Stačí iba pár strán na to, aby ste sa preniesli z gauča do exotických krajín. Ponorte sa do príbehov z ďalekých ciest, spoznajte kultúry celého sveta očami skúsených cestovateľov a naučte sa pritom niečo nové. Toto sú tie najlepšie knihy pre dobrodruhov dušou aj srdcom, aj keď práve nie sú na cestách.
Cestopisy
Eva Sporinová: Kanada bez javorového cukru
O knihe: Vedeli ste, že v Kanade chodia mladí ľudia na návštevu v pyžame? Pyžamové párty sú obľúbené aj v školách. Zaujíma vás, ako varí bežná Kanaďanka? Ako vyzerá život novodobých imigrantov v Kanade? Čo ich tam čaká? Ako si hľadajú prácu? Ako si zvykajú na iný kraj, iný mrav? To všetko a ešte oveľa viac sa dozviete v tejto pútavej a humornej knihe. Autorka sa s manželom a dvoma deťmi v roku 2002 vysťahovala do Kanady a čerpá z osobnej skúsenosti. Okrem svojich poznatkov pridala aj príbehy o ľuďoch, ktorí sa rozhodli začať nový život v cudzej krajine, dočítate sa, čo všetko museli prekonať, čo ich zaskočilo, čo im spôsobilo kultúrny šok, ale aj čo ich obohatilo. Kniha plná reálií, ktoré si všimne iba našinec, a informácií z každodenného života pobaví a poskytne námety na zamyslenie.
Silvia Vaculíková: Svet na dlani
Silvia Vaculíková o knihe: Cestopis Svet na dlani je voľným pokračovaním môjho prvého cestopisu s názvom Túlanie svetom. Text je doplnený 340 fotografiami a 10 mapkami. Dúfam, že čitateľa s dušou cestovateľa trocha šokujem a nabudím na spoznávanie krajín a etník nielen prostredníctvom kníh, ale aj v skutočnom živote. Vanuatu je štát v Melanézii tvorený 83 ostrovmi, ktorý bol donedávna spájaný s kanibalizmom. Rituálne miesta, tance, ale aj životy etník sú na ostrovoch jedinečné a ohromujúce. Na ostrove Nová Guinea opisujem ľudí jej západnej časti Papua (Irian Jaya), kde v Baliemskom údolí žije kmeň Dani. Na ostrove Sulawesi ma zaujala oblasť Tana Toraja, ktorá sa vyznačuje jedinečnou architektúrou rodových domov, zobrazujúcich mikrokozmos sveta, kde je príprava na pohreb najdôležitejšou udalosťou života Toradžov.
Martin Slobodník a Pavol Breier: Labrang
O knihe: Autor Martin Slobodník a fotograf Pavol Breier predstavujú unikátny svet tibetskej kultúry na príklade histórie i súčasnosti kláštora Labrang v severovýchodnom Tibete. Ponúkajú svedectvo o vyše tristoročnej histórii Labrangu, jedného zo šiestich najvýznamnejších kláštorov tibetského buddhizmu, aj o jeho premenách za posledných dvadsať rokov. Výsledkom pozorovaní a rozhovorov s miestnymi Tibeťanmi, ale aj Číňanmi a čínskymi moslimami, Chuejmi, sú kapitoly o rôznorodých aspektoch tibetského náboženstva, kultúry, staršej i najnovšej histórie (vzdelávanie mníchov, tradičné sviatky, život nomádov či uctievanie božstiev).
