nadmieru spokojní, môžete nechať nejaké mince z výdavku. V podnikoch, kde nie je tringelt zaúčtovaný, je očakávaný tringelt približne 15 % z celkovej sumy.

Kanada

V Kande sa výška tringeltu pohybuje od 10 do 20 %. Aj keď ste neboli spokojní, nechajte pár drobných, ktoré čašník pochopí ako odkaz. Taxikári očakávajú 10 % tringelt za každú jazdu.

Čína

Pracovníci v Číne neočakávajú, že ich za ich služby finančne odmeníte. Vo väčšine podnikov je dokonca zakázané prijímať tringelty. Cudzinci sú často považovaní za bohatých a automaticky sa im účtujú vyššie sumy ako domácim.

Dánsko

V Dánsku sú ceny jedla a mnohých iných služieb vysoké a nie je vyžadované dávať tringelt. Tringelty sú vyjadrením nadmernej spokojnosti so službou.

Francúzsko

Vo Francúzsku musí byť tringelt zahrnutý v účte. Aj napriek tomu je obvyklé pri platení sumu zaokrúhliť. V luxusnejších reštauráciách je po kvalitnej obsluhe tringelt vyžadovaný spoločenskou etiketou.

Nemecko

V Nemecku nie sú tringelty veľmi bežné. Väčšina reštaurácií a hotelov prijíma iba hotovosť. Diskrétny tringelt vo výške od 5 do 10 % je v Nemecku najčastejší.

Taliansko

Započítanie tringeltu do účtu v reštauráciách robí v Taliansku takmer každý. Z tohto dôvodu, ak vidíte na účte aj túto položku, nie je nutné nechávať čašníkovi tringelt. V Taliansku sa taktiež účtuje aj prestretie stola, takže tringelty sú bežné iba pri extrémne dobrom servise.

Portugalsko

Najväčšie turistické centrá ako Lisabon a Algavre sú dve z mála miest v Portugalsku, kde je bežné nechávať tringelt. Výška tringeltu sa pohybuje iba do 5 %. Rovnako aj taxikári v týchto mestách očakávajú tringelt vo výške 5 %.

Rakúsko

Tringelty v Rakúsku sú menej bežné ako v iných európskych krajinách. Je to z toho dôvodu, že ceny sú pomerne vysoké a zväčša už zahŕňajú aj tringlet. V reštauráciách môžete nechať okolo 5 až 10 % ako poďakovanie za nadmieru kvalitné služby.

USA

Táto krajina je hlavným mestom tringletov na svete. Reštaurácie zvyčajne očakávajú, ba priam až vyžadujú tringelt vo výške 15 – 20 %. Táto výška sa považuje za absolútne minimum, ktoré by mal zákazník dať za servis. Časníci majú zväčša veľmi nízku mzdu na hodinu a prakticky žijú z tringeltov. V hoteloch je to taktiež bežné a patrí sa nechať tringelt. Vo svojej izbe nájdete obálku, ktorá je na to určená.

Tringelty v Amerike
V Amerike je očakávané, že tringelt nad 15 % nechá každý zákazník.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Po stopách Pabla Escobara. Objavte Kolumbiu v špeciálnom Cestovateľskom kine

0
Novinky Rozhovory

Michaela Čajková: Verím, že cestovanie učí väčšej pokore a vďačnosti

0
Cestovanie Dovolenka zima Francúzsko Lyžovačka Zimná dovolenka

Lyžovačka na francúzsky spôsob

Navigácia

Magazíny