Najkrajšie miesta na Slovensku, kde sa dá sledovať nočná obloha

Ste milovníkom nočnej oblohy? Poznáte každé súhvezdie a dokonca aj každú hviezdu? Áno? Nie? Máme pre vás výbornú správu! V tomto článku si prečítate o najlepších miestach na pozorovanie nočnej oblohy na Slovensku, či už ste milovníkom hviezd, alebo sa o nich chcete čo-to viac priučiť. Svetelné znečistenie je jav, ktorý je typický pre všetky väčšie mestá. Kam teda ísť pozorovať nočnú oblohu? No predsa do parkov a oblastí tmavej oblohy!

Obloha
Parky tmavej oblohy sa snažia zabrániť svetelnému znečisteniu a zachrániť krásy prírody.

Veľká Fatra s málo svetlom

Podmienky na pozorovanie hviezd sú vo Veľkej Fatre aj napriek relatívne malej vzdialenosti od Banskej Bystrice výborné. Park tmavej oblohy Veľká Fatra sa nachádza vo výške viac ako 1 300 metrov nad morom a funguje od roku 2015. Leží v okolí Kráľovej studne a hovorí sa o jeho možnom rozšírení v budúcnosti. Na základe meraní bolo preukázané, že jas oblohy na tomto mieste dosahuje 3. stupeň Bortleho škály, ktorá má 9 stupňov. Prvé stupne škály môžeme nájsť napríklad v neobývaných častiach Afriky alebo Austrálie.

Poloniny

Tento par je najznámejších a najstarším parkom tmavej oblohy na území Slovenska. Nachádza sa v severovýchodnej časti pohoria Poloniny. Park vznikol na základe iniciatívy Slovenského zväzu astronómov amatérov, ktorí chceli túto najtmavšiu oblasť na Slovensku premeniť na miesto, kde sa budú dať pozorovať hviezdy.

Strom pod hviezdami
V Poloninách a Beskydskej oblasti je možné voľným okom vidieť viac ako 2 000 hviezd.

V parku môžete uvidieť bez akéhokoľvek ďalekohľadu iba voľným okom viac ako 2 000 hviezd. Okrem krásnej prírody pôvodných bukových pralesov nájdete v parku aj astronomické observatórium, ktoré zbiera údaje z nočnej oblohy.

Beskydská oblasť

Tento park vznikol v roku 2013 a je to druhý park tohto typu, ktorý bol vytvorený na Slovensku. Park sa rozprestiera na území Slovenska ale aj Česka. V Českej republike leží väčšina parku a na slovenskom území prechádza cez okolie obcí Korňa, Makov, Klokočov, Vysoká nad Kysucou a Turzovka. Tak isto ako v poloninskom parku, v ňom je možné vidieť približne 2 000 hviezd voľným okom. Park vznikol na základe iniciatívy mladých ľudí Think Big, ktorá sa zaoberala výskumom a popularizáciou svetelného znečistenia. Na základe ich podnetu bolo územie vyhlásené územím tmavej oblohy.

Nielen hviezdy

Okrem hviezd môžete v parkoch tmavej oblohy pozorovať aj mnoho iných astronomických javov. Naskytne sa vám jedinečný pohľad na meteorické roje, polárnu žiaru alebo mliečnu dráhu. Nie všetky tieto javy sú však viditeľné každý deň a preto netreba byť sklamaný, keď sa vám nepodarí ich uvidieť na prvý pokus, ale vyskúšať šťastie v iný deň. Tak čo, vyberiete sa do jedného aj vy?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Novinky Praktické informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť o ceste do Veľkej Británie po brexite

0
Cestovanie Južná Amerika Mestá

Všetko, čo by ste mali vedieť pred cestou do Panama City

0
Cestovanie Dovolenka zima Lyžovačka Novinky Praktické informácie Tip na výlet Zahraničie Zimná dovolenka

Pestrá zima vďaka lyžovačke v exotických rezortoch

Navigácia

Magazíny