São Paulo – betónová džungľa plná chutí

Od návštevy São Paula nás odrádzali ľudia, ktorí v tejto metropole sami žijú a ktorých sme stretli v pokojnom koloniálnom mestečku, ktoré sa nachádza pár hodín od São Paula. Vystríhali nás, že je to džungľa plná chaosu a prirovnali ho k peklu. My však radi navštevujeme miesta, ktoré sú „iné“ a tešíme sa z ich skrytého čara. A São Paulo nám svoje čaro odhalilo mnohokrát. Pokiaľ máte radi veľkomestá, São Paulo si pripíšte na zoznam miest, ktoré musíte navštíviť.

Ulica 25 de Marco
Hustota obyvateľstva v São Paule je takmer osemnásobne väčšia ako v Bratislave. Ulice tejto brazílskej metropoly vedia byť riadne preplnené.

Dychberúca betónová džungľa

Najväčšie a najľudnatejšie mesto Severnej, Strednej a Južnej Ameriky má 12 miliónov obyvateľov a najväčšiu hustotu osídlenia v širokom okolí. Pri pozorovaní mesta z výšky, uvidíte nekonečnú betónovú džungľu. Rovnako ako vám dokáže vyraziť dych nádherná prírodná scenéria, to isté s vami urobí São Paulo. Na vrchole budovy, odkiaľ sa vyberiete pozorovať mesto, získate nadhľad a čas zamyslieť sa nad tým, čo práve vidíte. Pre nás to bol miestami desivý, miestami ohurujúci zážitok.

Vyhliadku mesta ponúkajú viaceré budovy, bary a hotely. Niektoré z nich sú zdarma, inde si zaplatíte. Vopred si overte čas a miesto vyhliadok. Nám sa podarilo vyviezť sa na 30. poschodie najstaršieho mrakodrapu v Južnej Amerike – budovy Martinelli. Táto krásna historická budova z 20. rokov minulého storočia je príjemným architektonickým úkazom, no momentálne je pre návštevníkov uzavretá. Výhľad na mesto môžete zažiť zo strechy brazílskej verzie Empire state building – Banespa. Vstup je zdarma, budete však potrebovať doklad totožnosti.

Napriek obrovskému množstvu ľudí, ktorí v São Paule žijú, nás príjemne prekvapila organizovanosť a mestská doprava v meste. Stále sme v Južnej Amerike, preto to netreba porovnávať v nemeckou či švajčiarskou presnosťou, ale pri spomienke na chaos a dopravu v Riu, sa dá São Paulo označiť za organizované. A tu sa dostávame ku klasickému vzájomnému doberaniu dvoch veľkomiest v rámci jednej krajiny.

Paulistas verzus Cariocas

Rio, je bláznivé, živé, farebné, tropické, neorganizované mesto s vysmiatymi srdečnými ľudmi. São Paulo je naopak ekonomickým a obchodným centrom Južnej Ameriky, je usporiadané, kozmopolitné, preľudnené, plné betónu, kultúry a chutí takmer všetkých kuchýň sveta. Každé z nich má niečo do seba a je skvelé, ak môžete navštíviť obe a sami porovnať, ktoré z nich vás očarí viac.

Paulistas, obyvatelia São Paula, prirodzene obraňujú svoje mesto a nazývajú ho kultúrnym a intelektuálnym centrom pričom obyvatelia Rio de Janeira, sú pre nich nespoľahliví, ľahkovážni a neustále sa zabávajúci Cariocas. V São Paule žije jedna z najväčších židovských komunít na svete. Nájdete tu aj veľkú komunitu Arabov, Japoncov, či Talianov, a aj preto sa hovorí, že najlepšiu pizzu nájdete práve v São Paule.

Výhľad z budovy Martinelli
Pohľad na São Paulo z budovy Martinelli. Z každej strany na vás hľadia ďalšie a ďalšie budovy, ktoré sú sem-tam pretkané zeleným parkom.

