Hovorí sa, že slovenské more je v Chorvátsku. Neveľká vzdialenosť, zrozumiteľný jazyk a prístupné ceny robia z Chorvátska jednotku spomedzi dovolenkových destinácií pre Slovákov. Bez problémov sa tam dostanete autom, autobusmi či letecky. Pred tým, než na cesty vyrazíte, prečítajte si užitočné tipy, ktoré sme pre vás pripravili.
Obľúbené destinácie
Istria
Istria je polostrov v severo-západnej časti Chorvátska. Návštevníkov poteší priezračným morom, skalnatým pobrežím a kamienkovými plážami. K letoviskám v tejto oblasti patria: Umag, Novigrad, Poreč, Vrsar, Rovinj, Brijuni, Pula, Medulin, Rabac, Funtana, Savudrija, Peroj, Fazana, Poloostrov Lanterna a Stoja, Banjole, Duga Uvala, Crveni Otok a Ostrov sv. Nikola.
Istria je spomedzi chorvátskych destinácií najbližšie k slovenským hraniciam. Vo väčšine letovísk nájdete aj možnosti pre vodné športy. Ak ste milovníkom histórie, určite navštívte Novigrad, Poreč, Rovinj, Vrsar či mestečko Pula.
Kvarnerská riviéra
Kvarnerská riviéra sa nachádza na východnom pobreží Istrijského polostrova. Pláže sú kamienkové s pozvoľným vstupom do mora. Oblasť Kvarnerského zálivu je vyhľadávaná najmä kvôli ostrovom Krk, Rab, Cres, Lošinj a Pag. Z pevninskej časti je najzaujímavejší prístav Rijeka, ktorý slúži ako nástupné miesto pre trajekty na ostrovy. Ďalšie obľúbené letoviská v tejto časti sú Cirkevnica, Novi Vinodolski, Klenovica, Senj a Karlobag. Táto oblasť je známa kúpeľníctvom.
Severná Dalmácia
Severná Dalmácia sa tiahne od Zadaru až po Split. Čakajú vás tu nádherné pláže, preplnené aj pokojnejšie letoviská a krásna príroda. Ak preferujete menšie turistické miesta a osady, navštívte Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, Pakoštan a Pirovac. V severnej Dalmácii sú veľké letoviská skôr výnimkou. Medzi väčšie a obľúbené patria: Zaton, zadarský Borik a Kolovare, Crvena Luka, Biograd na mori, Vodice, Solaris pri Šibeniku a Primošten.
Milovníkov prírody zaujmú národné parky Paklenica a Krka. Turisti, ktorí obľubujú historické a kultúrne pamiatky by nemali vynechať mestá Šibenik, Zadar a mestečko Nin.
Stredná Dalmácia
Známa aj ako Makarská riviéra je najobľúbenejšou turistickou oblasťou Chorvátska. Začína sa letoviskom Rogoznica a končí prístavom Ploče. Nájdete tu nespočetné množstvo malých aj väčších ostrovov, krásnych pieskových, ale aj okruhliakových pláží, čistučké more i horské masívy. Obľúbené dovolenkové destinácie v strednej Dalmácii sú Omiš, Gradac, Tučepi, Mimice, Makarska, Baška Voda, Drevnik a Brela.
Južná Dalmácia
Južná Dalmácia je najmenšou, najjužnejšou a najteplejšou časťou Chorvátska. Nachádza sa v okolí Dubrovníka a ponúka škálu veľkých letovísk aj malých dediniek. Pláže sú poväčšinou štrkovité, no nájdete aj skalnaté a pieskové pláže.
V tejto oblasti môžete navštíviť letoviská: Dubrovník, Trapanj, Orebic, Slano, poloostrov Lapad, poloostrov Babin kuk, Orasac, Mlini a Cavtat. Milovníci histórie by nemali obísť Dubrovník.
Doprava do Chorvátska
Ak chcete ušetriť čas, lietadlo môže byť pre vás najlepšou voľbou. Z väčšiny medzinárodných letísk môžete letieť priamo do Záhrebu a odtiaľ pokračovať do vašich letovísk. Možnosťou sú aj tzv. čartrové lety, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie. Medzi Bratislavou a Záhrebom tiež premávajú autobusové a vlakové linky.
