Keď vzťahy medzi krajinami komplikujú cestovanie

Nie všetky krajiny sa navzájom „kamarátia“. Vaše perfektné cestovateľské plány môžu narušiť diplomatické vzťahy medzi nimi. Niektoré komplikácie prídu neočakávane, ako najnovší konflikt medzi Katarom a krajinami Blízkeho východu – Egyptom, Saudskou Arábiou, Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom. Aerolinky spomenutých krajín prakticky stopli všetky lety do Dohy a krajiny uzavreli hranice s Katarom. Na takéto situácie sa pripraviť nedá. No sú krajiny, o ktorých problémoch už vieme dlho.

Arménsko vs. Azerbajdžan

Náhorný Karabach
Náhorný Karabach je kameňom úrazu medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom už trvá približne 100 rokov. Napätie vyvrcholilo v 90. rokoch počas ozbrojeného konfliktu o Náhorný Karabach. Ide o časť Azerbajdžanu s väčšinovou arménskou populáciou pod kontrolou arménskej armády. Náhorná karbašská republika vyhlásila nezávislosť v roku 1991, no nebola zatiaľ uznaná žiadným štátom. Napätie medzi oboma krajinami stále pokračuje.

Spoločná hranica týchto krajín je uzatvorená a návšteníci väčšinou musia prejsť cez tretiu krajinu, najčastejšie Gruzínsko. S arménskou pečiatkou by ste sa mali dostať do Azerbajdžanu, no ak ste predtým navštívili aj Náhorný Karabach, do Azerbajdžanu vás pustiť nemusia. Pre pokoj na duši a citlivé vzťahy medzi týmito krajinami sa vám preto určite hodí druhý pas.

Irán, Libanon, Sýria, Jemen, Saudská Arábia, Sudán, Líbya vs. Izrael

Jeruzalem Izrael
Ak plánujete návštevu moslimských a arabských krajín, radšej poproste hraničnú kontrolu v Izraeli, aby vám do pasu pečiatku nedávali.

Izrael nemá najpriaznivejšie vzťahy s mnohými arabskými a moslimskými krajinami. Niektoré krajiny vás môžu a nemusia odmietnuť, iné sú v tomto ohľade striktnejšie. Ak sa chystáte do Iránu, Libanonu, Sýrie, Jemenu, Saudskej Arábie, Sudánu či Líbye a máte v pase pečiatku z Izreala, je naozaj veľká šanca, že vás do krajiny nepustia. Riešením je druhý pas, alebo stačí poprosiť izraelskú hraničnú kontrolu, aby vám do pasu pečiatku nedávala. Na letisku v Tel Avive vám však napríklad vystavia kartičku namiesto pečiatky, ktorú si do pasu založíte a pri odchode z krajiny vrátite. Naopak, do Izreala vás pustia, aj keď budete mať v pase pečiatky zo spomenutých krajín.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej Republiky na svojich stránkach uvádza informáciu, že v pase nesmiete mať pečiatku Izraela, ak chcete navštíviť aj Bahrajn, Kuvajt a Katar. Vo väčšine moslimských a arabských krajín je táto pečiatka nežiaduca, no stále je šanca, že vás do krajiny pustia.

USA vs. Kuba

Havana Kuba
Chystáte sa na Kubu? Ak letíte s prestupom v USA, nezabudnite si vybaviť turistickú kartu tam.

Vzájomných pečiatok sa báť nemusíte, no ak letíte na Kubu s prestupom v USA, môžete mať problém. Kubánska ambasáda na Slovensku vám síce vydá tzv. turistickú kartu, no tú vám Američania neuznajú a do lietadla vás nepustia. Nachystajte si preto dodatočných 100 dolárov, ktoré zaplatíte v USA za ich turistickú kartu. Pamätajte aj na to, že hoci len prestupujte v USA, potrebujete vyplniť formulár ESTA.

USA vs. Irán, Irak, Sýria, Somálsko, Líbya, Jemen a Sudán

Biely dom USA
USA prišlo s niekoľkými obmedzeniami pre lety z moslimských krajín aj pre ľudí, ktorí do týchto krajín predtým vycestovali.

Do USA sa síce s pečiatkou zo spomenutých krajín môžete dostať, no registrácia v ESTA vám už stačiť nebude. Ak ste Irán, Irak, Sýriu, Somálsko, Líbyu, Jemen či Sudán navštívili po marci 2011, budete musieť požiadať o víza do USA. Pri lete do USA z vybraných letísk nemôžete mať so sebou na palube zariadenia väčšie ako smartfón. Čiže všetky čítačky elektronických kník, tablety, laptopy či fotoaparáty  budete musieť dať do podpalubnej batožiny.

K tomtuto nezmyselnému nariadeniu sa pridala aj Veľká Británia, ktorá zakazuje elektroniku na všetkých letoch z Turecka, Egypta, Libanonu, Jordánska, Tuniska a Saudskej Arábie. Elektroniku si zbaľte do podpalubnej batožiny, ak cestujete do USA z Egypta, Jordánska, Saudskej Arábie, Turecka, Kuvajtu, Maroka, Kataru a Spojených arabských emirátov.

Situácia a podmienky vstupu sa v jednotlivých krajinách môžu zmeniť, nič však nie je nemožné. Pred vycestovaním si pri príprave svojho cestovateľského plánu zistite aktuálne informácie týkajúce sa krajín, ktoré chcete navštíviť. Dva pasy vám však určite prídu vždy vhod.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Slovensko Turistika

Jesenná turistika krok za krokom

0
Cestovanie Dovolenka História a kultúra Turecko

Turecko pre nováčikov – čo vidieť, ochutnať a zažiť v krajine polmesiaca

0
PR článok

„Chcel som vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá,” hovorí excentrický pútnik Ladislav Zibura

Navigácia

Magazíny