Umenie a chute sveta

V São Paule nájdete skvelé múzeum umenia MASP (Museu de Arte de São Paulo), v ktorom si môžete pozrieť známe diela Goyu, El Greca, Gogha, Picassa, ale aj domácich umelcov Riveru, Almeidu Júniora, Portinariho. Oproti múzeu sa nachádza kúsok zeleného parku, ideálneho na oddych (ak v ňom nájdete voľné miesto).

Milovníci športu by mali určite navštíviť interaktívne Múzeum futbalu vybavené modernou technológiou, ktoré zachytáva všetky dôležité okamihy v histórii tohto športu. Museu Afro-Brasil je historické, umelecké a etnografické múzeum, ktoré zaznamenáva veľmi dôležitú časť histórie tejto krajiny – migráciu Afričanov do Brazílie.

Múzeum umenia v Sao Paule
V Múzeu umenia São Paulo (MASP) nájdete najlepšiu zbierku európskych diel v celej Latinskej Amerike.

Niečo dobré pod zub

Zmes rôznych kultúr sa prejavuje aj v rôznorodosti jedál a kuchýň, ktoré môžete v mekke gastronómie ochutnať. Nemusíte precestovať celý svet, aby ste okúsili najlepšie dobroty japonskej, kórejskej, židovskej, arabskej, talianskej, brazílskej, africkej, karibskej a mnohých iných kuchýň. Stačí prísť do São Paula, objavovať a ochutnávať. Nájdete tu jedny z najlepších reštaurácií na svete – D.O.M., Maní, Skye, ale aj výborné pouličné jedlo. Z množstva rôznych kuchýň a rozmanitej ponuky si ani nebudete vedieť vybrať. Určite však zájdite na miestny trh Mercado Municipal a potešte svoje gurmánske oko pestrou ponukou exotického ovocia, rýb, morských živočíchov, či sladkých dobrôt.

Ak chcete ochutnať miestnu kuchyňu, vyskúšajte feijoadu – sýta fazuľovo-mäsová omáčka, ktorá sa podáva s rôznymi prílohami. Podľa Anthony Bourdaina nájdete najlepšiu feijoadu v reštaurácii Feijoada da Lana vo štvrti Vila Madalena. Ochutnajte tiež pão de queijo – malé chlebíky z tapiokovej múky a syra, pastéis – plnené vyprážané cestíčko s prevažne slanou plnkou, virado à paulista – sýte jedlo s vajíčkom, ryžou, kelom, bravčovým mäsom a fazuľovým prívarkom alebo zájdite do pravej brazílskej churrascarie, kde vám domáci ponúknu rôzne druhy grilovaného mäsa.

Zo sladkých dobrôt by ste mali zahryznúť do najobľúbenejšej brazílskej dobroty brigadeiro – dlhšie varené salko s kakaom obalené v kúskoch čokolády (skutočne je to také sladké ako to znie), dať si zázrak Amazonského pralesa açaí – najčastejšie podávaného vo forme zmrzliny alebo quindim – typický pre báhíjsku kuchyňu. Najlepšiu pistáciovú zmrzlinu akú som kedy mala bola práve zo São Paula. Ak máte slabosť pre zmrzlinu, hľadajte zmrzlináreň Bacio di Latte.

Brazílske ovocie na miestnom trhu
Vyskúšajte chutné exotické ovocie – guávu, čerstvé kešu, kakao, mango, papáju, jabuticabu, marakuju, jack fruit, ktoré nájdete na trhu a v obchodoch.

Bezpečnosť

V São Paule nás privítal náš hostiteľ, couchsurfer Jonas, ktorého deň pred naším príchodom prepadli dvaja ozbrojení muži, keď vystupoval z auta. Vzali mu mobil a peniaze. Jonasova tvár, tričko a správanie boli dôkazom jeho slov, a tak nám neostávalo nič iné iba dať na jeho odporúčania a byť maximálne opatrní. Prvú noc nás vzal užiť si trochu nočného života v najrušnejšej štvrti Vila Madalena, v ktorej sme bývali, pričom nás nezabudol pravidelne upozorňovať na všetky možné riziká.