Medzi Slovákmi je cesta autom veľmi obľúbená. Do Chorvátska sa dostanete cez Maďarsko alebo cez Rakúsko a Slovinsko. Najdrahšou a zároveň najrýchlejšou možnosťou z Bratislavy je diaľnica A2 kde prechádzate cez Graz, Maribor až do Záhrebu.
V prípade, že sa rozhodnete pre diaľnice, nezabudnite na diaľničné poplatky. V Slovinsku a Rakúsku si kúpite diaľničné nálepky. V Maďarsku zasa zaplatíte poplatok za využívanie diaľníc na hraniciach a pumpách v hotovosti, prípadne ho zaplatíte prostredníctvom sms alebo na internete ešte pred cestou. V Chorvátsku funguje mýtny systém a teda platíte za jednotlivé úseky. Vodiči zo západného Slovenska ušetria na diaľničných poplatkoch, ak sa cez hraničný priechod Rajka pri Bratislave vyberú cez Maďarsko. Následne sa vyberiete na Mosonmagyaróvár, Csornu, Szombathely, Korment. V Lenti odbočíte na Letenye, odkiaľ sa prejdete do Letenye-Goričan, hraničný priestor s Chorvátskom.
Ako si nájsť ubytovanie v Chorvátsku?
Ubytovanie si môžete objednať cez internet, v cestovnej kancelárii alebo priamo na mieste. Ak plánujete svoju cestu v júni alebo septembri, viete nájsť naozaj veľa možností. V júli a auguste je ponuka menšia, ale ubytovanie sa stále dá nájsť. Domáci často stoja pri ceste s tabuľkami a ponúkajú ubytovanie. Ak teda nie ste unavení z cesty a čas navyše na hľadanie ubytovania vám nevadí, môžete sa poobzerať aj priamo na mieste.
Chorvátsko je tiež výbornou krajinou pre camperov. Ak plánujete pobyt v stane, v chorvátskych letoviskách nájdete aj kempingy.
Užitočné informácie
V Chorvátsku platíte kunami. Aktuálny kurz eura a kuny si viete pozrieť na kurzovom lístku národnej banky Slovenska. 1 euro je približne 7,5 kuny. Peniaze si jednoducho zameníte v zmenárňach alebo bankách.
Ceny v Chorvátsku sú podobné tým slovenským. Ceny piva v reštauráciách a hoteloch sú o čosi vyššie. Baliť na cestu rezne a paštéty sa vám veľmi neoplatí.
Dôležité telefónne čísla:
- polícia : 92
- rýchla lekárska pomoc : 94
- pomoc na ceste: 987
V prípade problémov a strate dokladov kontaktujte zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Chorvátsku:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Chorvátsku
Prilaz Gjure Deželica, č. 10, 10 000, Zagreb, Chorvátsko
emb.zagreb@mzv.sk, +385 14877070
Užitočné frázy
Dobrý deň! – Dobar dan!
Dobré ráno! – Dobro jutro!
Dobrú noc! – Laku noć!
Ďakujem! – Hvala!
Prosím vás, ako sa dostanem.. – Molim Vas, možete li mi rjeći kako ću doći do….
Vpravo – desno
Vľavo – lijevo
Rovno – ravno, pravo
Chcem si objednať – Želim naručiti…
Prosím si pivo/ dve pivá – Molim vas, donesite jednu pivu/ dvije pive
Prineste mi účet prosím – Molim vas, donesite mi račun
Kde je zmenáreň/ lekáreň/ pláž/ policajná stanica – Gde je mjenjačnica/ lijekarna/ plaža/ policijska postaja
Nápoje – Piće
Jedlo – Hrana
Koľko stojí..? – Koliko košta..?
Dúfame, že vám dovolenka v Chorvátsku vyjde podľa predstáv. Nezabudnite si okrem slnka vychutnať aj tradičné chorvátske jedlá, „pite” od výmyslu sveta a dobrú chorvátsku rákiju.