Štokholm – krása severu

Švédsky Štokholm patrí k najkrajším mestám severnej Európy. Jeho štvrte sa rozutekali po malých aj väčších ostrovoch a spojila ich krása starých budov, vysokých kostolných veží, nádhernej architektúry a farebných domčekov. Taký je Štokholm – farebný, pútavý a príťažlivý pre každého, kto sa do neho dostane.

V starom meste Gamlastan

Každé jedno mesto má svoju výstavnú štvrť a tou štokholmskou je bez akýchkoľvek pochýb Gamlastan. Jej preklad zo švédčiny znie „staré mesto“ a nestretnete tu len turistov, ale najmä domácich, ktorí milujú svoje mesto. Farebné domčeky sa postavili tesne vedľa seba tak, aby do ulice vrhali tieň a sledujú každého, kto kráča pod ich oknami po vydláždených cestách. Každý dom je inej farby a niektoré z nich si so sebou nesú akúsi príťažlivú ošarpanosť, ktorá dodáva miestu autentickú atmosféru.

Gamlastan je ako stvorený na prechádzky, ktoré tu nikdy neprestanú človeka baviť. Kto si chce oddýchnuť, môže si sadnúť do niektorého podniku, reštaurácie či pubu, alebo sa len zatúlať do malých obchodíkov. Oplatí sa ochutnať najmä mäsové guľky Köttbullar so zemiakmi a brusnicovým džemom, ktoré patria k tradičným švédskym jedlám. Starobylosť Gamlastanu oživuje aj niekoľko menších či väčších kostolov.

Pohľad na Gamlastan
Staré mesto Štokholmu – Gamlastan.

Najkrajším zo všetkých, je kostol Riddarholms Kyrkan. Jeho hnedo-tehlová farba je doplnená čiernou špicatou strechou so štyrmi bočnými vežičkami. Kostol sa stal miestom posledného odpočinku viacerých kráľov a, okrem histórie, zaujme aj svojou polohou takmer na brehu jazera Malären.

Na palácovom vŕšku

Švédsko sa označuje aj ako krajina troch koruniek. Tú najdôležitejšiu korunu má na hlave samotný švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv, ktorý stojí na čele krajiny od roku 1973. Palác leží neďaleko malého prístavu na vŕšku nad mestom. Celej oblasti sa vďaka nemu hovorí Slottsbacken, teda „palácový vrch“. Palác nie je veľmi prezdobený, ale malé detaily krásne dotvárajú tvár budovy. Súčasný barokový palác vznikol až v 18. storočí na mieste pôvodného paláca Tre Kronor, ktorý pohltil ničivý požiar.

Ako v prípade Londýna či Kodane, ani tu nesmie pred palácom chýbať čestná stráž. Každý deň jej striedanie priťahuje turistov. V čestnej stráži sú mladí muži odetí v tradičných uniformách tmavomodrej farby. Z paláca je veľmi pekný výhľad na prístavnú časť mesta, kde kotvia veľké turistické lode, ale aj malé plachetnice a loďky domácich.

Mať v Štokholme loď je výhodou, pretože človek môže pohodlne vyplávať na jazero alebo na vlny neďalekého Baltského mora. Námestie pred palácom uzatvára najstarší kostol mesta. Zasvätili ho sv. Mikulášovi, a hoci nepatrí k najkrajším dominantám starého mesta, zastaví sa tu takmer každý.

Symbol Štokholmu

Medzi najznámejšie štokholmské obrázky patrí mestská radnica Stadtshuset. Postavili ju na veľmi peknom mieste, na nábreží, kde sa štvrť Kungsholmen pozvoľna dotýka jazera. Na rohu radnice zaujme veľký honosný sarkofág, na ktorom leží socha zlatej farby. Predstavuje švédskeho hrdinu Jarla Birgera, legendárneho zakladateľa Štokholmu. Každý rok sa totiž oči celého sveta opierajú o radnicu kvôli rozdávaniu prestížnych Nobelových cien. Na vrchole sa týčia tri zlaté korunky.

Tehlová stavba s vysokou vežou v sebe ukrýva malé nádvorie pokryté dlažbou. Rohy ozdobili vežičkami a po múroch sa rozliezli popínavé rastliny. Ak je vonku teplo, ľudia sem prídu a sadnú si na múrik či trávnik s výhľadom na starý Gamlastan. Leží na druhom brehu a odtiaľto je na neho ten najkrajší pohľad. Dvíha sa z vodnej hladiny ako fantastický ostrov plný vežičiek a domov. Domáci hovoria o Štokholme ako o najkrajšom hlavnom meste Európy a mám pocit, že keď to vymýšľali sedeli na tomto mieste a hľadeli na panorámu mesta. Všade je pokoj, len vietor neprestajne dobiedza do modro-žltej vlajky mesta, ktorá sa pod jeho náporom trepotá.

Moderný nádych mesta

Štokholm nie je len pôsobivé historické mesto, ale ako každá škandinávska metropola aj tu nájdeme jeho modernú tvár. Vasagatan, jedna z hlavných mestských tepien, je zaplnená ľuďmi ponáhľajúcimi sa do práce. Ulice sa stáčajú tak, aby človeka doviedli priamo do srdca moderného Štokholmu, na námestie Sergels Torg. V jeho strede stojí vysoký stĺp obohnaný troma prstencami. Naokolo sú všemožné butiky, kino, ľudia a sklobetónová architektúra.

Sergels Torg je tŕňom v oku pre mnohých domácich obyvateľov a dodnes o ňom vravia ako o kontroverznom projekte. Mnohí sa mu vyhýbajú, ale mnohí si ho zamilovali a chodia sem tráviť svoj voľný čas. V noci sa Sergels Torg rozsvieti a priľahlé budovy menia svoje farby ako chameleóny. Moderné ulice sa rozbiehajú do všetkých smerov, no najlákavejšia je tá, ktorá skončí na nábreží. Neďaleko parku preteká voda popod niekoľko mostov. Čo mi to pripomína? Benátky! Aj s týmto miestom sa spája jedna z prezývok mesta. Spoločne s dánskou Kodaňou sa pýšia titulom „Benátky severu“.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka História a kultúra Španielsko

Andalúzia – temperament a šarm po španielsky

0
PR článok

„Chcel som vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá,” hovorí excentrický pútnik Ladislav Zibura

0
Slovensko Zaujímavosti

Najkrajšie miesta na Slovensku, kde sa dá sledovať nočná obloha

Navigácia

Magazíny