Od návštevy São Paula nás odrádzali ľudia, ktorí v tejto metropole sami žijú a ktorých sme stretli v pokojnom koloniálnom mestečku, ktoré sa nachádza pár hodín od São Paula. Vystríhali nás, že je to džungľa plná chaosu a prirovnali ho k peklu. My však radi navštevujeme miesta, ktoré sú „iné“ a tešíme sa z ich skrytého čara. A São Paulo nám svoje čaro odhalilo mnohokrát. Pokiaľ máte radi veľkomestá, São Paulo si pripíšte na zoznam miest, ktoré musíte navštíviť.
Dychberúca betónová džungľa
Najväčšie a najľudnatejšie mesto Severnej, Strednej a Južnej Ameriky má 12 miliónov obyvateľov a najväčšiu hustotu osídlenia v širokom okolí. Pri pozorovaní mesta z výšky, uvidíte nekonečnú betónovú džungľu. Rovnako ako vám dokáže vyraziť dych nádherná prírodná scenéria, to isté s vami urobí São Paulo. Na vrchole budovy, odkiaľ sa vyberiete pozorovať mesto, získate nadhľad a čas zamyslieť sa nad tým, čo práve vidíte. Pre nás to bol miestami desivý, miestami ohurujúci zážitok.
Vyhliadku mesta ponúkajú viaceré budovy, bary a hotely. Niektoré z nich sú zdarma, inde si zaplatíte. Vopred si overte čas a miesto vyhliadok. Nám sa podarilo vyviezť sa na 30. poschodie najstaršieho mrakodrapu v Južnej Amerike – budovy Martinelli. Táto krásna historická budova z 20. rokov minulého storočia je príjemným architektonickým úkazom, no momentálne je pre návštevníkov uzavretá. Výhľad na mesto môžete zažiť zo strechy brazílskej verzie Empire state building – Banespa. Vstup je zdarma, budete však potrebovať doklad totožnosti.
Napriek obrovskému množstvu ľudí, ktorí v São Paule žijú, nás príjemne prekvapila organizovanosť a mestská doprava v meste. Stále sme v Južnej Amerike, preto to netreba porovnávať v nemeckou či švajčiarskou presnosťou, ale pri spomienke na chaos a dopravu v Riu, sa dá São Paulo označiť za organizované. A tu sa dostávame ku klasickému vzájomnému doberaniu dvoch veľkomiest v rámci jednej krajiny.
Paulistas verzus Cariocas
Rio, je bláznivé, živé, farebné, tropické, neorganizované mesto s vysmiatymi srdečnými ľudmi. São Paulo je naopak ekonomickým a obchodným centrom Južnej Ameriky, je usporiadané, kozmopolitné, preľudnené, plné betónu, kultúry a chutí takmer všetkých kuchýň sveta. Každé z nich má niečo do seba a je skvelé, ak môžete navštíviť obe a sami porovnať, ktoré z nich vás očarí viac.
Paulistas, obyvatelia São Paula, prirodzene obraňujú svoje mesto a nazývajú ho kultúrnym a intelektuálnym centrom pričom obyvatelia Rio de Janeira, sú pre nich nespoľahliví, ľahkovážni a neustále sa zabávajúci Cariocas. V São Paule žije jedna z najväčších židovských komunít na svete. Nájdete tu aj veľkú komunitu Arabov, Japoncov, či Talianov, a aj preto sa hovorí, že najlepšiu pizzu nájdete práve v São Paule.
Umenie a chute sveta
V São Paule nájdete skvelé múzeum umenia MASP (Museu de Arte de São Paulo), v ktorom si môžete pozrieť známe diela Goyu, El Greca, Gogha, Picassa, ale aj domácich umelcov Riveru, Almeidu Júniora, Portinariho. Oproti múzeu sa nachádza kúsok zeleného parku, ideálneho na oddych (ak v ňom nájdete voľné miesto).
Milovníci športu by mali určite navštíviť interaktívne Múzeum futbalu vybavené modernou technológiou, ktoré zachytáva všetky dôležité okamihy v histórii tohto športu. Museu Afro-Brasil je historické, umelecké a etnografické múzeum, ktoré zaznamenáva veľmi dôležitú časť histórie tejto krajiny – migráciu Afričanov do Brazílie.
Niečo dobré pod zub
Zmes rôznych kultúr sa prejavuje aj v rôznorodosti jedál a kuchýň, ktoré môžete v mekke gastronómie ochutnať. Nemusíte precestovať celý svet, aby ste okúsili najlepšie dobroty japonskej, kórejskej, židovskej, arabskej, talianskej, brazílskej, africkej, karibskej a mnohých iných kuchýň. Stačí prísť do São Paula, objavovať a ochutnávať. Nájdete tu jedny z najlepších reštaurácií na svete – D.O.M., Maní, Skye, ale aj výborné pouličné jedlo. Z množstva rôznych kuchýň a rozmanitej ponuky si ani nebudete vedieť vybrať. Určite však zájdite na miestny trh Mercado Municipal a potešte svoje gurmánske oko pestrou ponukou exotického ovocia, rýb, morských živočíchov, či sladkých dobrôt.