Praktické rady a cestovateľské tipy
Petr Novák a Matouš Vinš: Travel Bible
O knihe: Cestovať môže každý. S hypotékou, s kariérou v korporáte aj s malými deťmi. Chce to len poznať pár dôležitých trikov od tých, ktorí už svoj batoh zbalili. A presne tie dali cestovatelia Matúš Vinš a Petr Novák v knihe dohromady. Zďaleka pritom nečerpali len z vlastných skúseností, oslovili aj mnoho ostrieľaných kolegov dobrodruhov. Travel Bible je návod na to, ako veľkú púť vôbec začať a ako si ju naplno užiť. Po jej prečítaní prestanete len snívať a skutočne vyrazíte do krajín, kam už sa tak dlho túžite pozrieť. Zažijete veci, na ktoré do konca života nezabudnete, a spoznáte miesta, ktoré neuvidíte ani v National Geographic. V knihe zistíte, ako si na cestu našetriť, ako zohnať lacné letenky a ako neutratiť zbytočne veľa za ubytovanie.
Václav Papoušek: Cestikon
O knihe: Letenka do Tokia za pár eur? Lacná doprava po zemi? Kvalitné a cenovo dostupné ubytovanie? S touto knihou žiadny problém! Autor, skúsený cestovateľ, vám odovzdá svoje know-how, vďaka ktorému objavíte novú dimenziu cestovania, a svet sa pred vami otvorí dokorán. Kniha je určená ako pre tých, ktorí chcú skúsiť niečo iné ako zájazd s cestovnou, tak i skúsenejším svetobežníkom – lebo sedem základných pravidiel je doplnené o veľa ďalších tipov a trikov, vďaka ktorým minimalizujete svoje náklady a maximalizujete zážitok.
Petr Kosek: Nalehko
O knihe: Ak sa vám zdá nereálne zredukovať svoju základnú výbavu trebárs aj na mesačný trek maximálne do 7 kg, práve pre vás je určená táto publikácia. Petr Kosek je držiteľom ocenenia Triple Crown, čo znamená, že prešiel všetky tri diaľkové americké treky. Vďaka prípravám na ne objavil čaro ultraľahkého vybavenia. Autor v knihe predstaví všetky odskúšané tipy a ukáže vám, ako je nesmierne oslobodzujúce pohybovať sa krajinou s hlavou vzpriamenou, bez bolesti chrbta, ramien a kolien. Jednotlivé tematické okruhy sa dotknú bezpečnosti, oblečenie, spania, batohov, varenia, vody, jedla, máp, navigácie a základných návykov pre fungovanie na treku. Všetko doplnené o zaujímavosti, vlastné zážitky z ciest, ilustrácie a fotografie.
Fotoknihy
Filip Kulisev: ZOOM 2
O knihe: Speleologická výprava do ľadovcovej jaskyne na Islande, lietanie v helikoptére bez dverí nad najbelšou plážou na svete, kľučkovanie medzi prúdmi stovky stupňov horúcej magmy, naháňanie polárnej žiary v Nórsku, či kúpanie sa v zamŕzajúcom mori na Antarktíde. Aj toto zažil Filip Kulisev počas ciest za fotografiami, ktoré ukazujú krásy našej planéty. V pokračovaní úspešnej knihy ZOOM dá opäť nahliadnuť do zákulisia svojej práce. ZOOM 2 potvrdzuje, že každá fotografia má vlastný a jedinečný príbeh.
Karol Kaliský: Rok v divočine
O knihe: Arolla Film prichádza s novou fotografickou knihou. Jej autor, Karol Kaliský, v nej predstavuje najlepšie fotografie, ktoré sa mu v tatranskej divočine podarilo urobiť počas posledných 12 rokov. Stovky dní v teréne, Karolove autentické zážitky a stále rastúce skúsenosti s fotografovaním robia z knihy dielo, ktoré bude v Tatrách ťažké prekonať. Dych vyrážajú vzácne zábery tých najskrytejších zvierat: medvieďa prvýkrát vychádzajúce z brloha, vĺča v horskom pralese, rysia rodinka v kosodrevine, či pstruhy ukryté v hlbočinách rieky Belá sú len niektoré z nich. Karol odfotografoval scény aké väčšina ľudí nikdy neuvidí.
