Čo musíte zažiť v Aténach

Je 6 hodín ráno a my sme pricestovali nočným vlakom do Atén. Gréci ešte spia. Jeden starší Grék otvára svoju kaviareň a my sa posadíme na terasu. Dáme si jednu kávu a dvakrát vodu. Účet je 7 eur. Predýchavam. Atény sa na prvý pohľad zdajú byť drahšie, špinavšie a divokejšie mesto než Solún.

Ubytovanie sme si našli cez Airbnb, malý bytík asi 4 zastávky metrom k námestiu Syntagma. Horúce slnko nás zafarbilo do červena, je čas pustiť sa do objavovania chutí, vôní, atmosféry a najmä histórie mesta. Atény boli mojím snom z čias základnej školy. Toľko histórie sa odohralo na tomto malom kúsku zeme. Bez plánu a bedekrov sme naskočili na metro a vystúpili na zastávke námestie Syntagma. Znelo mi povedome. Prvý dojem z Atén sa čiastočne potvrdil. Mesto bolo divokejšie než sever Grécka. Veľa turistov, pouliční umelci a taká tá neporiadnosť a „špina” južanských krajín. Nechápte ma v zlom. Ja ten chaos milujem.

Čo v Aténach vidieť

Z námestia Syntagma to máte na skok ku väčšine top pamiatok. Prejdete sa k Akropole a priľahlým náleziskám, starým chrámom, prvému olympijskému štadiónu a múzeám. Nemusíte si plánovať žiaden itinerár. Nech zabočíte kdekoľvek, nájdete staré archeologické náleziská. Lístok na Akropolu stál 12 eur, no zároveň platil aj na iné lokality. Respektíve ste na ten jeden lístok mohli vyliezť na Akropolu aj niekoľkokrát. Alebo dať lístok kamarátovi a vystriedať sa tam viacerí za tú jednu sumu. Asi nerátajú so špekulantmi. My sme tu boli v strede augusta. Od horúčav sa nedalo takmer dýchať. Našťastie sú na Akropole miesta, kde vás oveje chladnejší vánok a napijete sa tam z fontánky. Na Akropole sa vám naskytne nádherný výhľad na celé Atény. Ak chcete historickú prednášku, môžete si zaplatiť za sluchátka. No celkom stačí čítať tabule alebo sa pridružiť k inej skupinke turistov. My sme tak zistili, prečo všetky rímske stĺpy v Grécku popadali a staršie Grécke stále držia. No a ja to prezradím vám, aby ste ich vedeli lepšie rozoznať. Tie Grécke sú postavené z viacerých valcov a v strede majú kovový stĺp, ktorý ich podopiera. Tie rímske sú celistvé bez menších častí, no a nemajú vnútornú oporu.

Atény Akropola
Slnko na nás pražilo počas celého výstupu hore. Na Akropolu si radšej vyhraďte miernejšiu časť dňa, nie ostré poludnajšie slnko.

V bezprostrednej blízkosti nájdete Dionýzovo divadlo. Keď sa trochu prejde, prídete aj k Chrámu boha Hefaista a starovekej Agore. No a z opačnej strany Akropoly sa prejde k chrámu boha Día a k prvému olympijskému štadiónu. Historických pamiatok je v Aténach oveľa viac. My sme však boli v Aténach len pár dní a nestihli sme ich všetky obísť. Vstupné k pamiatkam nie je drahé a vo veľa z nich platí spomínaný lístok. Ďalšou výhodou je, že asi každá pamiatka má vo svojom areáli čisté WC, ktoré je zadarmo. To nejeden turista ocení.

Chrám boha Hefaista Atény
Hefaistov chrám je asi najzachovalejší zo všetkých. Dostanete sa k nemu cez vstup do starovekej Agory. Nachádza sa priamo pod Akropolou.

Okrem starovekých miest sme sa chceli pozrieť aj na niečo z doby súčasnej. No a tak sme sa išli pozrieť na Olympijský štadión z roku 2004. Okolo obrovského opusteného a zhrdzaveného komplexu sa môžete prejsť. Na jednej strane viete, v akej kríze sa Grécko zmieta teraz. Na tej druhej vidíte obrovský štadión, ktorý stal neuveriteľné peniaze a bol postavený len pre jedno jediné podujatie. Odvtedy chátra. Namiesto toho, aby bol využívaný športovými klubmi.

Olympijský štadión Atény
Olympijský štadión hrdzavie a chradne. Obrovská škoda nevyužitých športovísk.