Ak chcete ochutnať miestnu kuchyňu, vyskúšajte feijoadu – sýta fazuľovo-mäsová omáčka, ktorá sa podáva s rôznymi prílohami. Podľa Anthony Bourdaina nájdete najlepšiu feijoadu v reštaurácii Feijoada da Lana vo štvrti Vila Madalena. Ochutnajte tiež pão de queijo – malé chlebíky z tapiokovej múky a syra, pastéis – plnené vyprážané cestíčko s prevažne slanou plnkou, virado à paulista – sýte jedlo s vajíčkom, ryžou, kelom, bravčovým mäsom a fazuľovým prívarkom alebo zájdite do pravej brazílskej churrascarie, kde vám domáci ponúknu rôzne druhy grilovaného mäsa.
Zo sladkých dobrôt by ste mali zahryznúť do najobľúbenejšej brazílskej dobroty brigadeiro – dlhšie varené salko s kakaom obalené v kúskoch čokolády (skutočne je to také sladké ako to znie), dať si zázrak Amazonského pralesa açaí – najčastejšie podávaného vo forme zmrzliny alebo quindim – typický pre báhíjsku kuchyňu. Najlepšiu pistáciovú zmrzlinu akú som kedy mala bola práve zo São Paula. Ak máte slabosť pre zmrzlinu, hľadajte zmrzlináreň Bacio di Latte.
Bezpečnosť
V São Paule nás privítal náš hostiteľ, couchsurfer Jonas, ktorého deň pred naším príchodom prepadli dvaja ozbrojení muži, keď vystupoval z auta. Vzali mu mobil a peniaze. Jonasova tvár, tričko a správanie boli dôkazom jeho slov, a tak nám neostávalo nič iné iba dať na jeho odporúčania a byť maximálne opatrní. Prvú noc nás vzal užiť si trochu nočného života v najrušnejšej štvrti Vila Madalena, v ktorej sme bývali, pričom nás nezabudol pravidelne upozorňovať na všetky možné riziká.
Prehnaná opatrnosť nás po čase začala obmedzovať a tak sme si povedali, že stačí mať len zdravý sedliacky rozum, nepútať na seba pozornosť a vyhýbať sa miestam, ktoré nevyzerajú dôveryhodne. A to je aj najdôležitejšie odporúčanie, nenoste so sebou šperky a nevystavujte drahú elektroniku na obdiv miestnym. Ideálne je, ak cestujete aspoň dvaja a viete sa navzájom kontrolovať.
Najdôležitejšia rada, ktorú sme pred cestou do Južnej Ameriky dostali bola, aby sme vždy mali pri sebe aspoň 50 dolárov, ktoré v príprade prepadu „odovzdáme“ bez protestov. Našťastie sme ju nikdy nemuseli využiť v praxi, ale boli sme pripravení. Rozhodne neriskujte a nesnažte sa zlodejov presvedčiť, že nič nemáte. Odovzdajte im radšej všetko, čo máte. Ak je na blízku polícia, oslovte ich a je možné, že vaše odcudzené veci a peniaze ešte uvidíte.
Najlepšia caipirinha
Pokiaľ máte viac času, určite si odskočte do malého koloniálneho mestečka Paraty, ktoré sa nachádza na polceste medzi Rio de Janeiro a São Paulo. Sem unikajú pred ruchom mesta Brazílčania z oboch veľkomiest. Do Paraty sa dostanete z oboch miest autobusovou dopravou, ktorú majú v Brazílii veľmi dobre prepracovanú. Vybrať si môžete od najluxusnejších po najlačnejšie prepravné spoločnosti. Cesta z Paraty do São Paula nám trvala viac ako 6 hodín aj s obednou prestávkou. Autom viete ísť určite rýchlejšie, no pripravíte sa o nádherné výhľady na pobrežie Atlantiku.
Paraty je pokojné tropické mesto s nádhernými farebnými budovami a pokojnými plytkými plážami, ideálnymi pre deti. Tu sme zažili výjav ako z romantických filmov, keď sa na pláži pri nás zrazu začali naháňať pes a kôň. Občas sa tu konajú rôzne slávnosti a festivaly, a vtedy sa toto pokojné mestečko zmení na rušné tancujúce živé miesto. Domáci sem však nechodia len za oddychom, ale aj za cachaçou – alkohol vyrobený zo šťavy z cukrovej trstiny, ktorá je základom známeho koktejlu caipirinha. Práve maličké mestečko Paraty je jedným z hlavných výrobcov kvalitnej brazílskej cachaçy a skvelým miestom na nákup darčekov.
V São Paule sme strávili štyri intenzívne dni, ktoré ubehli veľmi rýchlo. Odtiaľ sme sa vybrali smerom k brazílsko-argentínskym hraniciam a išli objavovať krásy vodopádov Iguazu. Cesta tam bola jedna z najhorších, akú sme kedy zažili. Ale to už je iný príbeh.