Objavte nádherné miesta Slovenska na bicykli

Nekonečná romantika, nádherná príroda, ochutnávka slovenských vín, všadeprítomná história hradných zrúcaním a popritom dychberúce výhľady. To všetko môžete zažiť počas cykloturistiky po Slovensku. Naša malá krajina ponúka množstvo krásnych trás po kopcoch, horách, cez malebné dedinky, popri riečnych meandroch, južných nížinách. Ak patríte aj vy medzi cyklo-nadšencov alebo by ste sa k nim chceli tento rok zaradiť, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na cyklovýlety po Slovensku.

Cyklistika a cykloturistika začína byť, najmä vďaka Petrovi Saganovi, na Slovensku čoraz populárnejšou. Jej dostupnosť, nenáročnosť na prípravu, nízke náklady a spálené kalórie, ktoré môžete v najbližšej reštaurácii či miestnej cukrárni doplniť, sú obrovskou výhodou.

Ako sa zbaliť na cyklovýlet

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či idete na krátky jednodňový alebo viacdňový cyklovýlet, či budete spať v hoteloch a penziónoch, alebo si chcete užiť prírodu aj v zime počas stanovania.

Do základnej výbavy každého cykloturistu patrí vhodné cykloobečenie zvolené podľa aktuálneho počasia. V lete by vás oblečenie malo chrániť pred teplom a dobre odvádzať pot.

Cestou budete mať mnoho možností na občerstvenie, ale jeden nikdy nevie, a preto fľaša s vodou a energetická tyčinka by mali byť tiež súčasťou vašej výbavy. Ak sa vydáte na cyklovýlet počas horúceho dňa, poriadne sa natrite opaľovacím krémom s vysokým faktorom.

Pozrite si detailný popis toho, čo všetko si treba vziať na jednodňový a viacdňový cyklovýlet.

Výbava na cyklovýlet
Krátky či dlhý výlet sa nezaobíde bez ochranných a reflexných prvkov. Rozhodne by vám nemala chýbať ani základná výbava na opravu drobných porúch či defektu.

Bicyklom za dobrým vínom

Južné regióny Slovenska sú bohato pokryté vinohradmi, na ktorých dozrievajú rôzne odrody viničov. Zo všetkých vinohradníckych oblastí je najznámejšia tá najmenšia – Tokaj. Väčšina z nás nemá možnosť zavítať do Tokaja až tak často. Cyklovýlet je preto ideálnou príležitosťou, ako túto oblasť prebádať a vychutnať si naše najlepšie vína.

Za Tokajským dobrodružstvom

Trasa meria približne 80 km a dá sa rozdeliť na 2 dni, ak chcete ochutnávať aj vínko. Prvý deň prejdete 50 km, druhý zvyšných 30 km. Trasa je vhodná pre trekové bicykle.

Začnite v Slanci, kam sa dá dopraviť vlakom z Košíc, trvá to asi polhodinku. V Slanci vybehnite na Slanský hrad vyrazte po zelenej cyklotrase, prejdete okolo nenápadnej Jóni studne (po pravej strane) až prídete na rázcestie, na ktorom odbočíte vľavo smerom na Onód. Po asi 300 m bude opäť rázcestie, držte sa vľavo a pokračujte po Rákocziho stopách – zelenej cyklotrase, ktorá vás dovedie až k jazeru Izra. Od jazera Izra sa vrátite kúsok späť po červenej cyklotrase (č. 017) a pokračujete smerom na Kalšu, Brezinu, Michaľany a Luhyňu. V Luhyni sa zastavte v kolibe na zaslúžený obed alebo vydržte do jednej z tokajských dediniek, ktoré sú už na skok. Z Luhyne pokračuje do Čerhova a Veľkej Tŕne – tokajskej dedinky, kde môže vaše vínne dobrodružstvo začať.

Vo Veľkej Tŕni sa rozhodnite, či budete pokračovať do ďalších dediniek alebo svoju púť zakončíte priamo tu a oddáte sa chuti vína po zvyšok dňa. Ak chcete celú trasu absolvovať za jeden deň, s vínkom to nepreháňajte. Pohárik vínka je ešte v zákonnej tolerancii, viac radšej neriskujte.