Čo ochutnať

Na začiaku som spomenula, že Atény sú drahšie ako Solún. Možno len o trošku, ak vôbec. Pod Akropolou sa nachádza Plaka. Nájdete tú uličky s obchodíkmi a vynikajúcimi tavernami. My sme sa zastavili v jednej a pustili sa do gréckych špecialít. Jedlo bolo vynikajúce, no a ako dvaja vegetariáni sme sa zmestili s dvoma hlavnými jedlami a šalátom do 20 euro. Čo v Grécku musíte vyskúšať je ouzo, grécky alkohol. Chutí mentolovo. Ich biely chlieb a olivový olej by som mohla jesť do konca života. No a grécky šalát nikde na svete nechutí tak, ako v Grécku.

Taverny zvyčajne ponúkajú veľký výber morských plodov a mäsových jedál. Asi všetkým sú známe suvlaki, gyros, musaka. Hladní neodídu ani vegetariáni. Gréci majú vynikajúce zeleninové jedlá. Mne veľmi chutili baklažánové dobroty od výmyslu sveta či plnené paradajky. Všetko máte zaliate dokonalým olivovým olejom. Ak máte menší rozpočet, tak stánky s rýchlym občerstvením budú vaša voľba. Gyros je celkom lacný. Samozrejme platí, čím ďalej idete od centra, tým lacnejšie sa najete.

Čo vidieť v okolí Atén

Ak ste si už Atény prešli celé, zbehnite do cestovnej kancelárie a zaplaťte si výlet. Môžete sa samozrejme vybrať aj svojvoľne autobusmi alebo autom. Ak vás to ťahá k histórii a kultúre, v ponuke nájdete Delfi a Meteori. Rozhodne zvážte výlety loďou na okolité ostrovy. Hydra, Poros, Angistri alebo Aigina. Za jeden deň môžete navštíviť všetky ostrovy alebo si na dlhší čas užiť jeden. Je to len na vás.

My sme sa po Aténach vybrali na Kyklady, konkrétne na ostrov Milos, kde sme zostali na týždeň. Nešli sme cez žiadnu agentúru, kúpili sme si len lístok na loď. Mnohé aténske agentúry ponúkajú niekoľko dní na ostrovoch Santorini a Mykonos so všetkým, vrátane ubytovania. Na týchto výletoch na Kyklady cez agentúry preplatíte. Je výhodnejšie ísť na vlastnú päsť.

Dobrá rada na záver

Po ceste z Milosu sme sa v Aténach zastavili ešte na jednu noc, kým sme nasadli na vlak smerom Solún. Ubytovanie sme riešili na poslednú chvíľu, nakoľko sme nerátali s tým, že nočné vlaky budú plné kvôli utečeneckej kríze (Nočné vlaky sú o polovicu lacnejšie ako denné. Teda v noci zaplatíte za trasu Atény – Thessaloniki cca 25 eur, cez deň 50.). Ubytovanie sme si našli teda v samotnom centre Atén s názvom Omonia. 15 minút peši k Syntagme, na skok do múzeí. Prekvapilo nás množstvo policajtov v okolí, ktorí nás upozornili na kriminalitu. Cez booking som našla najlacnejší hostel v Aténach. Celkovo bol bizarný, ale čistý a mali sme aj balkón, z ktorého sme mali výhľad na prostitútky čakajúce na klientov. Do centra sme šli peši a potme. Stretli sme skupinku mladých Afričanov ležiacich na zemi pri múzeu so striekačkami v žilách, ale inak som nejako kriminalitu nevnímala.

Večer sme si kúpili červený melón z milého indického obchodu a ráno sme si dali lacný a vynikajúci falafel z malého arabského bistra. Hygiena síce nula bodov, ale chutilo mi. Neskôr doma som si čítala strašidelné príbehy z Omonie a recenzie na môj hostel, ktoré boli síce katastrofické, ale mne sa fakt páčilo. Voda bola teplá, kúpeľne naozaj smiešne, ale čisté. No a naša izba bola úplne super. Ak sa vyberiete do Omonie, buďte na pozore o trochu viac. Krádeže sú tam celkom bežné. No a ak si chcete dať najlacnejší falafel v meste, nájdete ho práve tam. Každá minca má dve strany.

Z Atén si každý odnesie niečo iné. Niekoho zaujíma história a niekto iný sa nechá strhnúť chaosom mesta. Aspoň raz za život treba Atény vidieť a precítiť.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie História História a kultúra Mestá Taliansko Zahraničie

V meste lásky – Verone

0
Dovolenka Letná dovolenka Slovensko

S rodinkou po Vysokých Tatrách

0
Cestovanie História a kultúra Mestá Taliansko Tip na výlet

Bohémske Miláno

Navigácia

Magazíny