Thajsko už desaťročia patrí medzi obľúbené cestovateľské destinácie nomádov z celého sveta. Turizmus je tam vysoko rozvinutý, ale stále sa dajú nájsť miesta, kde akoby zastal čas a vy si môžete vychutnávať autentickú Áziu. Okrem toho je tu kultový Bangkok alebo Chiang Mai a pláže, ktoré sa preslávili na celom svete.
Kráľova smrť krajinu zasiahla
Thajsko sa môže pýšiť bohatou históriou, počas ktorej bolo známe ako Siamske kráľovstvo. Ako jediná krajina Juhovýchodnej Ázie nebola nikdy kolonizovaná európskymi veľmocami. V roku 1932 prijatím prvej ústavy skončila absolutistická monarchia a v roku 1939 sa krajina premenovala na Thajsko. V roku 1946 nastúpil na trón kráľ Bhumibol Adulyadej, známy ako Rama IX. Vládol neuveriteľných 70 rokov a 126 dní a v čase svojej smrti, v októbri minulého roka, bol najdlhšie panujúcou hlavou štátu na svete. Ľudia v Thajsku ho milovali a po jeho smrti sa zdá, že obľúbená turistická destinácia stratila kus zo svojej identity.
Obľúbenosť kráľa Bhumibola bola takmer na úrovni božského uctievania. Kto bol niekedy v Thajsku, vie, že jeho portréty boli vyvesené takmer všade. Po jeho smrti bol vyhlásený tridsaťdňový smútok, počas ktorého boli výrazne obmedzené kultúrne a zábavné aktivity, čo sa mohlo nemilo dotknúť mnohých turistov. Zrušená bola napríklad kultová Full Moon Party. Situácia sa ale zmenila aj po politickej stránke. Je Thajsko stále také bezpečné ako doteraz?
Smerom k totalite?
Problémy Thajska sa začali už v roku 2014, kedy sa k moci dostala vojenská junta. Krajina zaznamenala výrazný posun k totalistickému režimu, obmedzovaniu osobných slobôd a zhoršeniu bezpečnostnej situácie, čo sa prejavilo výrazným odlivom turistov. Samozrejme, nestane sa, že priletíte do Bangkoku a okrem thajčiny nebudete počuť iný jazyk. Thajsko už ale nie je takým vyhláseným turistickým rajom, ako sme ho poznali doteraz.
Verejnosť vystrašili aj teroristické útoky v auguste 2015 v centre Bangkoku a ozbrojené potýčky v provinciách Pattani, Yala, Narathiwat a Songkhla na thajsko-malajskej hranici. Cestovanie do týchto oblastí sa odporúča len v nevyhnutnom prípade. Ďalšie obmedzenia prišli s ministerskou vyhláškou z decembra 2016. Vstup obyvateľov krajín s bezvízovým turistickým stykom (medzi ktoré patrí aj Slovensko) do Thajska pozemnými hranicami bol obmedzený na dva vstupy ročne. Nezabúdajte na to, ak cestujete dlhodobo po Juhovýchodnej Ázii a Thajskom chcete precestovať viackrát, napríklad vlakom.
Opatrnosť nadovšetko
Ak sa teda chystáte do Thajska, buďte opatrní. Nezúčastňujte sa žiadnych politických mítingov ani pouličných demonštrácii alebo nepokojov. Thajská vojenská junta používa tvrdé prostriedky na potlačenie akýchkoľvek nepokojov. Určite sa vyhýbajte akýmkoľvek diskusiám o kráľovskej rodine a najmä mŕtvom kráľovi Bhomubilovi. Jeho smrť sa Thajčanov naozaj dotkla a táto téma je pre nich citlivá. Dajte si pozor aj na to, aby ste sa nejakým spôsobom negatívne nevyjadrili o kráľovskej rodine. V Thajsku je platný zákon – Lèse majesté – ktorý takéto niečo postihuje až 15 rokmi väzenia.
Určite nezabudnite na dobré cestovné poistenie. To sa vám zíde aj v menej nepokojných krajinách ako je Thajsko. Vo svetle najnovšieho politického vývoja v krajine je určite dobré mať finančné krytie v prípade nepredvídateľných udalostí. Nejde ale len o to. Dobré cestovné poistenie poskytuje asistenčnú službu, ktorá vám môže byť v ďalekom svete naozaj nápomocná.
Kvalitné cestovné poistenie môžete hľadať viacerými spôsobmi. Najvýhodnejšie sa javia vyhľadávače poistenia, napríklad Superpoistenie.sk, ktoré vám nájdu ponuky podľa údajov, ktoré zadáte. Termíny vycestovania, destinácia, počet a zloženie cestujúcich, pripoistenia… vy už si len vyberiete to, ktoré vám pasuje najviac. Thajsko a ostatné krajiny Juhovýchodnej Ázie boli vždy krajiny, kde bolo cestovné poistenie nevyhnutné. V súčasnosti to platí viac ako kedykoľvek predtým.