Tokajská oblasť sa v súčasnosti snaží prilákať turistov, a tak tu na vás čaká množstvo zaujímavých a netradičných, starých aj nových atrakcií. Nachádzajú sa tu vzácne tufové pivnice, ktoré vznikli vyhĺbením do tufovej horniny, ktorá má sopečný pôvod. Okrem ochutnávky vín a miestnym špecialitám, kvôli ktorým sem väčšina turistov zavíta, sa môžete okúpať v kadiach z vínnych sudov či navštíviť Dom ľudových tradícií.

Na druhý deň sa (po náročnejšej noci) vydajte na kratšiu a jednoduchšiu trasu. Prejdite cez Malú Tŕňu, kde sa nachádza vyhliadková veža v tvare suda, Černochov do Borše. V Borši navštívte renesančný kaštieľ Františka Rákocziho II. a pokračujte do obce Viničky, odkiaľ môžete absolvovať plavbu loďou po Bodrogu. Kto chce pokračovať na bicykli, vydá sa cez Stredu nad Bodrogom až do Klinu nad Bodrogom – najnižšieho bodu Slovenska (94 m.n.m.).

Z Klinu nad Bodrogom sa vráťte do Stredy nad Bodrogom a pozrite si kaštieľ Vécseyovcov, ktorý bol v 17. storočí postavený na múroch zbúraného hradu. V blízkosti Stredy nad Bodrogom sú dve prírodné rezervácie Tajba a Tarbucka. Tajba je mŕtve rameno Bodrogu, kde môžete uvidieť vzácne korytnačky močiarne a rôzne druhy vodného vtáctva. V Tarbucke sa nachádza ojedinelý jav európskeho významu – na andezitových kopcoch ležia viate piesky. Žijú tu rôzne druhy vtákov a rastie tu vzácny klinček piesočný, či poniklec lúčny.

Zo Stredy nad Bodrogom sa vráťte vlakom späť do Košíc.

Trasa

Slanec – jazero Izra – Kalša – Slivník – Kuzmince – Brezina – Kazimír – Michaľany – Luhyňa – Čerhov – Veľká Tŕňa – Malá Tŕňa – Černochov – Borša – Viničky – Klin nad Bodrogom – Tarbucka – Tajba – Streda nad Bodrogom

Zaujímavé miesta

  • Slanský hrad – zrúcanina gotického hradu z 13. storočia,
  • Kresaná skala a Miličská skala – zaujímavé skalné útvary v Slanských vrchoch,
  • Jazero Izra – môžete sa tu okúpať, občerstviť aj zajazdiť si na loďkách,
  • Dom ľudových tradícií v Čerhove – ľudové tradície s ukážkami tkáčstva, pracovných nástrojov, lisu na spracovanie hrozna,
  • Tufové pivnice – vzácne pivnice z 15. storočia,
  • Tokajské vína,
  • Kúpanie sa vo vínnych sudoch,
  • Kaštieľ Františka Rákocziho II. v Borši,
  • Plavba po Bodrogu,
  • Klin nad Bodrogom – najnižší bod Slovenska,
  • Tajba – korytnačky močiarne a Tarbucka – andezitové kopce pokryté naviatymi pieskami,
  • Hrad Veľký Kamenec – zrúcanina hradu.
Rača - vinohrady
Malé Karpaty s vinohradmi vytvárajú nádhernú scenériu priamo v hlavnom meste.

Malokarpatská vínna cesta

Nenáročná 48 km dlhá trasa, ktorá vedie malokarpatskými vinohradmi je ideálna ako jednodňový výlet. Vhodná pre cestné aj krosové bicykle. Začnite v Rači, z Námestia Andreja Hlinku vyrazte na ulicu Pri Vinohradoch až prídete na jej koniec (po ľavej strane budete mať novo postaveny obytný dom), odbočte vľavo a prejdite poza otočisko električiek. Dostanete sa na Malokarpatskú vínnu cyklomagistrálu, kde po asi 300 m nájdete prvú možnosť na príjemné občerstvenie u Optimistu. Cyklotrasa vedie popri vinohradoch až k Šúrskemu kanálu.