Objektívom Milana Rastislava Štefánika: Obrazopis sveta
O knihe: Štefánikove fotografie z celého sveta odhaľujú pred nami novú dimenziu tohto mimoriadneho človeka. Dimenziu, ktorá sa opäť rozpína medzi Štefánikom-vedcom a Štefánikom-umelcom. Fotografický aparát bol v tom čase nevyhnutnou súčasťou výzbroje vedca-astronóma. Štefánik však tento prístroj používal s vášňou jemu vlastnou nielen ako vedecký nástroj, ale aj ako médium, ktoré dokáže dokumentovať svet a zachytiť neopakovateľný okamih. Fotografie, ktoré robil na svojich cestách, sú na jednej strane cenné dokumenty a na strane druhej majú neopakovateľný citový náboj, ktorý prezrádza umelca. Štefánik hľadal nielen vonkajšiu tvár krajiny a ľudí v nej, ale aj ich dušu. Melancholická krajina južného Ruska a Turkestanu, patetický majestát skalných brál, ale aj nepatetická, celkom prirodzená radosť zo života, zakódovaná v bujnej vegetácii tichomorských ostrovov.
Z každého rožka troška
Marián Gavenda: Náhody a náhodičky
O knihe: Knižka náhod a náhodičiek plná rozličných príhod, ktoré život prináša a ktoré sa ľuďom bežne stávajú. Stačí sa však na ne pozrieť z iného uhla a všedné sa javí zaujímavým. Autorom knižky je kňaz, sprievodca a zároveň cestovateľ Marián Gavenda, ktorý navštívil mnohé krajiny a priniesol si z nich veľa zážitkov a skúseností. Jeho príbehy pochádzajú z atraktívneho a nevšedného prostredia ako napríklad Vatikán, pápežská kúria, Izrael, Austrália, Čile. Autor tu spracúva svoje zážitky aj z turistických putovaní, cyklistických túr, napr. Ján Pavol II. ako úspešný stopár, ale i stretnutia s ľuďmi v napohľad všedných udalostiach, ale v zaujímavých súvislostiach.
Blanka Milfaitová: Příběh psaný do vody
O knihe: Jedného dňa dala vale práci, nefungujúcim vzťahom aj veľkému mestu a odsťahovala sa na Šumavu, kde začala variť marmelády svetovej chuti a žiť podľa seba. Aj o tejto zmene pojednáva Blankina veľmi úspešná kniha Príbeh ozajstné vášne. Jej druhá kniha predstavuje ohliadnutie za rokom, ktorý strávila na cestách po ostrovoch skutočných aj tých, ktoré si nesieme ako Robinsoni sami v sebe. Nie je to kniha iba o varení marmelád, putovanie po moriach a túžbe žiť taký život, ktorý stojí za to, ale aj o ilúziu slávy a detských radostiach, o schopnosti odlišovať to dôležité od skazeného a zbytočného.
Miroslav Majerník: Záhadná tuláčka
O knihe: Táto nenápadná knižka nie je len bežný klasický dovolenkový príbeh. Autor v ňom využil aj prvky bedekru popretkávaného detektívnou zápletkou. Vonia predovšetkým dobrodružstvom, aj s neodmysliteľným bezprostredným humorom, dominuje v ňom priateľstvo, čestnosť a morálka troch priateľov, ktorí sa so skúseným kapitánom vydávajú na malej námornej plachetnici plniť si svoje detské sny. Doteraz ich poznali len z dobrodružných románov o živote odvážnych morských vlkov. Rovnako mohli iba snívať o tom, aké je to započúvať sa od mora k pobrežiu do prenikavej hudby morských vetrov,, obdivovať krásu Jadranu, skalistých ostrovov a nezvyčajne modrého mora. Nadišla chvíľa, keď majú svoj chlapčenský sen ako na dlani.
Podeľte sa s nami o svoje obľúbené knižné tipy v komentároch a inšpirujte sa aj najlepšími filmami pre cestovateľov.