Miška Částková je Slovenka, ktorá so svojím manželom cestuje po svete. Lákajú ich hlavne teplé, slnečné krajiny, z ktorých zážitky opisuje na blogu Travelismus. Počas rokov cestovania nabrala nespočetne veľa skúseností v plánovaní dovoleniek a v našom rozhovore sa o ne s nami podelila.
Čo je úplne prvý impulz pri výbere destinácie?
Obvykle ma nová krajina zaujme krásnou prírodou, plážami či zaujímavými zážitkami. Nikdy na nové miesto necestujem preto, aby som trávila pobyt na jednom mieste. Práve naopak, milujem poznávanie a rôznorodosť, vyhýbam sa stereotypu a preto každodenné ležanie na pláži nie je pre mňa. O uskutočnení cesty potom často rozhoduje výhodná cena letenky do destinácie, ktorú mám na svojom „wish liste„. Som otvorená aj spontánnej návšteve krajiny, ktorú na zozname nemám, musí ma však niečím lákať. Sú miesta, kam sa mi vôbec nechce a nemyslím si, že tam dobrovoľne niekedy skončím. Príkladom je Rusko alebo Čína. Na druhej strane, človek nikdy nevie, kam ho život zavedie. 🙂
A ako postupuješ pri hľadaní ubytovania? Vyberáš si ubytovanie podľa ceny alebo lokality?
Na hľadanie ubytovania využívam hlavne portály Booking.com, Agoda.com a Airbnb.com. Prvý filter, ktorý si pri hľadaní zadám je hodnotenie ubytovania od ostatných ľudí. Z vlastnej skúsenosti už nepozerám nič, čo má hodnotenie pod 8/10. Druhým je samozrejme cena za noc, ktorú nechcem prekročiť a ďalším je nejaké vlastné očakávanie (wifi, raňajky v cene, bazén, lokalita, atď.). Napríklad v Ázii je bežné, že v cene ubytovania sú aj raňajky, ale nie všetky ubytovania to majú a preto si ich rovno vyfiltrujem, nech si ušetrím zbytočné hľadanie. Ak sme vo vnútrozemí, kde je teplo, hľadám ubytovanie s bazénom, v ktorom sa môžeme schladiť. Ak sme naopak v prímorskej oblasti, bazén neriešim.
Pred samotnou dovolenkou sa treba pripraviť a naštudovať si, čo všetko sa tam oplatí navštíviť. Kde čerpáš inšpiráciu?
Inšpiráciu čerpám hlavne na blogoch, a to domácich aj zahraničných. Dajú mi vždy najviac informácií, pretože sú písané na základe vlastnej skúsenosti blogerov, ktorí ich okrem praktických rád doplnia aj reálnymi fotkami daných miest. Ďalšou inšpiráciou je pre mňa Instagram. Často natrafím na fotku krásneho miesta, o ktorom som nikdy predtým nepočula a tak si ho uložím pre inšpiráciu do ďalšej cesty.
Keď ide iba o krátky pobyt, čo ti pomáha pri rozhodovaní? Čo sa oplatí vidieť a čo pre tentokrát vynechať?
Záleží, kde ten krátky pobyt je. Ja osobne uprednostňujem krásnu prírodu pred históriou. To znamená, že namiesto návštevy múzea idem radšej na nejaký pekný výstup alebo pláž. Dôležité je vedieť, čo to miesto ponúka a vybrať si na základe vlastných preferencií. Stojím si za tým, že je lepšie vidieť menej, ale užiť si to, ako vidieť všetko a rýchlo, len preto, aby ste to stihli.
Čo je úplne prvá vec, ktorú urobíš keď prídeš na dovolenku?
Dám si dobré miestne jedlo. 🙂
A na záver, vedela by si nám zhrnúť krátky postup, ktorý pomôže našim čitateľom pri plánovaní dovolenky?
Plánovanie dovolenky je podľa mňa vždy o informáciách. Ja sama najprv o novej krajine zisťujem, čo sa v nej dá navštíviť, či potrebujem očkovanie alebo víza. Je to taký základ, ktorý je dobré vedieť hneď na začiatku, ešte pred kúpou letenky. Ono aj tak, čím viac o danej krajine viete, tým lepšie si cestu naplánujete. Až keď viem koľko dní na cestovanie potrebujem, kupujem letenku. Podľa miest a zážitkov si pripravím itinerár a keď je ako tak finálny, rezervujem ubytovanie. Dôležité je nerobiť z cestovania žiadnu vedu a neplánovať prehnane. 🙂 Hlavné je vycestovať a plniť si sny. Veď často sa ten plán, podobne ako samotný život, vyvinie úplne inak, než ste si mysleli.
Miškine príbehy môžete sledovať na jej Instagramovom alebo Facebookovom profile a jej blogy nájdete na Travelismus. Dokonca vám môže pomôcť s naplánovaním vašej cesty. Tak prečo neskúsiť cestovať trochu inak?