Prehnaná opatrnosť nás po čase začala obmedzovať a tak sme si povedali, že stačí mať len zdravý sedliacky rozum, nepútať na seba pozornosť a vyhýbať sa miestam, ktoré nevyzerajú dôveryhodne. A to je aj najdôležitejšie odporúčanie, nenoste so sebou šperky a nevystavujte drahú elektroniku na obdiv miestnym. Ideálne je, ak cestujete aspoň dvaja a viete sa navzájom kontrolovať.

Najdôležitejšia rada, ktorú sme pred cestou do Južnej Ameriky dostali bola, aby sme vždy mali pri sebe aspoň 50 dolárov, ktoré v príprade prepadu „odovzdáme“ bez protestov. Našťastie sme ju nikdy nemuseli využiť v praxi, ale boli sme pripravení. Rozhodne neriskujte a nesnažte sa zlodejov presvedčiť, že nič nemáte. Odovzdajte im radšej všetko, čo máte. Ak je na blízku polícia, oslovte ich a je možné, že vaše odcudzené veci a peniaze ešte uvidíte.

Park Aclimação v Sao Paule
Napriek množstvu budov sa v meste dajú nájsť zelené oázy, ktoré vedia byť najmä počas víkendu preplnené. Jeden z najobľúbenejších a najkrajších parkov v São Paule je park Aclimação.

Najlepšia caipirinha

Pokiaľ máte viac času, určite si odskočte do malého koloniálneho mestečka Paraty, ktoré sa nachádza na polceste medzi Rio de Janeiro a São Paulo. Sem unikajú pred ruchom mesta Brazílčania z oboch veľkomiest. Do Paraty sa dostanete z oboch miest autobusovou dopravou, ktorú majú v Brazílii veľmi dobre prepracovanú. Vybrať si môžete od najluxusnejších po najlačnejšie prepravné spoločnosti. Cesta z Paraty do São Paula nám trvala viac ako 6 hodín aj s obednou prestávkou. Autom viete ísť určite rýchlejšie, no pripravíte sa o nádherné výhľady na pobrežie Atlantiku.

Paraty je pokojné tropické mesto s nádhernými farebnými budovami a pokojnými plytkými plážami, ideálnymi pre deti. Tu sme zažili výjav ako z romantických filmov, keď sa na pláži pri nás zrazu začali naháňať pes a kôň. Občas sa tu konajú rôzne slávnosti a festivaly, a vtedy sa toto pokojné mestečko zmení na rušné tancujúce živé miesto. Domáci sem však nechodia len za oddychom, ale aj za cachaçou – alkohol vyrobený zo šťavy z cukrovej trstiny, ktorá je základom známeho koktejlu caipirinha. Práve maličké mestečko Paraty je jedným z hlavných výrobcov kvalitnej brazílskej cachaçy a skvelým miestom na nákup darčekov.

V São Paule sme strávili štyri intenzívne dni, ktoré ubehli veľmi rýchlo. Odtiaľ sme sa vybrali smerom k brazílsko-argentínskym hraniciam a išli objavovať krásy vodopádov Iguazu. Cesta tam bola jedna z najhorších, akú sme kedy zažili. Ale to už je iný príbeh.

Brazílske mestečko Paraty
Príjemné koloniálne mestečko s krutou históriou dnes slúži ako pokojná oáza oddychu, v ktorej nájdete najlepšiu cachaçu.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie

8 spôsobov, ako ušetriť pri kúpe letenky

0
Pozvánka

Cestovateľský festival Kaleidoskop

0
Cestovateľské tipy Zaujímavosti

Filmy, ktoré vás inšpirujú k cestovaniu – 3. časť

Navigácia

Magazíny