Od Šúrskeho kanálu pokračujte po modrej cyklotrase smerom do centra Sv. Jura až sa dostanete na rázcestník Tri Bresty. Tam odbočte na žltú cyklotrasu (č. 8006) smer Limbach a Pezinok. Z Pezinku pokračujte na Zumberg, odtiaľ modrou cyklotrasou (č. 2010) aj do Modryčasť Harmónia. Z Harmónie opäť po modrej značke (č. 2004) prejdite do Modry až do Šenkvíc. Odtiaľ sa viete dostať vlakom späť do Bratislavy.

Komu sa máli, ten sa do Bratislavy vráti z Harmónie smerom do Vinosadov, Viničného, Slovenského Grobu. Odtiaľ do Vajnor na Žabí Majer až k Vozovni Krasňany. Tento extra úsek má dĺžku 33 km od Harmónie, čiže celkovo prejdete 73 km.

Trasa

Rača (nám. Andreja Hlinku) – Svätý Jur – Tri Bresty – Limbach – Pezinok – Zumberg – Modra Harmónia – *Šenkvice
*Vinosady – Viničné – Slovenský Grob – Vajnory – Žabí Majer – Vozovňa Krasňany

Zaujímavé miesta

  • Malé Karpaty,
  • Prírodná rezervácia Šúr – mokraď so vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov,
  • Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre,
  • Manufaktúra na majoliku v Modre,
  • Vínne pivničky a terasovité vinohrady.
Dunajec
Vezmite deti, pokorte rieku, osedlajte bicykel a vychutnajte si skvelý rodinný výlet a krásu Pienin.

Rodinný cyklovýlet so splavom po Dunajci

Nenáročný cyklovýlet môžete absolvovať aj v Pieninách. Splavte Dunajec z Červeného Kláštora do Lesnice na plti alebo rafte a potom si prejdite celý úsek popri Dunajci na bicykli. Dĺžku trvania splavu si vyberte podľa schopností a časových možností. Vybrať si môžete od 2 hodinového, ktorý je zároveň najzaujímavejší a najvyťaženejší (úsek Červený Kláštor – Lesnica) až po 4-dňový splav.

V Červenom Kláštore nájdete niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú splavovanie Dunajca na rafte, kajaku či plťke. Vyberte si takú spoločnosť, ktorá vám umožní, aby ste sa po splavení Dunajca mohli vrátiť späť na bicykloch. Zdolanú rieku si tak budete môcť pozrieť aj z inej perspektívy. Cyklotrasa vedie priamo popri Dunajci, o zaujímavé pohľady preto nebude núdza.

Tento krátky 8 km úsek vám spolu s raftingom bude trvať približne 2,5 – 3 hodinky. Počas neho vystúpate o 560 m a približne rovnako aj klesnete. Na trati sa striedajú stúpajúce úseky s klesajúcimi, nečakajte rovinku.

V okolí Červeného Kláštora a PIENAPu nájdete mnohé zaujímavé cyklotrasy, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi.

Zaujímavé miesta

  • Červený kláštor – kartuziánsko-kamalduský kláštor zo 14. storočia slávny vďaka mníchovi Cypriánovi, ktorý zostavil rozsiahly herbár z Pieninského parku,
  • Dunajec – hraničná rieka, ktorá do vápencových hôr vyhĺbila kaňon dlhší viac ako 8 km,
  • Kúpele Smerdžoka,
  • Pieninský národný park – Tri koruny, Sokolica.

Mnoho šťastných kilometrov na bicykli prajeme!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Grécko Letná dovolenka

Pelion, letné sídlo antických bohov

0
Rozhovory

Miška z blogu Travelismus nám poradila ako plánovať cesty

0
Cestovanie Slovensko Turistika

Jesenná turistika krok za krokom

Navigácia

Magazíny